ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

برترین عکس‌های علمی سال 2021 از نگاه نشنال جئوگرافیک

زمانی که یکی از آتشفشان‌های «لاپالما» در جزایر قناری در ماه سپتامبر شروع به فوران کرد، عکاس آماتور «رودریگز» این خبر را در حالی شنید که در خانه‌اش در جزیره مجاور «تنریف» بود. او به ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲ دی ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰

زمانی که یکی از آتشفشان‌های «لاپالما» در جزایر قناری در ماه سپتامبر شروع به فوران کرد، عکاس آماتور «رودریگز» این خبر را در حالی شنید که در خانه‌اش در جزیره مجاور «تنریف» بود. او به سرعت یک پرواز رزرو کرد و چند ساعت بعد به لاپالما رسید. او در این مکان شبانه روز کار کرد تا قدرت ویرانی آتشفشان را ثبت کند. او به «نشنال جئوگرافیک» گفت: «هیچوقت فکر نمی‌کردم بتوانم به یک آتشفشان نزدیک شوم. بسیار بزرگ، قدرتمند و باشکوه بود.»

عکس‌های رودریگز از این فوران برخی از تصاویری را که توسط تیم نشنال جئوگرافیک به عنوان زیباترین عکس‌های علمی و فناوری در سال 2021 انتخاب شده‌ است، تشکیل می‌دهد.

در سالی که گذشت شاهد بودیم که عکاسان قدرت و زیبایی جهان ما را به طرق مختلف شرح دادند. عکاسان هواپیماهای بدون سرنشین، فوران آتشفشان ایسلند را از هوا به تصویر کشیدند و نظاره‌گر تراوش گدازه‌ در میان صخره‌ها بودیم. شرکت‌کنندگان در مسابقه امسال از دوربین‌ها و لنزهای پرقدرت استفاده کردند تا شگفتی‌های زندگی را در مقیاس‌های مختلف – از ابعاد یک کوه آتشفشانی تا مقیاس‌ دانه‌های کوچک و یا زنبور در حال پرواز – را به نمایش بگذارند.

چندین ربات عکاس نیز امسال سطح زمین را ترک کردند تا به فضا بروند. مریخ‌نورد «استقامت» در دهانه «Jezero» در مریخ فرود آمد و جستجوی خود را برای حیات پیشین در این سیاره آغاز کرد. از سویی دیگر هلیکوپتر «ابتکار» نیز بر سطح این سیاره پرواز می‌کرد. فضاپیمای «Lucy» که در ماه اکتبر به فضا پرتاب شد، سفر خود را از میان سیارک‌های مشتری پیش‌ برد.

در همین حال، مهندسان مرزهای پرتاب انسان به فضا را جابجا کردند. در سوال تگزاس جنوبی، موشک «استارشیپ» جاه‌طلبانه «اسپیس ایکس» از زمین برخواست و مایل‌ها فاصله گرفت. سپس سعی کرد درحالیکه توانایی خود را در این زمینه به رخ رقبا می‌کشد، فرودی عمودی و موفق داشته باشد. از سویی دیگر در بیابان‌های تگزاس و نیومکزیکو، میلیاردهای معروف «جف بزوس» و «ریچارد برانسون» توانستند برای مدت کوتاهی به کمک فضاپیماهای ساخته شده توسط شرکت‌هایی که خودشان تاسیس کرده بودند، از آستانه فضا عبور کنند.

در زمین، پزشکان و کادر بیمارستان به مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا ادامه دادند و با ویروسی که با انتشار از فردی به فرد دیگر، جهش‌های گوناگون را ارائه می‌کند، مقابله کردند. عکاس «دار یاسین» دشواری واکسیناسیون مردم در دور افتاده‌ترین مناطق جهان را به تصویر کشید، درحالیکه «رایسان الفاریسی» به دنبال ثبت موج تلفات ویروس کرونا در دنیا بود.

عکاسی به ما این امکان را داده است که اثرات این بیماری را در سراسر جهان ببینیم. «پل تافورو» از مرکز تشعشعات «سینکروترون» اروپا و همکارانش، امسال اسکن‎‌های پیشرفته‌ای از اندام‌های انسان به کمک پرتو ایکس انجام دادند. این اسکن‌ها اثرات مخرب ویروس بر مجاری تنفسی را دقیق‌تر از پیش مشخص کرد.

از گدازه درخشان لاپالما گرفته تا تپه‌های غبارآلود مریخ، این تصاویر خیره‌کننده قدرت عکاسی برای مستندسازی، روشن کردن امور و الهام به افراد را به نمایش می‌گذارند. در ادامه نگاهی به این مجموعه خیره‌کننده می‌اندازیم:

زمانی که گدازه به یک جاذبه گردشگری تبدیل می‌شود. در اوایل سال میلادی، فورانی خیره‌کننده جویبارهای گدازه آتشفشان «Fagradalsfjall» ایسلند را به سمت جمعیتی از تماشاچیان سرازیر کرد. این پدیده خارق‌العاده بسیاری از گردشگران را به این جزیره کشاند.
چگونه ویروس کرونا بر مجاری تنفسی و ریه‌ها تاثیر می‌گذارد. ریه مرد 54 ساله‌ای که بر اثر کرونا درگذاشت، در این عکس دیده می‌شود. وضعیت ریه‌ها در زیر درخشش اشعه ایکس تاسیسات تابش سنکروترون اروپا در «گرنوبل» فرانسه نشان داده شده است. این اسکن‌های با وضوح بالا می‌توانند لخته شدن خون را در کوچکترین مجاری تنفسی نمایش دهند.
اولین پرواز مداری خدمه «بلو اوریجین». نه روز پس از «برانسون»، «جف بزوس» بنیانگذار آمازون گردش خود بر لبه فضا را جشن گرفت. او و سه همسفرش بیش از 62 مایل بالای سطح زمین با موشک «نیوشپرد» پرواز کردند. این موشک متعلق به شرکت بلو اوریجین متعلق به بزوس است.
بزرگترین پرواز «ویرجین گلکتیک» تا کنون به لبه مرز فضا. در 11 ژوئیه «ریچارد برانسون» میلیاردر، دو خلبان و سه همسفر بیش از 50 مایل بالاتر از سطح زمین – مرز ایالات متحده برای لبه فضا – با هواپیمای فضایی که توسط شرکت ویرجین گلکتیک متعلق به برانسون اداره می‌شد، پرواز کردند. این شرکت یکی از چندین شرکت مشهور در دنیاست که چند دقیقه بی‌وزنی را برای مسافران و دانشمندان ثروتمند فراهم می‌کند.
اولین هلیکوپتر بر سطح مریخ پرواز می‌کند. هلیکوپتر «ابتکار» این تصویر را از سایه خود درحالیکه در حدود 10 فوت بالای سطح مریخ است – در اولین پرواز خود – ثبت کرد. هلیکوپتر کوچک درحال حاضر بیش از دوازده پرواز انجام داده است و به شناسایی زمینی که مریخ‌نورد «استقامت» بر روی آن حرکت می‌کند، کمک می‌کند.
مریخ‌نورد جدید بر روی سیاره سرخ فرود آمد. در 18 فوریه مریخ‌نورد «استقامت» ناسا در دهانه «Jezero» مریخ فرود آمد که توسط یک «اسکای کرین» با راکت پیشران در محل فرود آمد. یکی از اهداف اصلی استقامت ذخیره نمونه‌هایی از سنگ و غبار مریخ برای بازگرداندن به زمین است. اگر میکروب‌های مریخی وجود داشته باشند، نمونه‌های استقامت ممکن است حاوی فسیل‌های کوچک آن‌ها باشند.
بزرگترین تلسکوپ فضایی ناسا برای پرتاب آماده می‌شود. پس از یک سفر 5800 مایلی با قایق از ایالات متحده به «گویان» فرانسه، تلسکوپ فضایی «جیمز وب» پیش از پرتاب در اتاق تمیز موقت خود مستقر می‌شود. تلسکوپ فضایی مادون قرمز مناظر شگفت‌انگیزی از اولین روزهای کیهان ارائه می‌دهد. قرار است این تلسکوپ در اواخر ماه میلادی به فضا پرتاب شود. این تلسکوپ فاصله‌ای نیم میلیون مایلی با زمین در فضا خواهد داشت.
بالا رفتن از درختان به دنبال دانه. کوهنورد «رابرت بوچمپ» آماده می‌شود تا مخروط‌ها را از شاخه‌های بالای درخت کاج «پوندروسا» در جنگل‌ ایالتی «باگز» کوهستان کالیفرنیا جمع‌آوری کند. دانه‌هایی که او به دنبال آن است، به احیای جنگل‌های سوخته شده توسط آتش‌سوزی و خنثی کردن انتشار کربن گرم کننده سیاره کمک می‌کند.
فسیل گربه. جمجمه یک گربه شمشیر دندان – یک نوع گوشتخوار گربه مانند منقرض شده – توسط سرپرست فسیل «چنیا آیمریخ» از موسسه دیرینه‌شناسی «کاتالونیا» در محل مخصوص نگهداری می‌شود. این نمونه یکی از بیش از هفتاد هزار فسیل کشف شده در اطراف بارسلون اسپانیا است که امروزه به عنوان بهشت دیرینه‌شناسان شناخته می‌شود.
عامل متعادل کننده عجیب گرده. همانطور که عکاس «گایلرمو لوپز» با بزرگنمایی 10 برابر تلاش دارد این گرده‌ها را نشان دهد، مشاهده می‌کنیم دانه‌های گرده گل «هیبیسکوس» به صورت نامنظمی در بالای گل پراکنده شده است.
بقایای درخشان و صخره‌ای اقیانوس باستانی. این پنل سنگی به اندازه دیوار – که از «استرلینگ هیل» در نیوجرسی تهیه شده است – در سایه‌های قرمز، نارنجی، سبز و بنفش تهیه شده است، در نمایشگاهی که به تازگی بازسازی شده در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک به نمایش گذاشته می‌شود. این سنگ حدود 1.2 میلیارد سال پیش در اقیانوسی که اکنون ناپدید شده است، تشکیل شده است.
موج جدید کرونا و کشته‌های آن. در این تصویرکه در 15 ژوئن گرفته شده است، کارگرانی که با لباس‌های محافظت شده پس از دفن یک قربانی کرونا در «باندونگ» مرکز استان «جاوه» غربی اندونزی، استراحت می‌کنند. نوع جدید دلتا پلاس بسیار خطرناک است.
دانه‌هایی که دنیا را تغذیه می‌کنند. چپ: محققان علاقه‌مند به کاوش در مورد مزایای گل آفتابگردان اخیرا یک تیم جهانی برای بررسی کتابخانه ژنتیکی گیاهان تشکیل داده‌اند. آن‌ها دریافتند که ژنوم گل 20% درصد بزرگتر از ژنوم انسان است و حدود دو برابر تعداد ژن دارد – یک بوم ژنتیکی وسیع که 70 گونه آفتابگردان را به ما داده است. راست: با بزرگنمایی 300 برابر، به نظر می‌رسد یک دانه ریز زغال اخته با فلس پوشیده شده است. تغییرات فصلی که آفات جدید، آب و هوای شدید و گرده افشان‌ها را به همراه دارد، زغال اخته را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. زغال اخته وحشی نیز در حال حرکت است: مانند بسیاری از گیاهان در نیمکره شمالی، محدوده زغال اخته به عرض‌های جغرافیایی بالاتر می‌رود و «کبک» اکنون به عنوان منبع توت‌های وحشی با «مین» رقابت می‌کند.
بار سنگین یک آتشفشان. خاکستر آتشفشانی ساخته شده از تکه سنگ و شیشه خانه‌ای را در محله «لاس مانچاس لاپالما» پوشانده است. خاکستر می‌تواند در خانه‌ها تا حدی جمع شود که سقف‌ها فرو بریزند و بسیاری از ساکنان جزیره مجبور شوند خانه‌های خود را با ستون‌های چوبی اضافی نگه دارند.
زیبایی خفته با بال و اسکلت بیرونی. همانطور که توسط عکاس «توربن دانکه» به تصویر کشیده شده است، یک زنبور فاخته خواب مانند یک جواهر درخشان به نظر می‌رسد. اما بی‌رحمی در درون این موجود پیچیده نهفته است: این گونه زنبور تخم‌های خود را در لانه حشرات دیگر می‌گذارد و لاروها یا حشرات دیگر را می‌خورند یا از گرسنگی می‌میرند.
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • @Taha_Technology
    @Taha_Technology | ۲ دی ۱۴۰۰

    میشه لطفا فایل هاشو بذارید؟؟؟

مطالب پیشنهادی