همه چیز درباره آیفون 13
CDC آمریکا: احتمال ابتلا به کرونا در میان دریافت‌کنندگان واکسن فوق‌العاده پایین است

CDC آمریکا: احتمال ابتلا به کرونا در میان دریافت‌کنندگان واکسن فوق‌العاده پایین است

مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) می‌گوید از میان بیش از ۱۰۰ میلیون نفری که واکسن کرونا زده‌اند، کمتر از ۱۰۰۰ نفر با ابتلا به کووید-۱۹ نیازمند بستری‌ شدن در بیمارستان بوده‌اند. همچنین از این میان، فقط ۱۶۰ مرگ گزارش شده که احتمالا مربوط به بیماری کرونا بوده است.

گزارش جدید CDC به بررسی آمار «عفونت‌های رخنه» پرداخته ولی اذعان می‌کند که نمونه‌های مثبت کووید-۱۹ ممکن است کمتر از میزان واقعی خود در آمار لحاظ شده باشند. عفونت‌های رخنه به مواردی گفته می‌شود که فرد حداقل ۱۴ روز پس از تزریق تمام دوزهای واکسن به ویروس کرونا مبتلا شود.

مرکز CDC می‌گوید تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت از میان ۱۰۱ میلیون فردی که به‌طور کامل در آمریکا واکسینه شده‌اند، فقط ۱۰,۲۶۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است. یک چهارم این موارد ابتلای بی‌علامت بوده‌اند. فقط ۹۹۵ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند و از این میان ۱۶۰ نفر جان خود را از دست دادند. میانگین سنی جان باختگان ۸۲ سال بوده و مرگ تقریبا ۲۰ درصد آن‌ها بی‌ارتباط با کووید-۱۹ گزارش شده است.

ابتلا به کرونا

البته مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها می‌گوید: «تعداد موارد گزارش‌ شده از رخنه‌ واکسن کووید-۱۹ احتمالا کمتر از تمام موارد ابتلا به SARS-CoV-2 در میان افرادی است که واکسن زده‌اند. سیستم پایش ملی آمریکا بر اساس گزارش‌های انفعالی و داوطلبانه کار می‌کند و این اطلاعات ممکن است کامل یا دقیق نباشد. بسیاری از کسانی که واکسن‌ زده‌اند و به کرونا مبتلا می‌شوند، به‌ویژه افرادی که علامتی ندارند یا بیماری‌شان خفیف است، احتمالا به دنبال آزمایش نمی‌روند.»

CDC حالا با تکیه بر یافته‌های خود به سراغ پایش عفونت‌های رخنه در میان بیماران بستری می‌رود. «راشل والنسکی»، رئیس CDC چندی پیش گفته بود که تمرکز این مرکز روی نمونه‌های وخیم و مرگبار است: «حتما می‌دانید که واکسن‌ها برای پیش‌گیری از بیماری وخیم، بستری و مرگ ساخته شده‌اند. وقتی به این نمونه‌های عفونت رخنه نگاه می‌کنیم، این موارد بیش از بقیه توجه ما را به خود جلب می‌کنند.»

با این حال همه با رویکرد CDC برای تمرکز روی نمونه‌های وخیم کووید-۱۹ موافق نیستند و می‌گویند این رویکرد می‌تواند موجب غفلت درباره گونه‌های جدید ویروس کرونا شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato