گوگل کروم ۹۱ با قابلیت کپی و پیست فایل در صفحات وب منتشر شد

گوگل کروم ۹۱ با قابلیت کپی و پیست فایل در صفحات وب منتشر شد

گوگل امروز نسخه پایدار کروم ۹۱ را با بهینه‌سازی‌های امنیتی و قابلیت کپی و پیست فایل در صفحات وب منتشر کرد. این نسخه به قابلیت‌های جدیدی برای توسعه‌دهندگان هم مجهز شده است. این به‌روزرسانی ۳۲ آسیب‌پذیری امنیتی را برطرف می‌کند که ۸ مورد آن‌ها اولویت بالا داشته‌اند.

مرورگر کروم امروز در کانال پایدار به نسخه ۹۱، در کانال بتا به نسخه ۹۲ و در کانال قناری به نسخه ۹۳ به‌روز شد. کاربران ویندوز، مک و لینوکس می‌توانند با رفتن به مسیر Settings -> Help -> About Google Chrome نسخه جدید را دریافت و نصب کنند.

کروم ۹۱ قابلیت بسیار جذابی را در اختیار طرفداران نسخه وب سرویس‌های ایمیلی قرار می‌دهد. کاربران حالا می‌توانند فایل‌های مدنظر خود را درون ایمیل‌ها کپی و پیست کنند تا فایل‌ها به‌طور خودکار پیوست شوند. گوگل می‌گوید کاربران حالا به راحتی می‌توانند با میانبرهایی مثل Ctrl + C و Ctrl + V فایل‌ها را از سیستم خود برداشته و درون ایمیل‌ها قرار دهند.

قابلیت بعدی کروم ۹۱ در واقع یک بهینه‌سازی امنیتی است که مرورگر گوگل را با مسدودسازی پورت ۱۰۰۸۰ در برابر حملات NAT Slipstreaming ایمن‌تر می‌کند. مرورگر فایرفاکس در ماه نوامبر ۲۰۲۰ این پورت را مسدود کرده بود. حملات NAT Slipstreaming از قابلیت ALG روتر سوءاستفاده می‌کنند تا به پورت‌های موجود در شبکه‌های داخلی دسترسی پیدا کنند. به عبارت دیگر، مهاجمان با استفاده از این حمله می‌توانند به سرویس‌هایی دست پیدا کنند که در حالت عادی توسط روتر محافظت می‌شود.

توسعه‌دهندگان کروم در زمان تصمیم‌گیری درباره مسدودسازی این پورت متوجه شدند که نرم‌افزار پشتیبان‌گیری Amanda و VMWare vCenter از آن استفاده می‌کنند، با این حال مسدودسازی پورت ۱۰۰۸۰ تاثیری روی عملکرد این برنامه‌ها ندارد.

کروم ۹۱ همچنین شامل تغییراتی برای توسعه‌دهندگان است که فهرست آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

  • GravitySensor API
  • CSS custom counter styles
  • JSON Modules
  • WebOTP API
  • WebSockets over HTTP/2
  • WebTransport

کروم ۹۲ احتمالا در تاریخ ۲۹ تیر در کانال پایدار در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato