کشف گونه جدید کرونا در فرانسه که تست‌های استاندارد PCR را دور می‌زند

کشف گونه جدید کرونا در فرانسه که تست‌های استاندارد PCR را دور می‌زند

گونه جدیدی از کرونا در منطقه «برتاین» فرانسه شناسایی شده که طبق تحلیل اولیه، سرعت انتقال بالاتری ندارد و همچنین کشنده‌تر نیست، اما ظاهرا با تست‌های استاندارد PCR نمی‌توان آن را شناسایی کرد.

وزارت بهداشت فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرده که این گونه جدید در ۸ نفر در بیمارستانی در مرکز «لانیون» شناسایی شده که البته اکثر آن‌ها با استفاده از تست‌های PCR تشخیص داده نشده‌اند.

تست‌های واکنش زنجیره‌ای پلیمراز یا PCR برای شناسایی وجود آنتی‌ژن بجای واکنش سیستم ایمنی بدن یا آنتی‌بادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گفته مقامات فرانسه، پژوهشگران موسسه «پاستور» در حال بررسی این موضوع هستند که تغییرات ژنتیکی منجر به تشخیص دشوارتر این گونه شده یا خیر.

به گفته مقامات بهداشتی برتاین، پژوهشگران واکنش این گونه به واکسیناسیون را بررسی می‌کنند:

«پژوهش‌ها در این راستا صورت می‌گیرد تا مشخص شود که این گونه جدید چگونه به واکسیناسیون و همچنین آنتی‌بادی‌ها در هنگام ابتلا به کرونا واکنش نشان می‌دهد.»

ویروس کرونا

فرانسه به آژانس‌های بهداشتی بین‌المللی درباره کشف این گونه جدید کرونا هشدار داده است.

این اولین باری نیست که با یک گونه جدید کووید-۱۹ روبه‌رو می‌شویم و در حقیقت ایجاد گونه‌های جدید یک فرایند طبیعی در طول فعالیت یک ویروس محسوب می‌شود و به مرور زمان تکامل پیدا می‌کند. تا به امروز چندین گونه جدید در بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل شیوع پیدا کرده‌اند.

با وجود افزایش شمار مبتلایان به کرونا در فرانسه، دولت در برابر قرنطینه مقاومت می‌کند و علاوه بر این، با مشکلات واکسیناسیون دست و پنجه نرم می‌کند. فرانسه هم در کنار برخی کشورهای اروپایی، به تازگی استفاده از واکسن آسترازنکا را به علت احتمال ایجاد لخته خون متوقف کرده است.

در صورتی که پژوهش‌های آینده نشان دهند که گونه جدید کرونا در فرانسه مانند گونه بریتانیایی سرعت شیوع بالاتری دارد و همچنین کشنده‌تر است، نه تنها این کشور بلکه جهان دوباره با بحران جدیدی مواجه می‌شود، مخصوصا اگر شناسایی آن دشوارتر از گونه‌های دیگر باشد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato