همه چیز درباره آیفون 13
مریخ‌نورد استقامت برای اولین بار صدای پرواز هلیکوپتر نبوغ را ضبط کرد [تماشا کنید]

مریخ‌نورد استقامت برای اولین بار صدای پرواز هلیکوپتر نبوغ را ضبط کرد [تماشا کنید]

تیم هلیکوپتر «نبوغ» و مریخ‌نورد «استقامت» ناسا توانستند رکورد دیگری را ثبت کنند. در چهارمین پرواز نبوغ در ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، استقامت توانست یک کلیپ صوتی از پرواز آن ضبط کند. این اولین باری است که فضاپیمایی صدای فعالیت فضاپیمای دیگری را در سیاره‌ای دیگر ضبط می‌کند و حالا می‌توانید صدای این پرواز را بشنوید.

ناسا اخیرا یک کلیپ سه دقیقه‌ای منتشر کرده که تصاویر با دوربین Mastcam-Z و صدا با لیزر SuperCam استقامت ضبط شده‌ است.

با اینکه بال‌های نبوغ هنگام پرواز سرعت شگفت‌انگیز ۲۵۳۷ دور بر دقیقه را تجربه می‌کنند، شنیدن صدای آن در آسمان مریخ کار راحتی نیست. یکی از دلایل آن، فاصله ۸۰ متری استقامت با نبوغ هنگام پرواز است. علاوه بر این، امواج صوتی نمی‌توانند به راحتی در اتمسفر رقیق این سیاره منتقل شوند و مشکل بزرگتر، وجود بادهای شدید در مریخ است. با وجود چنین بادهایی، ضبط کردن صدای پرواز نبوغ در مریخ کار بسیار سختی است.

برای اینکه بتوانیم صدای نبوغ را راحت‌تر بشنویم، ناسا فرکانس تولید شده با بال‌های نبوغ را (۸۴ هرتز) در صدای ضبط شده تفکیک کرد، فرکانس‌های زیر ۸۰ هرتز و بالای ۹۰ هرتز را کم و هر آنچه که باقی مانده بود را تقویت کرد. اگر با دقت به این صدا گوش کنید، می‌توانید صدای ضعیف بال‌های نبوغ را بشنوید و وقتی که نبوغ وارد کادر می‌شود، این صدا به مراتب واضح‌تر می‌شود.

دانشمندان با شبیه‌سازی‌های قبلی روی زمین، امید چندانی به ضبط این صدا نداشتند. تست‌ها و شبیه‌سازی‌ها در آزمایشگاه‌های زمین نشان می‌دادند که میکروفون سوپرکم نمی‌تواند صدای خاصی را از نبوغ ضبط کند، با این حال ناسا خوش شانس بود که ابزار استقامت توانست صدای این پرواز هلیکوپتر نبوغ را ضبط کند. دانشمندان معتقدند که این صدای ضبط شده می‌تواند منبع خوبی برای مطالعه اتمسفر مریخ باشد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato