ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پژوهشگران با کمک سلول‌های بنیادی به روش جدیدی برای درمان طاسی دست پیدا کردند

بسیاری از افراد در سراسر جهان با مشکل طاسی دست و پنجه نرم می‌کنند و برخی درمان‌های دارویی مانند درمان سرطان و همچنین بازماندگان ویروس کرونا هم با چنین مشکلی روبه‌رو می‌شوند. حالا پژوهشگران ژاپنی ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۰

بسیاری از افراد در سراسر جهان با مشکل طاسی دست و پنجه نرم می‌کنند و برخی درمان‌های دارویی مانند درمان سرطان و همچنین بازماندگان ویروس کرونا هم با چنین مشکلی روبه‌رو می‌شوند. حالا پژوهشگران ژاپنی با استفاده از سلول‌های بنیادی موفق به کشف روشی برای درمان طاسی شده‌اند.

اگرچه طاسی روی سلامت جسمی تاثیری ندارد، اما می‌تواند آسیب روحی به افراد وارد کند. به همین دلیل درمان‌های مختلفی برای این مشکل ایجاد شده که البته هیچ کدام از آن‌ها قادر به معکوس کردن این روند نیستند. حالا تیمی در ژاپن با کمک سلول‌های بنیادی به راهی برای بازیابی قدرت رشد مو دست پیدا کرده‌اند.

در این پژوهش جدید محققان توانسته‌اند با استفاده از سلول‌های بنیادی، «فولیکول مو» با قابلیت رشد مجدد پس از ریزش را خلق کنند. در حالت طبیعی ریزش مو مشکلی ندارد، اما باید با یک موی جدید جایگزین شود و رشد کند.

پژوهشگران مرکز تحقیقات دینامیک سیستم‌های زیستی «RIKEN» ابتدا سلول‌های خز و «شارب» را از موش‌ها برداشته و سپس آن‌ها را همراه با مواد دیگر در آزمایشگاه کشت دادند. این تیم در پژوهش اخیر از ۲۲۰ ترکیب استفاده کرد و در نهایت به این موضوع پی برد که یک نوع از «کلاژن» با ۵ عامل (NFFSE) می‌تواند منجر به بیشترین نرخ تقویت سلول بنیادی در کمترین بازه زمانی شود.

طاسی

تیم RIKEN به این موضوع اشاره کرده که یک درمان موثر برای طاسی باید بتواند پس از ریزش مو، دوباره رشد کند. پژوهشگران برای روش درمان جدید خود سلول‌های بنیادی فولیکول مو را با NFFSE ترکیب کردند و شاهد بازسازی مو برای مدت ۳ هفته بودند. این تیم در نهایت متوجه شد که محیط NFFSE به فولیکول‌های مو اجازه می‌دهد که حداقل سه دور طبیعی تولید مو داشته باشند.

طبق پژوهش جدید، یک مارکر خاص در سطح سلول‌های کشت شده در محیط NFFSE به نفع چرخه تولید مو کار می‌کند. در حقیقت زمانی که «Itgβ5» درون مو قرار گرفت، ۸۰ درصد فولیکول‌ها به سه دور طبیعی تولید مو دست پیدا کردند.

پیش از اینکه درمان جدید پژوهشگران ژاپنی بطور تجاری عرضه شود، باید آزمایش‌های بالینی را پشت سر بگذارد. بنابراین زمان مشخصی برای استفاده عمومی از آن وجود ندارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Agha Saib
  Agha Saib | ۲۷ بهمن ۱۳۹۹

  این دیگه به درد من تو نمی خوره دادش تا بیاد تجاری بشه عمر من و تو ۴۰ ام گذشته

 • dr x dr xx
  dr x dr xx | ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

  خدا کنه آزمایشاتشون زودتر با موفقیت تمام بشه و این روش تجاری بشه تا مشکل خیلی از افراد من جمله بنده حل بشه
  دیگه خسته شدم از بس هرکی بهم میرسه میگه عمو جانی

مطالب پیشنهادی