ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سازمان هواپیمایی کشور خواستار مسدودسازی آپ، اسنپ تریپ، تاپ و روبیکا شد

سازمان هواپیمایی کشور در نامه‌ای به پلیس فتا خواستار مسدودسازی درگاه‌های آپ، روبیکا، تاپ و اسنپ تریپ شده و دلیل این موضوع را فروش غیر مجاز بلیت هواپیما توسط این شرکت‌ها اعلام کرده است. به ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۰

سازمان هواپیمایی کشور در نامه‌ای به پلیس فتا خواستار مسدودسازی درگاه‌های آپ، روبیکا، تاپ و اسنپ تریپ شده و دلیل این موضوع را فروش غیر مجاز بلیت هواپیما توسط این شرکت‌ها اعلام کرده است.

به گزارش دیجیاتو و بر اساس نامه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نامه‌ای با امضای «حسن خوشخو» مدیر کل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی خطاب به پلیس فتا فرستاده شده که در آن از این نهاد درخواست شده که ۴ پلتفرم آپ، اسنپ تریپ، تاپ و روبیکا مسدود بشوند. این نامه به تاریخ ششم مهر ماه بوده و پیگیری‌های دیجیاتو حکایت از موثق بودن آن دارد با این حال در اینکه نامه به مرحله عملیاتی برسد و اجرایی بشود شک و شبهاتی وجود دارد.

با اینکه در نامه سازمان هواپیمایی کشور به موضوع عدم مجوز فروش بلیت هواپیما در این پلتفرم‌ها اشاره شده اما برخی از کارشناسان بر این باور هستند که شاید نمایش بلیت ایرلاین های خارجی در مسیر ایران به عراق توسط این سایت‌ها دلیل نگارش چنین نامه‌ای بوده است چرا که چندی پیش بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت نمایش این بلیت‌ها در سایت‌های فروش صادر شده بود و تاکید شده بود تخطی از آن باعث تعلیق سایت‌ها خواهد شد.

همچنین باید خاطر نشان شد برخی از این اپلیکیشن‌ها مانند آپ و روبیکا کارکردی فراتر از تنها یک پلتفرم فروش بلیت سفر دارند و ده‌ها میلیون کاربر در خود گنجانده‌اند و مسدودسازی در آنها باعث اختلال در انبوهی از خدمات مالی و غیرمالی ارائه شده توسط آنها خواهد شد.

روابط عمومی روبیکا در گفتگویی کوتاه به دیجیاتو اعلام کرد این مجموعه که نامش در نامه هواپیمایی کشوری هم قرار دارد بیش از یک سال است هیچ فعالیتی در زمینه خرید و فروش بلیت هواپیما ندارد و مشخص نیست چرا نام آنها در این فهرست به چشم می‌خورد!

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری و بر اساس قانون، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند درخواست فیلتر کسب‌وکارها را بدهند. تا پیش از آن شکایت از کسب و کارهای نوپا قبل از ارسال به مراجع قضایی در کمیته‌ای تخصصی بررسی می‌شد و این موضوع مدتی است که با رای دیوان عدالت اداری، معلق شده است.

برخی از اسامی حاضر در این نامه مانند اسنپ تریپ پیش‌تر هم طعم فیلترینگ را با درخواست سازمان هواپیمای کشوری چشیده‌اند و باید دید که سرانجام این نامه به کجا خواهد رسید.

پیگیری‌های دیجیاتو از برخی تیم‌هایی که اسامی‌شان در این نامه وجود دارد حکایت از این دارد که آنها در حال بررسی نامه از لحاظ حقوقی هستند و به زودی در پاسخ به آن جوابیه‌ای منتشر خواهند نمود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی