تایید اثربخشی واکسن کرونا تک‌دوز «جانسون اند جانسون» توسط FDA آمریکا

«سازمان غذا و داروی ایالات متحده» پس از بررسی واکسن تک دوز جانسون و جانسون، از اثر بخشی و کارایی این واکسن خبر داد. با این حساب این واکسن که نیازی به نگهدار در دمای پاین ندارد، یک قدم به دریافت مجوز FDA نزدیک‌تر می‌شود.

در حدود سه هفته است که «FDA» در حال بررسی اطلاعات ارسال شده توسط جانسون و جانسون است. این شرکت آزمایش‌‌های بالینی خود را در ایالات متحده، آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین انجام داده است. داده‌ها از اثربخشی ۸۰ درصدی واکسن جانسون و جانسون در پیشگیری از ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ در آفریقای جنوبی و ایالات متحده خبر می‌دهد. هیچ یک از دریافت کنندگان واکسن بعد از گذشت بازه ۲۸ روزه از تزریق دوز مربوطه در بیمارستان بستری نشده یا در اثر ابتلا به کرونا فوت نکرده‌اند.

بررسی‌های سازمان غذا و داروی آمریکا از اثربخشی ۷۲ درصدی در پیشگیری از ابتلا به کرونای حاد و خفیف بعد از گذشت ۲۸ روز از دریافت تک شات خبر می‌دهد. این در حالی است که اثربخشی واکسن در آفریقای جنوبی ۶۴ درصد گزارش شده است. اثربخشی واکسن جانسون و جانسون در بررسی‌های اولیه در آفریقای جنوبی تنها ۵۸ درصد اعلام شده بود که داده های جدید نسبت به داده های قبلی از وضعیت بهتری حکایت دارد، هرچند اثربخشی آن در آفریقای جنوبی کمتر از آمریکا بوده است.

براساس اطلاعات جدید منتشر شده توسط جانسون و جانسون، واکسن از ابتلای به کووید-۱۹ بدون علائم بیماری نیز محافظت می‌کند. جانسون و جانسون وضعیت ۱۰۰۰ داوطلب دریافت کننده واکسن را بعد از گذشت ۷۱ روز از تزریق واکسن مورد بررسی قرار داد. نتایج نشان می‌داد که تنها دو نفر آنتی بادی داشتند. وجود آنتی بادی نشان می‌دهد که افراد به ویروس آلوده شده‌اند،‌ حتی اگر هرگز احساس بیماری نکنند.

نتایج بسیار امیدوار کننده است. با این وجود FDA می‌گوید هنوز نمی‌توان در مورد اثربخشی واکسن نتیجه گیری قطعی کرد ولی امید آن می رود که با بررسی داده های بیشتر این واکسن بتواند مجوز FDA را دریافت کند.

عدم نیاز واکسن جانسون و جانسون به نگهداری در دمای فوق سرد و تک دوز بودن آن باعث کاهش قیمت این واکسن می‌شود و احتمالا تقاضا برای خرید آن بسیار بالا خواهد بود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟