داروهای ضدروان‌پریشی احتمالا می‌توانند به مقابله با ویروس کرونا کمک کنند

داروهای ضدروان‌پریشی احتمالا می‌توانند به مقابله با ویروس کرونا کمک کنند

داروهای ضدروان‌پریشی گروهی از داروها هستند که معمولا برای درمان اختلال‌های روانی تجویز می‌شوند. حالا محققان دریافته‌اند که مصرف این داروها ممکن است به افزایش ایمنی افراد در برابر ویروس کرونا کمک کند. دانشمندان می‌گویند کسانی که از این داروها استفاده می‌کنند، کمتر در معرض ابتلا به کووید-۱۹ بوده‌اند و مبتلایان این گروه نیز شکل حاد این بیماری را تجربه نکرده‌اند.

نتایج این تحقیق حاصل دو مطالعه است که هر دو به رهبری واحد سلامت روانی بیمارستان دانشگاهی «ویرجین دل روچو» در اسپانیا انجام گرفته. در این تحقیق از اطلاعات ۶۹۸ بیمار در بیمارستان «سِویل» استفاده شده که تحت درمان داروهای ضدروان‌پریشی بوده‌اند. محققان می‌گویند موارد ابتلا به کووید-۱۹ در میان افرادی که این داروها را دریافت می‌کردند، کمتر از حد انتظار بوده است.

داروهای ضدروان‌پریشی

البته منظور این نیست که هیچ مورد ابتلایی گزارش نشده، اما در موارد ابتلا به ویروس کرونا، افرادی که داروهای ضدروان‌پریشی را مصرف می‌کردند با احتمال بیشتری به انواع خفیف کووید-۱۹ دچار شدند. این اتفاق می‌تواند متاثر از اصلاح تنظیماتی ژن‌هایی باشد که معمولا مورد هدف ویروس کرونا قرار می‌گیرند. پروفسور «کرسپو-فاکورو»، نویسنده ارشد این مقاله درباره مطالعه دوم می‌گوید:

«ما به شکلی باورنکردنی دیدیم که داروهای ضدروان‌پریشی چگونه میزان فعال‌سازی ژن‌های درگیر در بسیاری از گذرگاه‌های التهابی و وابسته به مصونیت را که در افزایش شدت ابتلا به کووید-۱۹ موثرند، کاهش می‌دهند. هرچند نتایج این تحقیق نیاز به بررسی‌های مجدد دارد، ولی کشف ما می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد چون نشان داده شده که درمان کووید-۱۹ با داروهایی که در اصل برای بیماری‌های متفاوتی استفاده می‌شوند، می‌تواند روش موثری باشد.»

بدیهی است که اثبات قطعی چنین ارتباط مستقیمی میان داروهای ضدروان‌پریشی و درمان ویروس کرونا نیازمند بررسی‌های جامع و بیشتر است. پس نمی‌توان با اطمینان گفت که مصرف این داروها می‌تواند به همه مردم، حتی افرادی که دچار اختلالات روانی نیستند، در مقابله با کووید-۱۹ کمک کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato