دارپا در پی خواندن سیگنال‌های مغزی با تزریق میلیون‌ها نانو ذره به بدن است

دارپا در پی خواندن سیگنال‌های مغزی با تزریق میلیون‌ها نانو ذره به بدن است

دارپا می‌خواهد سیگنال‌های مغزی را با تزریق میلیون‌ها نانو ذره مخصوص به بدن خوانده و ارتباط سربازان با سیستم‌های نظامی را از طریق افکار امکان‌پذیر کند.

علوم اعصاب یا نوروساینس دانشی بی‌رحم است چرا که معمولاً برای مطالعه سیگنال‌های مغزی به سوراخ کردن جمجمه و کاشت ایمپلنت‌ها نیاز دارد. اما ارتش آمریکا به دنبال راهکار بهتری بوده و می‌خواهد با ارسال میلیون‌ها نانو ذره به مغز، سیگنال‌های عصبی آن را به کامپیوتر ارسال کند.

محققان دانشگاه میامی نوعی نانو ذرات الکترومغناطیسی (MENPs) توسعه داده‌اند که در جریان خون حرکت کرده و با نفوذ به مغز می‌توانند سیگنال‌های عصبی فرد را جهت خواندن به هدست مغزی ارسال کنند.

این تکنولوژی می‌تواند با از میان برداشتن عمل‌های جراحی تهاجمی و جایگزینی ایملپنت‌ها با میلیون‌ها ذره که مثل واکسن به بدن تزریق شده و تمام مغز را پوشش می‌دهند، رویکرد دانشمندان به واسط مغز و کامپیوتر (BCI) را تغییر دهد.

محققان می‌گویند فناوری یاد شده در حال حاضر «در ابتدای مسیر» قرار داشته و می‌تواند زندگی روزمره را به طور چشمگیری تغییر دهد. پژوهشگران به کاربردهای پزشکی فوق العاده این تکنولوژی نیز اشاره کرده و می‌گویند پزشکان با خواندن فعالیت‌های مغزی افراد با ذرات MENPs، تمام ابزارها و اطلاعات لازم برای درمان بیماری‌هایی مثل پارکینسون، آلزایمر و افسردگی را در اختیار خواهند داشت.

این فناوری نظر ارتش ایالات متحده را به خود جلب کرده است. آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا یا به اختصار «دارپا» که بازوی تحقیقاتی پنتاگون به شمار می‌رود، پروژه‌ای به نام BRainSTORMS را برای آزمایش تکنولوژی مورد بحث با هدف امکان پذیر کردن ارتباط سربازان با سیستم‌های نظامی از طریق افکار راه اندازی کرده است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato