اولین مورد ابتلا به گونه جدید کرونا آفریقایی در اروپا تایید شد

اولین مورد ابتلا به گونه جدید کرونا آفریقایی در اروپا تایید شد

وزیر بهداشت بلژیک از اولین مورد ابتلا به گونه جدید ویروس کرونا در این کشور خبر داد که در روزهای گذشته تحت عنوان گونه ابرکرونای جهش یافته B.1.1.529 در آفریقای جنوبی، بوتسوانا و هنگ کنگ از آن یاد می‌شود و باعث نگرانی‌ سازمان بهداشت جهانی شده است.

تنها چند ساعت پس از اینکه ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا هشدار داده بود که گونه جدید ویروس کرونا احتمالا به کشورهای بیشتری انتقال پیدا خواهد کرد، فرانک وندنبروک وزیر بهداشت و امور اجتماعی بلژیک اعلام کرد که این گونه جدید در مسافر واکسینه نشده‌ای کشف شده که در ۲۰ آبان از مصر وارد این کشور شده است و تست او در اول آذر ماه مثبت شد.

همچنین مارک ون‌رنست، ویروس‌شناس برجسته محلی این کشور نیز در توییتر تایید کرد که اولین نمونه گونه جدید ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است.

بلژیک

با این وجود اولین مورد ابتلا اروپایی این گونه جدید در یک زن بالغ جوان واکسینه نشده شناسایی شد که ۱۱ روز پس از سفر خود علائم خفیف شبیه آنفولانزا را داشته است و نکته قابل توجه دیگر اینکه او هیچ ارتباطی با آفریقای جنوبی یا سایر کشورهای جنوب آفریقا نداشته است.

برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، آلمان و ایتالیا هم اکنون مرزهای هوایی خود را بسته‌اند و وزیر بهداشت بریتانیا همچنین گزارش کرده بود که هنوز هیچ مورد شناخته‌شده‌ای در این بریتانیا وجود ندارد، اما باید احتیاط زیادی کرد، زیرا واکسن‌ها فعلی ممکن است در برابر این سویه کمتر موثر باشند و احتمالا بیشتر از سایر گونه‌ها قابل انتقال باشد.

به همین منظور پروازهای شش کشور، از جمله آفریقای جنوبی، بوتسوانا، اسواتینی، زیمباوه و نامیبیا به طور موقت از ظهر جمعه ممنوع شده است.

تاکنون موارد تایید شده این گونه جدید در کشورهای بوتسوانا، آفریقای جنوبی، هنگ کنگ و اسرائیل شناسایی شده است و با احتساب یک مورد گزارش شده در کشور بلژیک، در مجموع ۸۵ مورد ابتلا تایید شده از این سویه تاکنون شناسایی شده است.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato