ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

«سر کلایو سینکلر» پدر کامپیوترهای خانگی ZX و مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

«سرکلایو سینکلر» پدر کامپیوترهای خانگی «ZX Spectrum»، مخترع ماشین حساب جیبی، طراح خودروی الکتریکی C5 و تلویزیون جیبی TV80 پس از یک دوره طولانی مدت مبارزه با بیماری، در سن ۸۱ سالگی در لندن درگذشت. ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰

«سرکلایو سینکلر» پدر کامپیوترهای خانگی «ZX Spectrum»، مخترع ماشین حساب جیبی، طراح خودروی الکتریکی C5 و تلویزیون جیبی TV80 پس از یک دوره طولانی مدت مبارزه با بیماری، در سن ۸۱ سالگی در لندن درگذشت.

سینکلر نقش مهمی در توسعه کامپیوترهای خانگی و عرضه آنها با قیمت مناسب به فروشگاه‌های بریتانیا داشته است. هرچند برخی او را به دلیل اختراع ماشین حساب جیبی می‌شناسند، اما بسیاری از گیمرهای کهنه کار صنعت گیمینگ کار خود را با یکی از مدل‌های  ZX سینکلر آغاز کرده‌اند. نسل خاصی از گیمرها در یک مقطع زمانی، انتخابی جز ZX Spectrum 48K یا رقیب آن کمودور ۶۴ را نداشتند.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس وی را پدر سیستم‌های ZX می‌داند و می‌گوید عاشق چنین سیستم کامپیوتری بوده است.

سر کلایو سینکلر شخصیت جالبی داشت و بسیاری از اطرافیانش از او عنوان فردی بسیار باهوش یاد می‌کنند. وی در سن ۱۷ سالگی مدرسه را ترک کرد و به مدت ۴ سال به عنوان روزنامه نگار فنی مشغول فعالیت بود. اوایل دهه ۱۹۷۰ اولین سری ماشین حساب جیبی را اختراع کرد که بطراحی کوچک و سبکی داست و در جیب جا می‌شد. یکی از علاقه مندی‌های سینکلر ارزان کردن محصولات و تبدیل آنها به دستگاه‌هایی کوچک بود.

زمانی که اولین کامپیوتر خانگی او یعنی ZX80 به بازار عرضه شد، تحولی در این حوزه ایجاد کرد. آوریل سال ۱۹۸۲ زد ایکس اسپکتروم را به عنوان محصولی از شرکت کوچک انگلیسی به نام شرکت تحقیقاتی سینکلر معرفی کرد. کامپیوترهای خانگی ZX80 و ZX81 او را بسیار ثروتمند کردند.

در سال 1985 نیز اولین خودرو برقی C5‌ را به بازار عرضه کرد. وی در آن مقطه زمانی پیش بینی کرده بود که در سال اول می‌تواند 10 هزار دستگاه از آن را بفروشد، اما پروژه با شکست روبرو شد. بسیاری نگران ایمنی رانندگی با چنین خودرو برقیبودند.

محصول دیگر وی Sinclair TV80، یک تلویزیون جیبی بود که چندان مورد استقبال قرار نگرفت. اطرافیانش می‌گفتند ایده‌های وی چالش برانگیز و جالب بود. ایده‌هایی در سر داشت که در آن مقطع زمانی کمتر کسی چنین طرح‌هایی را دنبال می‌کرد. سینکلر علاوه بر ثبت اختراع، علاقه زیادی به شعر و دوی ماراتن داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی