جدال لفظی مجلس، وزارت صمت و خودروسازان بر سر افزایش قیمت اخیر شورای رقابت

جدال لفظی مجلس، وزارت صمت و خودروسازان بر سر افزایش قیمت اخیر شورای رقابت

در حالی که نرخ ارز در روزهای گذشته به تبعیت از اخبار سیاسی و اقتصادی کشور، افت قابل ملاحظه‌ای داشته، هفته گذشته شورای رقابت با صدور مجوز افزایش قیمت برای خودروسازان، شوکی عجیب به کارشناسان و مردم وارد کرد. بازار خودرو که در شرایط فعلی هم خالی از خریدار است و به چشم به کاهش قیمت‌ها دوخته، قطعا کشش افزایش قیمت‌ها را نخواهد داشت و بیش از قبل در رکود فرو می‌رود. یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خواستار ورود دستگاه‌های نظارتی به موضوع افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها شده و نسبت به جلوگیری از وارد آمدن شوکی جدید به بازار خودرو، هشدار داده است. در همین حین اما وزیر صمت از شورای رقابت دفاع کرده و خبر می‌رسد که خودروسازان با ناکافی دانستن میزان افزایش قیمت، درخواست تجدید نظر و افزایش بیشتر قیمت ها توسط شورای رقابت را دارند.

به نقل از فارس، الهویردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفته که افزون بر کاهش نرخ ارز، قیمت فولاد هم در روزهای گذشته تعدیل شده و بهانه‌ای برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد. او معتقد است که قصه پر غصه صنعت و بازار خودرو در ایران تمامی ندارد و خودروسازان با سو استفاده از انحصاری بودن بازار، هر موقع که بخواهند، قیمت‌ها را گران می‌کنند. نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی خوستار افزایش کیفیت ساخت خودروها به موازات افزایش قیمت شده و گفته که مردم ما شایسته استفاده از خودروهایی امن و با کیفیت هستند. او در ادامه به ادعای خودروسازان مبنی بر ارزبر بودن تولید خودرو اشاره کرده و گفته که اکنون با کاهش قیمت دلار، دیگر گرانی 10 درصدی خودرو توجیه پذیر نیست.

در همین رابطه محمد رضا نجفی منش رئیس انجمن همگن قطعه سازی کشور می‌گوید:‌ «با توجه به نرخ تورم 40 درصدی و افزایش حقوق و دستمزد، افزایش 9 درصدی قیمت خودرو از سوی شورای رقابت غیرمنطقی است. اگر چه با تصمیم شورای رقابت و افزایش متوسط 9 درصدی قیمت محصولات خودروسازان، کمی از زیان این شرکتها کاسته می شود اما کماکان این روند زیان دهی خودروسازان به دلیل سیاست قیمت گذاری خودرو ادامه خواهد داشت.»

نجفی منش بر این عقیده‌است که گروهی با زیر ذره بین بردن قیمت خودرو مترصد نشستند تا با هر افزایشی در نرخ کارخانه ای خودروها هیاهویی به راه بیاندازند و مسیری را که دشمنان برای نابودی صنعت خودرو ترسیم کردند را عملی کنند. همچنین به نظر می رسد رانت بزرگی که در بازار خودرو وجود دارد مانع تصمیم گیری و عملکرد درست مسئولان در خصوص قیمت خودرو شده‌است.

البته رزم حسینی٬‌ وزیر صنعت معدن و تجارت معتقد است که شورای رقابت از نظر قانونی محق است تا نسبت به تحلیل شرایط بازار و افزایش قیمت اقدام نماید و از این رو به نوعی از افزایش قیمت‌های اخیر این شورا دفاع می‌کند.

اما در واکنش به این وضعیت کمسیون صنایع و معادن کشور در نظر دارد تا با تشکیل جلسه٬‌ شرایط اخیر بازار خودرو و افزایش قیمت توسط شورای رقابت را مورد ارزیابی قرار دهد و البته که با این اوصاف به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از طرفین یارای غلبه بر دیگری را پیدا کرده و احتمالا قیمت های افزایش یافته اخیر به همین شیوه ابلاغ خواهند شد٬ اما آنچه واضح است اینکه بازار خودرو در شرایط عجیب بازنده- بازنده قرار گرفته و هیچ یک از طرفین ماجرا در واقع و مصرف کنندگان از این شرایط نفعی نمی‌برند.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.