ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: بازگشت تصاویر وگا 1 به زمین

عکس‌هایی که از وگا 1 در 4 مارس به زمین رسیدند برای کمک به مشخص کردن میزان نزدیکی فضاپیما از دنباله‌دار مورد استفاده قرار گرفتند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

4 مارس 1986، وگا 1 شوروی تصاویر دنباله‌دار هالی و اولین تصویر از هسته آن را به زمین مخابره‌ کرد.

این فضاپیما به‌همراه فضاپیمای دوقلوی خود، یعنی وگا 2 در سال 1985 پرتاب شد. سپس از فراز زهره گذشت و فضاپیمایی تحقیقاتی را بر سطح سیاره رها کرد. فرودگری که وگا حامل آن بود اطلاعات مفیدی درباره زهره به زمین ارسال کرد.

وگا 1 اولین مأموریت از پنج مأموریتی بود که به‌سمت هالی در آن ماه پرواز کرد؛ زیرا این دنباله‌دار هر 75 سال یک بار به‌سوی خورشید حرکت می‌کند و آژانس‌های فضایی سراسر جهان از این فرصت برای مطالعه آن استفاده کردند.

هسته دنباله‌دار هالی (تصویر از وگا 2)

عکس‌هایی که در 4 مارس به زمین رسیدند برای کمک به مشخص‌کردن میزان نزدیکی فضاپیما از دنباله‌دار مورد استفاده قرار گرفتند. تصاویر اولیه از وگا دو ناحیه درخشان را روی دنباله‌دار نشان می‌دهد که در ابتدا به‌عنوان یک هسته دوگانه تعبیر می‌شد.

بعدها معلوم شد که نواحی روشن دو فواره هستند که از دنباله‌دار ساطع می‌شوند. این تصاویر همچنین هسته را تاریک نشان دادند و خوانش‌های طیف‌سنج مادون قرمز دمای هسته را بین 300 تا 400 کلوین (27 تا 127 درجه سانتی‌گراد) اندازه‌گیری کردند که بسیار گرم‌تر از آنچه برای یک جسم یخی انتظار می‌رفت، بود. درنتیجه این دنباله‌دار یک لایه نازک روی سطح خود دارد که جسم یخی را می‌پوشاند.

وگا 1
این سری از تصاویر نمای هسته دنباله‌دار هالی را از وگا 1 در 6 مارس 1986 نشان می‌دهد.

وگا 1 در 6 مارس در فاصله 8889 کیلومتر از هسته نزدیک‌ترین نزدیکی خود را انجام داد. بیش از 500 عکس از طریق فیلترهای مختلف هنگام عبور از ابر گاز در اطراف هالی گرفته شد. اگرچه فضاپیما توسط گردوغبار ضربه خورد، اما هیچ یک از ابزارها در طول برخورد غیرفعال نشدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی