فناوری تاکسی‌ بدون راننده در چین شروع به کار کرد

فناوری تاکسی‌ بدون راننده در چین شروع به کار کرد

فناوری تاکسی بدون راننده برای اولین بار در کشور چین شروع به کار کرد. این فناوری که از آن به عنوان «روبوتاکسی» یاد می‌شود برای اولین بار توسط استارتاپ AutoX در کشور چین به بهره‌برداری رسید و در صورت جذب منابع احتمالا می‌تواند از مرزهای چین خارج شود.

استارتاپ AutoX اولین شرکتی است که در کشور چین حمل و نقل عمومی با خودروی بدون راننده را تحت عنوان روبوتاکسی ارائه می‌دهد. شهروندان برای استفاده از خدمات روبوتاکسی باید ثبت نام آن را در شنژن انجام دهند و از خدمات عضویت خود استفاده کنند. خودروهای استفاده شده در این طرح «کرایسلر پاسیفیکا» هستند و در طول مسیر سفر، مسافر تنها شخصی خواهد بود که سوار بر این خودرو است. با این وجود در صورت نیاز به کمک در طول مسیر، می‌توان با واحد پشتیبانی محصول صحبت کرد.

این استارتاپ پس از انجام چندین ماه آزمایش‌های مختلف، اکنون برخی از توانایی‌های روبوتاکسی را در خصوص کنترل شرایط دنیای واقعی اعلام کرده است.

در ویدیوی منتشر شده توسط این کمپانی، مشخص می‌شود که این خودروی بدون راننده چگونه با خیال راحت از کنار سایر خودروها عبور کرده و ترافیک را مدیریت می‌کند.

وسایل نقلیه این طرح برای ایجاد احساس در محیط خود از ترکیبی از لایدار (که نوعی فناوری سنجش از راه دور است)، رادار و سنسورهای سنجش نقاط کور استفاده می‌کنند. هر چند تاکسی‌های بدون راننده استارتاپ AutoX هنوز در سرتاسر دنیا کمیاب هستند، عادی شدن آن‌ها نیاز به ترکیبی از بهبود تکنولوژی و البته رگولیشن مقررات مربوط به آن‌ها دارد.

با وجود بیماری همه‌گیر کرونا، حضور در اجتماع خطرات زیادی را برای رانندگان و مسافران به وجود آورده و حذف رانندگان در رفت و آمد مسافران می‌تواند تبدیل به یک گزینه ایمن در سفر‌های روزانه شهروندانی باشد که فاقد خودروی شخصی هستند. اما در نهایت باید دید این فناوری ابتدا در خود چین چقدر مورد استقبال قرار خواهد گرفت و آیا راهش را به سایر کشورها نیز باز می‌کند یا خیر.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.