ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

از موتور هوش مصنوعی RIT با هدف تسهیل توسعه و پیاده‌سازی اختراعات رونمایی شد

موتور هوش مصنوعی RIT با هدف تسهیل توسعه به‌عنوان دستیاری در حوزه خلاقیت و نوآوری رونمایی شد.

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۷

از موتور هوش مصنوعی RIT به‌عنوان دستیاری در حوزه خلاقیت و نوآوری رونمایی شد. این موتور هوش‌مصنوعی قرار است فرآیند ایده‌پردازی و نوآوری را در کنار توسعه و پیاده‌سازی اختراعات تسهیل کند.

همچنین موتور هوش مصنوعی RIT با اتوماسیون و خودکارسازی فعالیت‌ها و وظایف روتین باعث افزایش بهره‌وری می‌شود و با ارائه‌ تحلیل‌های هوشمند و پیشنهادات خلاقانه به‌عنوان یک دستیار قابل اتکا، حوزه خلاقیت و نوآوری را متحول خواهد کرد. در دنیای امروز، خلاقیت و نوآوری به عنوان موتورهای اصلی پیشرفت و توسعه اقتصادی شناخته می‌شوند. هوش مصنوعی با توانایی تسهیل و تسریع این فرآیندها، نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند. ازاین‌‌رو، رونمایی از پلتفرم RIT Engine می‌تواند خبر خوشی برای افرادی باشد که علاقه‌مند به توسعه‌ ایده‌های نوآورانه در زمینه اختراعات هستند.

«مسعود شفقی»، بنیان‌گذار و مدیرعامل RIT، درباره شکل‌گیری این پلتفرم می‌گوید: «به‌عنوان فردی که از سال ۲۰۰۸ در این حوزه فعالیت می‌کنم و با بیش از ۱۰۰۰ نفر از مخترعان، نوآوران، پژوهشگران و متخصصان در سطح دنیا و در فضای اختراعات به‌شکل مستقیم در ارتباط هستم، همیشه این نیاز را می‌دیدم که خیلی از افراد برای پیدا کردن ایده با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند.»

شفقی با بیان اینکه این باور نادرست شکل گرفته بود که فقط افرادی می‌توانند در این مسیر حضور داشته باشند که رشته‌های فنی مهندسی خوانده باشند، ادامه می‌دهد: «هم‌چنین با این موضوع مواجه شدم که بعد از دستیابی به ایده، خیلی از افراد نمی‌توانستند فرآیند توسعه ایده را باتوجه به تکنیک‌های ایده‌پردازی پیش ببرند و در مرحله جستجوی ایده در پایگاه‌های تخصصی اختراعات و همچنین آماده‌سازی فایل‌های مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه خود با مسائلی روبه‌رو بودند.»

مدیرعامل RIT مشکلات علاقه‌مندان به حوزه نوآوری و اختراعات را در کنار پیشرفت ابزارهای هوش‌مصنوعی، از انگیزه‌های خود برای راه‌اندازی این پلتفرم می‌داند و می‌گوید: «بررسی تمام این موارد و درنظر گرفتن بهترین خروجی‌ها و با توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی درحال‌حاضر در دنیا به این فکر کردم که پلتفرمی تحت عنوان RIT Engine را راه‌اندازی کنم تا تمام افراد از دانش‌آموز گرفته تا هر سنی با هر سطح از دانش آکادمیک بتوانند به‌راحتی با آن کار کنند و به خروجی مناسبی نسبت به ایده خود برسند و فایل‌های مورد نیاز برای ثبت اختراع را بتوانند آماده کنند. درواقع این Engine به‌عنوان دستیار کنار تمامی علاقه‌مندان خواهد بود.»

این پلتفرم مأموریت خود را ایجاد فرصت‌های آموزشی و همکاری برای افرادی تعریف کرده‌ است که به‌دنبال ارتقای دانش و مهارت‌های خود درزمینه اختراعات هستند. به‌علاوه این پلتفرم با ارائه منابع بر پایه APIهای گوناگون و ابزارهای تحلیلی، سعی در تسهیل فرآیند ایده‌پردازی و بهبود اختراعات دارد، تابه‌این وسیله افراد بتوانند پتانسیل خلاقیت خود را به‌ بالاترین میزان برسانند و ارزش‌های جدیدی در جامعه ایجاد کنند.

از ایده تا اجرا در پلتفرم RIT Engine

خدمات این پلتفرم در مراحل مختلف طراحی شده است تا به کاربران و علاقه‌مندان حوزه‌ نوآوری و اختراعات در هر مرحله‌ای از شکل‌گیری ایده تا توسعه محصول‌نهایی کمک شود.

 • کشف ایده‌ها

تشویق به ایده‌پردازی و نوآوری به‌کمک ابزارها و راهنمایی متخصصان سبب کشف ایده‌ها می‌شود.

 • ارزیابی ایده‌ها

برای پیدا کردن برترین ایده‌ها، ایده‌ها پالایش و ارزیابی می‌شود.

 • تولید پیش‌نویس

در این مرحله به کاربران کمک می‌شود نقشه‌های فنی و پیش‌نویس‌های ایده‌ها و اختراعات خود را تهیه کنند.

 • پیاده‌سازی

درنهایت پشتیبانی‌های لازم در مراحل نهایی توسعه و اجرا از سوی پلتفرم ارائه می‌شود.

مزایا و قابلیت‌های موتور هوش مصنوعی RIT

موتور هوش مصنوعی RIT با ارائه ابزارها و ویژگی‌های متنوع می‌تواند نقش مهمی در تسهیل و تسریع فرآیندهای خلاقیت و نوآوری ایفا کند. این پلتفرم با هوشمندسازی وظایف و فعالیت‌ها، تحلیل هوشمند و ارائه محیطی تعاملی، به‌ کاربران کمک می‌کند تا ایده‌های خود را به واقعیت تبدیل کنند و بهره‌وری خود را افزایش دهند.

از مزایای این پلتفرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه پشتیبانی جامع

در تمام مراحل، از ایده‌پردازی تا اجرا، متخصصان پلتفرم RIT Engine در کنار کاربران خواهند بود.

 • کاربرپسند بودن

امکان استفاده آسان و بدون‌دغدغه از ابزارهای مختلف این موتور هوش مصنوعی، در طراحی این پلتفرم مورد توجه جدی بوده است.

 • ارائه راهنمایی حرفه‌ای

در کنار پشتیبانی جامع، در تمام مراحل مشاوران حرفه‌ای پلتفرم RIT Engine کاربران این پلتفرم را راهنمایی خواهند کرد.

 • جمع‌آوری داده‌های تخصصی

جمع‌آوری داده‌های مرتبط با نوآوری، خلاقیت و اختراعات از منابع معتبر مانند مقالات علمی، کتاب‌ها، پتنت‌ها و سایت‌های شخصی، دنیایی از اطلاعات را در اختیار علاقه‌مندان نوآوری قرار می‌دهد.

 • پیش‌پردازی داده‌ها

این پلتفرم کمک می‌کند تا با پاکسازی و استانداردسازی داده‌ها‌، مدل به‌بهترین شکل از داده‌ها استفاده کند.

 • امکان آزمایش و ارزیابی

در این پلتفرم سازوکاری برای ارزیابی عملکرد مدل با داده‌های جدید و واقعی در نظر گرفته شده است.

ویژگی‌های امنیتی پلتفرم RIT Engine

باتوجه به حساسیت‌های امنیتی موجود در حوزه نوآوری و اختراعات، در طراحی و توسعه این محصول تلاش‌ شده است بالاترین استانداردهای امنیتی برای حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی کاربران رعایت شود. از ویژگی‌های امنیتی این پلتفرم می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • رمزگذاری داده‌ها
 • انجام احراز هویت دو مرحله‌ای و مدیریت دسترسی‌ها
 • محافظت از داده‌ها در برابر حملات سایبری
 • امنیت در لایه شبکه
 • مدیریت امنیت اطلاعات
 • آزمون‌های امنیتی منظم

برای اطلاعات بیشتر وارد سایت پلتفرم RIT Engine شوید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی