ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

عضو اتاق تهران: سکوت سازمان بورس در برابر پذیرش استارتاپ‌های متقاضی خلاف قانون است

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با تاکید بر اینکه دارایی اصلی شرکت‌های استارتاپی، دانش آن‌هاست نه دارایی فیزیکی، اظهار داشت بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم دو استارتاپ از پنج استارتاپ متقاضی ورود ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۴ مهر ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۵

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با تاکید بر اینکه دارایی اصلی شرکت‌های استارتاپی، دانش آن‌هاست نه دارایی فیزیکی، اظهار داشت بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم دو استارتاپ از پنج استارتاپ متقاضی ورود به بورس، شرایط پذیرش در بازار سرمایه را دارند، اما بورس و فرابورس به‌رغم گذشت بیش از یک سال از درخواست پذیرش این شرکت‌ها، سکوت کرده‌اند که خلاف قانون است.

بیش از یک‌ سال از آنچه با عنوان آمادگی پنج استارتاپ بزرگ برای عرضه اولیه سهام در بورس مطرح شده بود، می‌گذرد اما همچنان این استارتاپ‌های پیش‌قراول پشت درهای بسته بازار سرمایه مانده‌اند. مردادماه سال گذشته، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم درحالی از تلاش‌ها برای ورود پنج استارتاپ به بازار سرمایه خبر داد که به دستور او، قرار بود در هفته اول مردادماه 99، سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی در بازار سرمایه عرضه شود و تا پایان شهریور ماه نیز نماد پنجمین استارتاپ به روی تابلو بورس برود.

دیجی‌کالا، کافه‌بازار، تپ‌سی، فیلیمو و شیپور، پنج استارتاپی هستند که قرار بود راه ورود شرکت‌های نوپا و اینترنتی به بازار سرمایه را باز کنند اما خود همچنان پشت دیوار بلند بورس تهران مانده‌اند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، این تعلل در شرایطی برای اکوسیستم نوآوری ایران به یک ناکامی بدل شده‌است که به گفته «علیرضا توکلی‌کاشی»، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، به‌رغم آنکه تعدادی از این پنج استارتاپ، کل فرآیند پذیرش در بورس را طی کرده‌ و تمامی مستندات و مدارک مورد درخواست بورس و فرابورس را نیز تحویل داده‌اند، اما تاکنون هیچگونه پاسخی مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش در بازار دریافت نکرده‌اند و بورس همچنان در برابر مطالبه این شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه، سکوت پیشه کرده‌است:

«بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست‌کم دو استارتاپ از پنج استارتاپ پیش‌قراول ورود به بورس، شرایط پذیرش در بازار سرمایه را دارند، اما بورس و فرابورس به‌رغم گذشت بیش از یک سال از درخواست پذیرش این شرکت‌ها، سکوت کرده است. قاعدتا انتظار می‌‌رفت که سازمان بورس‌ و فرابورس بر اساس قانون عمل کرده، و پس از پایان بررسی‌ها، پذیرش یا عدم پذیرش آن‌ها را به همراه علل عدم پذیرش‌شان اعلام کنند.»

توکلی کاشی در ادامه به مطالعات و بررسی‌های خود در این زمینه اشاره کرده و گفت:

«بررسی 911 نماد در بورس و فرابورس نشان می‌دهد که حدود 30 درصد از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، فروشی کمتر از 100 میلیارد تومان دارند، بنابراین اگر فروش یک شرکت به بیش از 100 میلیارد تومان رسیده باشد، این شرکت در زمره 70 درصد سهام بزرگ بورس ایران قرار دارد. این در حالی است که درآمد سال گذشته برخی از شرکت‌های استارتاپی که نامزد ورود به بورس شده‌اند، رقمی بیش از 9 هزار میلیارد تومان است. از این رو، این دست از بنگاه‌ها را نباید در زمره شرکت‌‌های کوچک یا نوپا قلمداد کرد.»

او با تاکید بر اینکه دارایی اصلی این شرکت‌ها، که همگی فناوری‌محور هستند، دارایی نامشهود است، اظهار داشت این شرکت‌ها ساختمان، ملک، سوله و کارخانه ندارند و فعالیت آن‌ها مبتنی بر دانش است: «امروز همگی باید قبول کنیم که با توجه به پیشرفت‌هایی که در عرصه بین‌المللی انجام شده، دارایی اصلی، دانش است. با نگاهی به فهرست 10 شرکت بزرگ دنیا خواهیم دید که بیشتر آن‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌محور هستند که ارزش دارایی فیزیکی آن‌ها در مقابل ارزش روز سهام‌شان بسیار پایین است.»

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، سایر شرکت‌های فناوری‌محور که متقاضی ورود به بورس هستند، نیز باید با کمک حسابرسان معتمد بورس، صورت‌های مالی خود را تهیه کرده و بعد خود را برای ورود به بازار سرمایه آماده کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی