راکت «لانگ مارچ 5B» چین در اقیانوس هند سقوط کرد

راکت «لانگ مارچ 5B» چین در اقیانوس هند سقوط کرد

تکه‌های باقی‌مانده از راکت «لانگ مارچ ۵B» چین صبح امروز وارد جو زمین شد و در عرض جغرافیایی ۷۲.۴۷ درجه شرقی و ۲.۶۵ درجه شمالی در اقیانوس هند در نزدیکی کشور مالدیو در آب سقوط کرد.

به گزارش سازمان فضایی ملی چین، بخش عمده این راکت در حین عبور از جو سوخته بود، با این حال بخش‌هایی از بدنه راکت از جو عبور کرد. راکت لانگ مارچ ۵B نهم اردیبهشت ماژولی از ایستگاه فضایی «تیانگونگ» چین را به مدار برده بود.

بخش مرکزی راکت که به‌صورت کنترل‌ نشده به زمین برگشت بیش از ۳۳ متر ارتفاع و بیش از ۲۰ تن وزن داشت. گفته می‌شد که لانگ مارچ ۵B ششمین جرم بزرگی است که دوباره وارد جو زمین می‌شود. بازگشت کنترل‌ نشده راکت چین انتقادات زیادی را از سوی کارشناسان فضایی از جمله کارشناسان دولت آمریکا به همراه داشت.

«لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا پنج‌شنبه هفته پیش گفت: «باید قوانینی برای ما که در حوزه فضا فعالیت می‌کنیم وجود داشته باشد تا عملیات‌ها به شکلی ایمن و فکر شده صورت بگیرد و مطمئن شویم که در هنگام برنامه‌ریزی و انجام ماموریت‌ها تمامی احتمالات را در نظر بگیریم.»

راکت‌هایی که به مدار می‌روند معمولا به سمت زمین هدایت می‌شوند تا نقطه سقوط آن‌ها مشخص شود. ولی راکت لانگ مارچ ۵B هیچ کدام از رویه‌های مرسوم را انجام نداد و به شکلی کنترل‌ نشده به جو زمین برگشت. دولت چین احتمال خطرآفرینی توسط این راکت را نامحتمل می‌دانست. «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین جمعه در جمع خبرنگاران گفت سوختن راکت در جو زمین خطر آسیب‌رسانی به جان و مال مردم را بسیار پایین می‌آورد.

برنامه فضایی چین پارسال هم به خاطر یک ماموریت لانگ مارچ و ورود کنترل‌ نشده آن مورد انتقاد قرار گرفته بود. تکه‌های لانگ مارچ قبلی در منطقه‌ای در شمال آفریقا سقوط کرد و رئیس وقت ناسا گفته بود بسیار خوش‌شانس بودیم که کسی در آن حادثه آسیب ندید.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato