ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کمبود ویتامین D می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد

محققان کالیفرنیایی با بررسی وضعیت سلامت داوطلبان ۱۸۶ کشور در یک آزمایش اعلام کرده‌اند که کمبود ویتامین D و قرارگیری کم در معرض نور UVB می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰

محققان کالیفرنیایی با بررسی وضعیت سلامت داوطلبان ۱۸۶ کشور در یک آزمایش اعلام کرده‌اند که کمبود ویتامین D و قرارگیری کم در معرض نور UVB می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد بالای ۴۵ سال افزایش دهد.

مطالعه جدید انجام شده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو از ارتباط احتمالی بین کمبود ویتامین D و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ خبر می‌دهد. محققان طی سال‌های اخیر تحقیقات گسترده‌ای در زمینه ارتباط بین کمبود ویتامین D و ابتلا به سرطان روده انجام داده‌اند. در حالی که برخی از این مطالعات چنین ارتباطی را زیر سوال می‌برند، شواهدی نیز مبنی بر وجود این ارتباط گزارش شده است.

در مطالعه جدید، محققان با نگاهی گسترده، میزان قرارگیری افراد مختلفی از ۱۸۶ کشور جهان در معرض نور UVB را مورد بررسی قرار داده و فاکتورهای دیگری همچون رنگدانه‌سازی پوست، استعمال دخانیات و حتی مواردی مانند سن افراد را نیز که می‌توانند در نتایج تحقیق خدشه وارد کنند، مورد توجه قرار دادند.

ویتامین D سرطان روده بزرگ

نتایج اولیه تحقیق نشان می‌دهد کمبود ویتامین D در افرادی با سن بالای ۴۵ سال که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند، ارتباط معناداری با ابتلای آنها به سرطان روده دارد.

«رافائل کوومو»، یکی از محققان این پژوهش توضیح می‌دهد:

«شواهد اولیه نشان می‌دهد تفاوت در میزان قرارگیری در معرض نور UVB برای افراد با سن بالاتر از ۴۵ سال می‌تواند با خطر ابتلا به سرطان روده در آن‌ها ارتباط داشته باشد.»

اگرچه نتایج پژوهش اخیر مقدماتی هستند و به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما افراد مسن می‌توانند برای جلوگیری از کمبود ویتامین D، به استفاده از آن ادامه دهند و یکی از فواید چنین کاری می‌تواند کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد.

در سال ۲۰۱۳ نیز محققان در پژوهش دیگری ارتباط بین قرارگیری در معرض نور UVB و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را بررسی کرده بودند. نتایج آزمایش جدید با یافته‌های قبلی مطابقت دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی