سهم پردازنده‌های سرور AMD در فصل اول ۲۰۲۱ به ۸.۹ درصد رسید

سهم پردازنده‌های سرور AMD در فصل اول ۲۰۲۱ به ۸.۹ درصد رسید

AMD در سه ماهه اول ۲۰۲۱ با پردازنده‌های سرور EPYC بیشترین رشد سهم بازارش را تجربه کرد. طبق گزارش جدید، AMD توانسته بیشترین افزایش سهم در برابر اینتل را از سال ۲۰۰۶ تا به امروز تجربه کند.

موسسه تحقیقاتی «Mercury Research» در گزارش خود عنوان کردهکه سهم پردازنده‌های سرور AMD در سه ماهه گذشته ۱.۸ درصد رشد داشته و به ۸.۹ درصد رسیده است. سهم بازار آن‌ها در زمان مشابه سال گذشته ۳.۸ درصد کمتر بود که نشان می‌دهد تقاضا مصرف‌کنندگان برای پردازنده‌های EPYC افزایش پیدا کرده است.

«دین مک کارون»، رئیس این موسسه تحقیقاتی عنوان می‌کند که رشد سهم بازار سه ماهه اول سال جاری از سه ماهه دوم سال ۲۰۰۶ و زمانی که پردازنده «اوپترون» AMD در بازار حضور رقابتی داشت و عرصه را برای اینتل سخت کرده بود، تاکنون سریعترین سرعت رشد را تجربه کرده است.

پردازنده‌های سرور AMD

هم اکنون چندین دیتاسنتر و ابرکامپیوتر از پردازنده‌های نسل دوم (Rome) و نسل سوم (Milan) EPYC این شرکت بهره می‌برند، بنابراین AMD در مقایسه با زمان اوپترون موقعیت بسیار بهتری دارد. هرچند دستاوردهای AMD تقریبا ثابت بوده اما پردازنده جدید و با ارزش آن ثابت‌ کرده‌اند که می‌توانند به رهبر اصلی بخش پردازنده‌های سرور تبدیل شوند و این شرکت را به هدف خود نزدیک‌تر کنند.

در آینده، AMD ممکن است در مقابل پردازنده‌های مبتنی بر معماری ARM سایر شرکت‌ها از جمله انویدیا قرار بگیرد. انویدیا به تازگی پردازنده «انویدیا گریس» خود را معرفی کرده که برای دیتاسنترهای مدرن و هوش مصنوعی طراحی شده است. از آن جایی که پردازنده‌های گریس و ARM تهدید بزرگی برای اینتل و AMD محسوب می‌شوند، مدیر عامل اینتل اعلام کرده بود که برای رقابت با آن‌ها در آینده برنامه‌هایی دارد. هر چند هنوز جای نگرانی نیست اما به نظر می‌رسد AMD نیز روش مشابهی را در پیش گرفته و با پردازنده‌های EPYC قصد دارد پاسخ خود را نشان دهد.

AMD قصد دارد نسل بعدی پردازنده‌های EPYC خود را که از ریزمعماری نسل پنجمی Zen 4 بهره می‌برد را با نام Genoa در سال آینده معرفی کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato