ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک
کسب و کار

ایلان ماسک از شکایت خود علیه OpenAI صرف‌نظر کرد

ایلان ماسک در شکایت خود خواهان برکناری «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI شده بود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۹:۳۰

«ایلان ماسک»، مدیرعامل تسلا، اسفندماه از OpenAI شکایت کرد و خواستار برکناری مدیرعامل این شرکت،«سم آلتمن»، شد. ماسک که خودش یکی از بنیان‌گذاران OpenAI است، این شرکت را به نقض قرارداد و ظاهراً کنارگذاشتن مأموریت خود، ایجاد فناوری هوش مصنوعی به‌ نفع بشریت، متهم کرده بود. اکنون این میلیاردر از شکایتش صرف‌نظر کرده است.

براساس گزارش ورج، اقدام ایلان ماسک برای پس‌گرفتن شکایتش که در دادگاه ایالتی کالیفرنیا ارائه شده بود، فقط یک روز قبل از برگزاری جلسه‌ای انجام شد که قاضی قصد داشت درخواست OpenAI برای رد این پرونده را بررسی کند.

همچنین ایلان ماسک زمانی از شکایت خود صرف‌نظر می‌کند که روز قبل گفت درصورت ادغام فناوری OpenAI در آیفون و مک، ورود دستگاه‌های اپل را به شرکت‌هایش ممنوع خواهد کرد.

ایلان ماسک و شکایت علیه OpenAI

شکایت ایلان ماسک حاکی از آن بود که OpenAI توافق اصلی خودش را نقض کرده است. ظاهراً بنیان‌گذاران این شرکت متعهد شده بودند OpenAI را به سازمانی غیرانتفاعی تبدیل کنند و فناوری آن را نیز به‌صورت متن‌باز در اختیار دیگران قرار بدهند.

ایلان ماسک در شکایتش مدعی شده بود OpenAI به یکی از زیرمجموعه‌های منبع‌بسته مایکروسافت تبدیل شده و به‌جای درنظرگرفتن منافع بشریت، بر کسب درآمد تمرکز کرده است. ماسک می‌گوید OpenAI با چنین رویه‌ای مأموریت اصلی‌اش را رها کرده است.

OpenAI نیز مدت کوتاهی پس از طرح شکایت ایلان ماسک، ادعاهای او را رد کرد و گفت این میلیاردر خواهان «تسلط مطلق» این شرکت و ادغام آن با تسلا بوده است. همچنین گفت توافقی که ماسک ادعا می‌کند، اصلاً وجود ندارد.

سال 2023، ایلان ماسک خودش یک شرکت هوش مصنوعی به نام xAI تأسیس کرد که چت‌بات Grok AI را ساخته است و مشترکین پریمیوم ایکس نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این استارتاپ اخیراً 6 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی