ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

سن فرسودگی خودروها برای شرکت در قرعه کشی مشخص شد

پیش از ممنوعیت واردات خودرو در سال ۹۷، موضوع اسقاط خودروهای فرسوده از طریق الزام قانونی واردکنندگان پیش می‌رفت و هر واردکننده‌ای برای واردات خودرو موظف به اخذ گواهی اسقاط خودروهای فرسوده بود. بعد از ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۲۵ مهر ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

پیش از ممنوعیت واردات خودرو در سال ۹۷، موضوع اسقاط خودروهای فرسوده از طریق الزام قانونی واردکنندگان پیش می‌رفت و هر واردکننده‌ای برای واردات خودرو موظف به اخذ گواهی اسقاط خودروهای فرسوده بود. بعد از ممنوعیت واردات، اسقاط این دست از خودروها نیز به بن‌بست بلاتکلیفی خورد؛ به طوری که با گذشت چهار سال از ممنوعیت واردات، طبق آمارهای رسمی حدود ۸۵ درصد از مراکز اسقاط خودروهای فرسوده به تعطیلی کشانده شده‌اند و با استناد به همین گزارش تعداد وسایل نقلیه در مرز فرسودگی به ۱۰ میلیون دستگاه رسیده است اما اخیرا راهکار تازه ای مطرح شده است که به اختصاص سهمیه خرید خودرو با قیمت کارخانه ای برای مالکین خودروهای فرسوده اختصاص دارد و به تازگی جزییات این امر نیز مشخص شده است.

سرپرست ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سازمان راهداری با اشاره به تحویل 2 ماهه خودروهای جایگزین خودروهای فرسوده، جزئیات سن فرسودگی خودروهای فرسوده را تشریح کرد.

 علیرضا احمدی با اشاره به اختصاص سهمیه 20 درصدی فروش تولید خودروسازان داخلی به مالکان خودروهای فرسوده،‌ اظهار کرد: «معیار فرسوده بودن یک خودرو بر اساس آیین‌نامه خارج کردن خودروهای فرسوده و قانون هوای پاک مرز سن فرسودگی است. این سن برای خودروهای مختلف، متفاوت است. مطابق ماده 2 آئین‌نامه ماده 8 قانون هوای پاک سن فرسودگی برای خودروهای شخصی (سواری و سواری کار) 15 سال است. سن فرسودگی برای خودروهای عمومی بنزینی و دوگانه‌سوز 8 سال، خودروهای عمومی پایه‌گازسوز 10 سال، خودروهای عمومی برقی 14 سال، وانت پایه‌ گازسوز 14 سال، بنزینی دوگانه‌سوز دیزلی 13 سال، اتوبوس درون‌شهری دیزلی 8 سال، اتوبوس پایه‌ گازسوز 10 سال، اتوبوس درون‌شهری برقی (بازسازی شده) 20 سال، مینی بوس و میدل باس درون‌شهری و برون شهری دیزلی 8 سال و پایه‌گاز 10 سال و برای برقی بازسازی شده 20 سال در نظر گرفته شده است.»

سرپرست ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اضافه کرد: «سن فرسودگی اتوبوس برون‌شهری 10 سال، کشنده، کامیون و کامیونت 16 سال، موتورسیکلت بنزینی کابراتوری 5 سال، انژکتوری 6 سال و موتورسیکلت برقی 12 سال است. برای سواری‌های دولتی سن فرسودگی 13 سال است.»

سهمیه 20 درصدی به شرط ارائه گواهی اسقاط

سهمیه 20 درصدی از فروش محصولات خودروسازان با قیمت کارخانه ای برای مالکین خودروهای فرسوده در نظر گرفته شده است. مشروط به اینکه در هنگام تحویل خودرو جدید خریدار، گواهی اسقاط خودرو فرسوده خود را تحویل دهد، این در حالی است که در قانون بودجه 10 درصد خودروهای قرعه‌کشی به دارندگان خودروهای فرسوده تعلق می‌گیرد، بنابراین مصوبه مذکور مشوق مضاعفی برای اسقاط خودروهای مستعمل محسوب میشود.

به‌ این ترتیب افرادی که دارای خودروی فرسوده هستند و مشمول این طرح خواهند بود، می‌توانند از این پس در طرح فروش خودرو، ثبت‌نام کنند و به شرط برنده شدن کد ثبت‌نامی این افراد، از ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت استعلام خواهد شد. چنانچه براساس کد ثبت‌نامی، خودرو فرسوده وجود داشت، منوط بر آن‌که تا دو ماه آینده، شخص خودروی خود را اسقاط و گواهی اسقاط را ارائه دهد، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی