ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلامت

سازمان غذا و داروی آمریکا اولین آزمایش خون برای ده‌ها سرطان ارثی را تأیید کرد

شرکت Invitae یک نمونه خون را برای شناسایی انواع دی‌ان‌ای در 47 ژن مرتبط با افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ارزیابی می‌کند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۱ مهر ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) اولین آزمایش‌های خون را که می‌توانند به شناسایی صدها نوع سرطان ارثی کمک کند، تأیید کرده است.

شرکت Invitae یک نمونه خون را برای شناسایی انواع دی‌ان‌ای در 47 ژن مرتبط با افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ارزیابی می‌کند.

«جف شورن»، مدیر مرکز تجهیزات و سلامت رادیولوژی FDA گفت:

این آزمایش می‌تواند چندین ژن را در یک تست واحد، با استفاده از توالی‌یابی نسل بعدی ارزیابی کند. ثابت شده است که این روش مفید با حساسیت و سرعت، بینش‌هایی نسبت به انواع ژنتیک ارائه می‌کند.

با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیش از صد نوع مختلف سرطان وجود دارد که دومین عامل مرگ‌ومیر در ایالات‌متحده پس از بیماری قلبی محسوب می‌شود.

درهمین‌حال، تعداد انواع سرطان‌های ارثی شناسایی‌شده‌ و تعداد آزمایشات برای آن‌ها افزایش یافته‌ است؛ اما پیشرفت زیادی در آزمایش آن‌ها وجود ندارد!

آزمایشات اخیر Invitae برای سرطان ارثی

در ارائه اخیر، یک تیم تحقیقاتی در مرکز پزشکی دانشگاه ورمونت با Invitae همکاری کردند تا بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته را آزمایش کنند. سپس در صورت شناسایی یک نوع ژنتیکی بیماری‌زا، مشاوره ژنتیکی ارائه دهند.

سپس یک نظرسنجی برای سنجش رضایت بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از فرایند ساده آزمایش انجام شد. بیش از 94 درصد بیماران از انجام آزمایش طی درمان استقبال کردند و 82 درصد از شرکت‌کنندگان مطمئن بودند که نتایج آزمایش خود را درک کرده‌اند.

سرطان ارثی

برای آزمایش‌های Invitae، نمونه در محل مراقبت، مانند مطب پزشک، جمع‌آوری و سپس برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده‌ می‌شود.

تفسیر بالینی انواع دی‌ان‌ای، با استفاده از معیارهای تفسیر متغیری که توسط سازمان‌های حرفه‌ای یا هیئت‌های معتبر ایجاد شده‌اند، صورت گرفت.

برخی از مهم‌ترین ژن‌های بالینی که این آزمایش شناسایی می‌کند، عبارتند از: ژن‌هایی در ارتباط با سرطان پستان، سرطان تخمدان، سندرم لینچ، سرطان معده و سرطان سینه لوبولار که همگی ارثی هستند.

خطرات مرتبط با این آزمایش، نتایج مثبت یا منفی کاذب و همچنین سوء‌تفاهم احتمالی از نتایج است. نتایج منفی کاذب ممکن است حس اطمینان کاذب ایجاد کند و این بیماران تحت نظارت یا مدیریت بالینی مناسب قرار نگیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی