ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

قرارگیری در معرض مواد شیمیایی پلاستیکی سالانه منجر به ده‌ها هزار مرگ زودرس می‌شود

محققان دانشکده پزشکی گروسمن در دانشگاه نیویورک خواهان اقدامات فوری از سوی دولت هستند تا استفاده از مواد شیمیایی به نام فتالات در تولید پلاستیک محدود شود. در تحقیقات آن‌ها مشخص شد که سالانه 100 ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲۷ مهر ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

محققان دانشکده پزشکی گروسمن در دانشگاه نیویورک خواهان اقدامات فوری از سوی دولت هستند تا استفاده از مواد شیمیایی به نام فتالات در تولید پلاستیک محدود شود. در تحقیقات آن‌ها مشخص شد که سالانه 100 هزارا مرگ زودرس در ایالات متحده رخ می‌دهد که ناشی از تماس با فتالات است.

فتالات‌ها مواد شیمیایی هستند که اغلب به پلاستیک‌ها اضافه می‌شوند تا آن‌ها را نرم و انعطاف‌پذیر کنند. این ماده بیش از نیم قرن است که در تولیدات پلاستیک و هزاران محصول مختلف مصرفی پلاستیکی استفاده می‌شود.

«راس هاوسر»، محقق این گروه تحقیقاتی گفت: «مواردی مانند دوش آب، چکمه و لوله IV از همان پلاستیک سفید سخت ساخته می‌شوند که لوله‌ها از آن ساخته می‌شوند. اما هنگامی که حدود 30 درصد از وزن این اجسام را فتالات تشکیل دهد، پلاستیک نرمِ وینیل که قابل انعطاف است، بدست می‌آید. فتالات همچنین در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی مانند ادکلن، عطر، صابون و شامپو، در پوشش برخی داروها و در لوله‌های وینیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

در نتیجه تحقیقات گسترده مشخص شده که فتالات سبب ایجاد اختلال در غدد درون ریز می‌شود. به عبارت دیگر، قرارگیری در معرض این ماده شیمیایی می‌تواند عملکرد طبیعی هورمون‌ها را مختل کند. در یک مطالعه جدید که در مجله Environmental Pollution به چاپ رسیده، رابطه میان قرارگیری در معرض فتالات و مرگ و میر مورد بررسی قرار گرفته است.

در این تحقیق، گروهی 5303 نفره از بزرگسالان 55 تا 64 ساله در سطح ملی مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه‌های ادرار این افراد برای ردیابی میزان فتالات در بدن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و داده‌های مرگ و میر پس از یک دوره پیگیری ده ساله جمع‌آوری شد.

«لئوناردو تراساند»، نویسنده اصلی مطالعه جدید می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهند که افزایش تماس با فتالات با مرگ زودهنگام به ویژه به دلیل ابتلا به بیماری قلبی ارتباط مستقیم دارد. ما تاکنون دریافته‌ایم که مواد شیمیایی می‌توانند سبب بروز بیماری‌های قلبی شوند. بیماری‌های قلبی نیز به نوبه خود علت اصلی مرگ و میر هستند. متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم ارتباط میان تماس با مواد شیمیایی و مرگ و میر را به صورت مستقیم دریابیم.»

براساس برآوردهای یافته‌ها برای افراد بین 55 تا 64 سال در ایالات متحده، محققان تخمین می‌زنند که قرارگیری در معرض فتالات می‌تواند سالانه بیش از 100,000 مرگ زودرس را در پی داشته باشد. تصور می‌شود هزینه‌ اقتصادی این مرگ‌های زودرس برای آمریکا بیش از 40 میلیارد دلار در سال باشد.

تراساند می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهند تلفات این ماده شیمیایی بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم. شواهد به صورت غیرقابل انکاری نشان می‌دهند که محدود کردن قرارگیری در معرض فتالات سمی می‌تواند به حفظ سلامت جسمی و مالی آمریکا کمک شایانی کند.»

مطالعه دیگری که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد قرارگیری در معرض فتالات در دوران بارداری می‌توانند 38 ژن را در بدن جنین دچار تغییر کند. تغییراتی که بر عملکرد جفت اثر می‌گذارند، منجر به زایمان زودرس، سقط جنین و یا تغییر در نحوه رشد جنین می‌شود. چنین اثرات سهمگینی سبب شده تا تیمی از محققان ایالات متحده خواستار وضع قوانینی فوری با هدف حذف این ماده شیمیایی از تولیدات پلاستیکی باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی