ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ترانسنیستریا ترانس وی
خودرو

ترانسنیستریا ترانس وی؛ کپی ناشیانه هاموی از سرزمین مولداوی

ترانسنیستریا یکی از جمهوری‌های سابق شوروی بود که اکنون به عنوان یک دولت نیمه مستقل در مولداوی شناخته می‌شود. این جمهوری در حقیقت یک قطعه زمین باریک بین مولداوی و اوکراین است. این منطقه به ...

پویا بهرامی
نوشته شده توسط پویا بهرامی | ۲۲ تیر ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

ترانسنیستریا یکی از جمهوری‌های سابق شوروی بود که اکنون به عنوان یک دولت نیمه مستقل در مولداوی شناخته می‌شود. این جمهوری در حقیقت یک قطعه زمین باریک بین مولداوی و اوکراین است. این منطقه به تولید خودروهای نظامی جالب شهرت دارد که جدیدترین آن‌ها ترانسنیستریا ترانس وی نام گرفته است.

ترانسنیستریا همانند دیگر جمهوری‌های شوروی، در سال 1990 از این کشور استقلال یافت. از آن زمان تاکنون مسئولان این منطقه به فکر جایگزینی تسلیحات جدید با سلاح‌ها و خودروهای فرسوده روسی هستند. از آن‌جایی‌که خرید سلاح برای جمهوری‌های تازه استقلال یافته شوروی بسیار گران تمام می‌شد، بسیاری از آن‌ها همچون ترانسنیستریا تصمیم به تولید تسلیحات داخلی گرفتند.

ترانسنیستریا ترانس وی

آخرین پروژه داخلی‌سازی این جمهوری کوچک، خودرو چهارچرخ محرک ترانسنیستریا ترانس وی است. ظاهر این خودرو شبیه به اتومبیل نظامی هاموی آمریکایی است. با این حال برای ساخت ترانسنیستریا ترانس وی از شاسی کامیون روسی قدیمی یعنی گاز 66 استفاده شده است.

کامیون روسی گاز 66 یکی از خودروهای نظامی مشهور شوروی بود که در جنگ ایران و عراق نیز مورد استفاده قرار گرفت. فناوری این کامیون متعلق به دهه 1960 میلادی است و به دلیل قابلیت تعمیر آسان و سیستم چهارچرخ محرک، همچنان توسط نیروهای نظامی استفاده می‌شود.

به دلیل ارزانی و تعمیرپذیری شاسی 4*4 کامیون گاز 66، بدیهی است که ترانسنیستریا ترانس وی براساس آن به تولید برسد. این خودرو نخستین بار در جریان رژه نظامی در فوریه 2022 مشاهده شد. علاوه بر شاسی، از قسمت جلویی گاز 66 نیز در ساخت ترانس وی استفاده شده است تا ساخت این خودرو نظامی بیش از پیش ارزان تمام شود.

ترانسنیستریا ترانس وی

ترانسنیستریا ترانس وی برای جابجایی نیروهای پیاده و محموله‌ها در پشت خط مقدم طراحی شده است. قسمت عقبی این خودرو نظامی با برزنت پوشیده شده است اما هیچ‌گونه زره محافظ ندارد. یک مسلسل سبک تنها سلاح این خودرو نظامی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی