ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

راکت «لانگ مارچ 5B» چین در اقیانوس هند سقوط کرد

تکه‌های باقی‌مانده از راکت «لانگ مارچ 5B» چین صبح امروز وارد جو زمین شد و در عرض جغرافیایی ۷۲.۴۷ درجه شرقی و ۲.۶۵ درجه شمالی در اقیانوس هند در نزدیکی کشور مالدیو در آب سقوط ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۳

تکه‌های باقی‌مانده از راکت «لانگ مارچ 5B» چین صبح امروز وارد جو زمین شد و در عرض جغرافیایی ۷۲.۴۷ درجه شرقی و ۲.۶۵ درجه شمالی در اقیانوس هند در نزدیکی کشور مالدیو در آب سقوط کرد.

به گزارش سازمان فضایی ملی چین، بخش عمده این راکت در حین عبور از جو سوخته بود، با این حال بخش‌هایی از بدنه راکت از جو عبور کرد. راکت لانگ مارچ 5B نهم اردیبهشت ماژولی از ایستگاه فضایی «تیانگونگ» چین را به مدار برده بود.

بخش مرکزی راکت که به‌صورت کنترل‌ نشده به زمین برگشت بیش از ۳۳ متر ارتفاع و بیش از ۲۰ تن وزن داشت. گفته می‌شد که لانگ مارچ 5B ششمین جرم بزرگی است که دوباره وارد جو زمین می‌شود. بازگشت کنترل‌ نشده راکت چین انتقادات زیادی را از سوی کارشناسان فضایی از جمله کارشناسان دولت آمریکا به همراه داشت.

«لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا پنج‌شنبه هفته پیش گفت: «باید قوانینی برای ما که در حوزه فضا فعالیت می‌کنیم وجود داشته باشد تا عملیات‌ها به شکلی ایمن و فکر شده صورت بگیرد و مطمئن شویم که در هنگام برنامه‌ریزی و انجام ماموریت‌ها تمامی احتمالات را در نظر بگیریم.»

راکت‌هایی که به مدار می‌روند معمولا به سمت زمین هدایت می‌شوند تا نقطه سقوط آن‌ها مشخص شود. ولی راکت لانگ مارچ 5B هیچ کدام از رویه‌های مرسوم را انجام نداد و به شکلی کنترل‌ نشده به جو زمین برگشت. دولت چین احتمال خطرآفرینی توسط این راکت را نامحتمل می‌دانست. «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین جمعه در جمع خبرنگاران گفت سوختن راکت در جو زمین خطر آسیب‌رسانی به جان و مال مردم را بسیار پایین می‌آورد.

برنامه فضایی چین پارسال هم به خاطر یک ماموریت لانگ مارچ و ورود کنترل‌ نشده آن مورد انتقاد قرار گرفته بود. تکه‌های لانگ مارچ قبلی در منطقه‌ای در شمال آفریقا سقوط کرد و رئیس وقت ناسا گفته بود بسیار خوش‌شانس بودیم که کسی در آن حادثه آسیب ندید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • molavy
  molavy | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  چرا چین اینقدر بی مسئولیت هستش
  یک کم از آمریکا یاد بگیره
  کاملا مسئولیت پذیره

 • iApple
  iApple | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  چـــندیــن انـــســــانِ مبــتـــلا بــه عــارضـــه قـــلــبـــی ، به دلــیــل خـــوانــدن خـــبـر ســقــوط راکــــت چـــیــنــی به زمـــــیــن ، ســـکــتـــه و دار فــــانـــی را ودا گــفــتـــنــد.

 • AMIRHOSEIN VAEZI
  AMIRHOSEIN VAEZI | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  این چین تا ما رو بدبخت نکنه از این کار هاش دست نمیکشه
  ولی بازم خداروشکر 🤲🏻

 • abolfazlm1384
  abolfazlm1384 | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  راکت = موشک

مطالب پیشنهادی