ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

روش جدید تولید چرم مورد نیاز صنعت خودرو با سازگاری زیست محیطی

برای مدت زمان طولانی، چرم نقش لوکس‌ترین ماده به کار رفته در خودروها را داشت. اما امروزه به علت فشارهای زیست محیطی انتظار می‌رود که فرآیند تولید آن دوست دار محیط زیست شود و میزان ...

برای مدت زمان طولانی، چرم نقش لوکس‌ترین ماده به کار رفته در خودروها را داشت. اما امروزه به علت فشارهای زیست محیطی انتظار می‌رود که فرآیند تولید آن دوست دار محیط زیست شود و میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از جمله کربن آن نیز کمتر شود. به‌تازگی یک شرکت انگلیسی، به راهکاری بهینه برای دباغی کم آلاینده پوست دست پیدا کرده که از آلودگی محیطی سنگین صنعت چرم‌سازی می‌کاهد.

ماده اولیه چرم «پوست گاو» است. پوست گاو محصول جانبی صنایع غذایی است که در صورت استفاده نشدن مجدد آن دفن خواهد شد. در هر دو صورت این ماده تجدید پذیر و بیولوژیکی است.

حال یک شرکت چرم سازی انگلیسی از روشی استفاده می‌کند که به طور کامل دوست دار محیط زیست است و استفاده مجدد از پوست گاو که در صنایع غذایی استفاده می‌شود را ممکن می‌سازد.

زمانی که پوست وارد شرکت‌های چرم سازی می‌شود از مواد شیمیای برای کشتن باکتری‌های پوست استفاده می‌شود. اما این شرکت انگلیسی از یک پروبیوتیک طبیعی استفاده می‌کند.

در ادامه پوست برای تبدیل شدن به چرم دباغی می‌شود. در این فرآیند کلاژن پروتئین ها به یکدیگر پیوند می‌خورد و در نتیجه بافت پوست محکم می‌شود.

در فرآیند دباغی از نمک کروم استفاده می‌شود. ماده‌ای که به زودی امکان استفاده از آن در کشور انگلستان ممنوع خواهد شد. شرکت انگلیسی «Bridge of Weir» از ماده آلدهید استفاده می‌کند که این ماده نیز همانند نمک کروم به زودی ممنوع خواهد شد.

در نتیجه این شرکت قصد توسعه روشی را دارد که بدون استفاده از این دو ماده پوست را دباغی کند. این روش امکان تولید چرم مناسب برای انواع اقسام پنل‌های داشبرد را فراهم می‌سازد.

در مرحله نهایی تولید نیز از پوشش پلی‌اورتان برای چرم استفاده می‌شود. در نتیجه شرکت Weir به دنبال استفاده از مواد پلی اورتان با پایه زیستی است. در حال حاضر مواد پلی اورتان پایه فسیلی دارند.

 زباله‌های چرمی نیز در یک فرآیند تبدیل به گاز قابلیت تولید بخار برای گرم کردن منازل یا آب را دارند.

روغن نیز یکی از دیگر محصولات جانبی تولید چرم است که می‌توان آن را به پیه و یا سوخت مناسب برای تولید انرژی در ژنراتورهای نیروگاه استفاده کرد.

در پایان چرم  یکی از سنتی ترین مواد مورد استفاده در صنعت خودروسازی است و گرچه در چند سال گذشته به طور گسترده‌ای با انواع مصنوعی جایگزین شده است اما همچنان از نظر زیست محیطی بهتر از مواد پلاستیکی است و می‌توان فرآیند تولید آن را نیز دوست دار محیط زیست کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی