ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قانون کپی‌رایت
تکنولوژی

دولت آمریکا: عکس‌های ساخته‌شده با هوش مصنوعی شامل کپی‌رایت نمی‌شود

نهاد تصمیم‌گیرنده پیرامون قانون کپی‌رایت در ایالات متحده اعلام کرده است که تصاویر ساخته‌شده با متن توسط هوش مصنوعی تحت مالکیت معنوی قرار نمی‌گیرند.

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

دفتر حق تکثیر ایالات متحده آمریکا (USCO) به‌تازگی اعلام کرده است که عکس‌های ایجادشده با هوش مصنوعی شامل قانون کپی‌رایت در خاک این کشور نخواهد شد. نهاد مذکور دلیل این تصمیم را عدم کنترل نه‌چندان زیاد انسان روی فرایند ساخت تصاویر به کمک ابزارهای خودکار عنوان کرده است.

چرا قانون کپی‌رایت عکس‌های هوش مصنوعی را حمایت نمی‌کند؟

اداره کپی‌رایت آمریکا گفته است که هنگام وارد‌کردن دستورات متنی برای ایجاد خروجی‌های پیچیده متنی، بصری یا صوتی به کمک هوش مصنوعی، المان‌های سنتی ابداع و ابتکار توسط ابزار خودکار و نه توسط انسان، مشخص و اجرا می‌شوند. همین مسئله دلیلی شده است تا دولت ایالات متحده از حق مالکیت معنوی برای محصولات تولید‌شده توسط هوش مصنوعی حمایت نکند. این اداره در ادامه اشاره می‌کند که اگرچه کاربر واقعی دستورات اولیه را برای ماشین فراهم می‌سازد، ولی نحوه تبدیل ورودی متنی به خروجی توسط کامپیوتر کنترل می‌شود و انسان نظارت زیادی روی آن ندارد.

شایان ذکر است که سطح خلاقیت انسانی مورد‌استفاده در پدید‌آوردن آثار از اهمیت بالایی در قانون کپی‌رایت برخوردار است. اداره USCO اشاره دارد که طبق برداشت این نهاد، ابزارهای فعلی مبتنی بر هوش مصنوعی کنترل چندانی از لحاظ میزان خلاقیت برای کاربران خود فراهم نمی‌سازند و افراد قادر نخواهند بود سطح و نحوه تفسیر متن به خروجی را در آن‌ها کنترل نمایند. طبق قوانین ایالات متحده، قانون کپی‌رایت تنها مشمول آثاری می‌شود که محصول خلاقیت انسانی باشد. همین موضوع در گذشته موجب شده بود تا تصاویر گرفته‌شده توسط یک میمون مشمول قانون مذکور نشوند.

قانون کپی‌رایت
نمونه‌هایی از خروجی هوش مصنوعی تبدیل متن به عکس DALL-E 2 محصول شرکت OpenAI.

بااین‌حال، دفتر حق تکثیر ایالات متحده راه را برای حمایت از آثار ایجاد‌شده به کمک هوش مصنوعی در آینده باز گذاشته است. طبق اعلامیه منتشرشده، حمایت معنوی از آثار در شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود و به نحوه عملکرد ابزارهای هوش مصنوعی و میزان دخالت آن‌ها در پدیدآوردن خروجی نهایی بستگی خواهد داشت. به همین دلیل موضوع مالکیت باید برای هر پرونده به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد؛ اما اگر اثر از ابتکار انسانی به دور باشد، نمی‌توان آن را تحت پوشش قرار داد.

حدود یک ماه قبل، اداره USCO تشخیص داده بود که کتاب کمیک ساخته‌شده توسط ابزار Midjourney شامل قانون کپی‌رایت نمی‌شود. این نهاد دلیل چنین تصمیمی را فاصله بسیار زیاد میان متن وارد‌شده و خروجی دریافتی از سوی هوش مصنوعی اعلام کرده بود؛ اگرچه از نظر کارشناسان دستورات ورودی امکان ثبت مالکیت معنوی را دارند. وکلای خالق اثر ادعا داشتند که این نهاد به‌جای تمرکز روی ورودی، توجه بیشتری به خروجی هوش مصنوعی دارد و همین مسئله موجب اعمال قوانین اشتباه در پرونده شده است.

قانون کپی‌رایت
نسخه گسترش‌یافته از نقاشی مشهور «دختری با گوشواره مروارید» که با قابلیت Outpainting هوش مصنوعی DALL-E 2 ساخته شده است.

درخواست‌های صورت‌گرفته از سوی عموم مردم و کنگره ایالات متحده درنهایت به تحقیق و تفحص بیشتر توسط دفتر حق تکثیر آمریکا پیرامون آثار ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی منتهی شد. همچنین در ماه‌های آتی جلسات متعدد دیگری پیرامون ابعاد مختلف تصمیم اخی، برگزار می‌شود و نظرخواهی عمومی برای دریافت دیدگاه‌های مردمی نیز انجام می‌گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی