نامگذاری گونه جدید ماهی‌ها به افتخار علی دایی

نامگذاری گونه جدید ماهی‌ها به افتخار علی دایی

اخیرا محققان ایرانی به همراه تیم تحقیقاتی دیگری از آلمان، گونه جدیدی از ماهی‌های خلیج فارس را کشف کردند که برای احترام به تلاش‌های علی دایی در فوتبال ایران، به اسم او نامگذاری شد. این تیم تحقیقاتی در هشت سال گذشته روی ماهی‌های خانواده «سیسورید» (Sisorid) حوضه آبریز دجله و فرات در ایران، ترکیه، سوریه و عراق مطالعات گسترده‌ای انجام دادند و اخیرا پنج گونه جدید معرفی کردند.

دکتر «موسوی ثابت»، عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان، دکتر «ایگدری»، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه تهران، دکتر «وطن‌دوست»، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد بابل و دکتر «فرایهوف»، ماهی‌شناس موزه تاریخ طبیعی برلین این تحقیقات را با هم انجام دادند و در مقاله‌ای که در سایت TreatmentBank منتشر شد، این پنج گونه جدید را معرفی کردند.

گونه ماهی جدیدی که به اسم علی دایی نامگذاری شده است، به طور معمول در رودخانه‌های غربی و جنوب غربی ایران و در رودخانه سیمره که از سرشاخه‌های مهم رود کرخه است، زندگی می‌کند. به دلیل فعالیت‌های انسان دوستانه علی دایی بعد از زلزله سرپل‌ذهاب در کرمانشاه، به افتخار او به نام علمی Glyptothorax alidaeii یا «گربه‌ماهی علی دایی» نامگذاری شد.

این مطالعه در مجله معتبر جانورشناسی Zootaxa منتشر شد. محققان اعلام کردند که نامگذاری جانوران و گونه‌های جدید کشف شده برای احترام به تلاش‌های افراد کاملا مرسوم است. به طوری که بعضی از ماهی‌های بومی به نام فردوسی، حافظ، امیرکبیر، محیط‌بان «سعید پرهام» و بسیاری دیگر نامیده شده‌اند. البته باید گفت که قبلا هم گونه‌های جدید دیگری به اسم ورزشکاران نامگذاری شده‌اند و اولین باری نیست که این اتفاق می‌افتد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato