استون مارتین والکری به مرحله تولید رسید؛ نهایت هنر مهندسی آدرین نیویی

استون مارتین والکری به مرحله تولید رسید؛ نهایت هنر مهندسی آدرین نیویی

استون مارتین با موفقیت توانست اولین دستگاه از ابرخودرو جدید خود یعنی والکری را تولید کند و در چند هفته آینده آن را به مالک خوش شانس آن تحویل خواهد داد. این خودرو تنها محصول جاده‌ای سرطراح ارشد تیم فرمول یک ردبول، آدرین نیویی محسوب می شود و از نظر هنر مهندسی موتور اسپرت در تاریخ صنعت خودروسازی، محصولی ویژه است.

پروژه والکری از سال ۲۰۱۶ و همکاری مشترک استون مارتین و تیم فرمول یک ردبول آغاز شد. این ابرخودرو توسط آدرین نویی نابغه طراحی و مهندسی فرمول ۱ ردبول طراحی شده است و با وجود این که رابطه استون مارتین و ردبول پس از این همکاری قطع شد اما آدرین نویی تا انتهای پروژه همراه با تیم مهندسی استون مارتین کار کرده است.

تنها ۱۵۰ دستگاه از مدل کوپه یا همان سقف ثابت به صورت دست ساز ساخته خواهد شد و برای تکمیل هر دستگاه به ۲۰۰۰ ساعت زمان احتیاج است. پیش از تحویل هر یک از خودروها برای تست نهایی به پیست فرمول ۱ سیلورستون خواهد رفت. در ادامه استون مارتین ۸۵ دستگاه مدل سقف تاشو یا اسپایدر و ۴۰ دستگاه مخصوص پیست های اتومبیل رانی با نام AMR Pro را تولید خواهد کرد.

قیمت نهایی نیز بین ۲ تا ۳ میلیون پوند است.

والکری از موتور V12 با حجم ۶.۵ لیتر نیرو می‌گیرد که به مدد سیستم بازیاب انرژی جنبشی توانایی تولید ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت در حداکثر دور ۱۰۵۰۰ rpm و حداکثر گشتاور ۷۴۰ نیوتن متر در دور ۷۰۰۰ rpm را دارا است. این موتور تنها ۲۰۶ کیلوگرم وزن دارد و به مدد سیستم بازیاب انرژی جنبشی در حدود ۱۳۰ اسب بخار نیز به قدرت موتور احتراقی اضافه می‌شود.

گیربکس دو کلاچه نیز وظیفه انتقال قدرت را بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که این موتور توسط شرکت کازورث ساخته شده است. کازورث سابقه طولانی در طراحی و تولید موتورهای فرمول ۱ داشته است.

وزن این ابرخودرو برابر با ۱۱۳۰ کیلوگرم است و نسبت ۱ اسب بخار به ازای هر کیلوگرم وزن در آن رعایت شده است.

از مهم‌ترین رقبای والکری باید به مرسدس بنز Project One و گوردن موری T50 اشاره کرد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato