جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

همه چیز در مورد لغو و تأخیر پروازها

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

 هواپیما از روزهای ابتدایی اختراعش تا امروز که از تکنولوژی‌های به روز برخوردار شده، همیشه به عنوان وسیله‌ی نقلیه ای محبوب به شمار رفته است. ایمنی و سرعت دو عامل مهمی هستند که هواپیما را در اولویت بسیاری از افراد به هنگام سفر قرار می‌دهند. اما سفر با هواپیما همیشه هم سریع تلقی نمی‌شود، در برخی موارد پروازها با تأخیر انجام می‌شوند و یا حتی به طور کلی لغو می‌شوند. اما دلیل این موضوع چیست؟ با وبلاگ مِستر بلیط همراه باشید تا با تمامی دلایلی که منجر به تأخیر و یا لغو پرواز می‌شوند آشنا شوید.

تأخیر پرواز به موقعیتی گفته می‌شود که در آن پرواز یک شرکت هواپیمایی دیرتر از موعد زمان بندی شده از زمین بلند شده و یا دیرتر از زمانی که انتظار می‌رود به زمین بنشیند. اداره‌ی هوانوردی فدرال (FAA) پروازی که 15 دقیقه دیرتر نسبت به جدول زمان بندی اش انجام شود را پرواز با تأخیر قلمداد می‌کند.

کنسلی پرواز به موقعیتی گفته می‌شود که یک شرکت هواپیمایی بنا به دلایلی به هیچ وجه پرواز خاصی را انجام ندهد، در واقع آن‌را کنسل کند. کنسلی پرواز یکی از ناامید کننده ترین مواردیست که یک مسافر گاهاً ناگزیر به مواجهه با آن است. در اکثر نقاط دنیا شرکت‌های هواپیمایی در ازای تأخیر و یا کنسلی پرواز موظف به پرداخت جریمه به مسافران هستند، اما لازم به ذکر است قوانین پرداخت این جریمه در کشورهای مختلف و ایرلاین‌های مختلف، متفاوت است.

دلایل لغو و یا تأخیر پروازها

بر اساس مطالعات انجام شده و گزارش‌های حاصله دلایل لغو و یا تأخیر یک پرواز به قرار زیر هستند:

نقص فنی

کنسلی پرواز به دلیل نقص فنی، به معنای این است که هواپیمایی که قرار بوده با آن پرواز کنید خراب شده و نیاز به تعمیرات دارد. این نقص فنی می‌تواند میلیون‌ها مشکل را در بگیرد، از یک مشکل در سیستم هیدرولیک گرفته تا مشکلات بسیار جدی در موتور هواپیما. به طور ایده آل در این حالت پرواز فقط دچار تأخیر می‌شود و بعد از مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد. اما چنانچه مشکل بر طرف نشود و هنوز خطراتی مسافران را تهدید کند پرواز کنسل خواهد شد.

ترافیک هوایی شدید

در طول شبانه روز آسمان‌ها بسیار شلوغ هستند، اما تمامی این شلوغی و ترافیک توسط برج‌های مراقبت کنترل می‌شود. مشکل زمانی شروع می‌شود که ترافیک آسمان‌ها به دلایلی نظیر تعطیلات و یا هر رویداد خاص دیگر، سنگین باشد.

آب و هوای نامساعد

هواپیما به دلیل آب و هوای بد ممکن است زمین گیر شود و این آب و هوایی که با شرکت‌های هواپیمایی همکاری نمی‌کند می‌تواند از کولاک و طوفان تا مه و بادهای شدید را  در بگیرد.

مسائل امنیتی

این روزها برخی از پروازها به دلایل امنیتی کنسل می‌شوند. این دلایل می‌توانند مواردی نظیر احتمال بمب گذاری در فرودگاه مبدأ و یا مقصد، و یا هر گونه تهدید دیگری را شامل شوند.

سوخت گیری

سوخت گیری یک هواپیما غالباً بیش از 2 ساعت زمان نیاز دارد، علی الخصوص هواپیماهای غول پیکری که برای پروازهای طولانی در نظر گرفته می‌شوند. اگر سوخت گیری یک هواپیما طبق برنامه‌ی زمان بندی شده انجام نشود ممکن است منجر به تأخیر قابل توجهی در پرواز شود.

نبودن هواپیما

ناگفته پیداست که بدون هواپیما پروازی انجام نخواهد شد. گاهی نبودن هواپیما دلیل کنسلی یک پرواز است.

نبودن کادر پرواز

گاهی پرواز ممکن است به دلیل عدم حضور کادر اصلی پرواز و یا عدم آمادگی آن‌ها برای پرواز لغو شود.

نقص در کامپیوترها

تکنولوژی در 99 درصد موارد فوق العاده است، اگرچه کوچک‌ترین مشکل در کامپیوترها می‌تواند منجر به کنسل شدن یک پرواز شود. مواردی نظیر الگوهای پروازی و جداول همگی به الگوریتم‌های کامپیوترها وابسته هستند، و سیستم‌ها می‌بایست اطمینان داشته باشند که هواپیما مسیر مناسب و امنی برای پرواز در آسمان شلوغ دارد. هر چیزی که کار کامپیوترها را دچار مشکل کند منتج به پرواز نکردن هواپیما خواهد شد.

با پروازهای کنسل شده چه باید کرد؟

در ابتدا به خاطر داشته باشید ایرلاین‌ها به اندازه ای که مسافران پروازشان را کنسل می‌کنند این کار را انجام نمی‌دهند. دلیل غالب در پروازهای کنسل شده حفظ ایمنی خود مسافران است. اولین و بهترین کاری که می‌بایست در خصوص یک پرواز کنسل شده انجام دهید حفظ آرامشتان است. بهتر است به دنبال پروازهای جایگزین بگردید و یا از ایرلاین  بلیط هواپیما برای پروازی دیگر را درخواست نمایید.

کشور ما، ایران نیز از قاعده‌ی پروازهای با تأخیر و کنسل شده مستثنی نیست. در برخی از مقاصد مانند مشهد به دلیل تقاضای بالای سفر، ممکن است گاهی پرواز با تأخیر انجام گردد. به همین دلیل برای خریدن بلیط هواپیما مشهد لازم است تمامی موارد لازم را در نظر بگیرید. مِستر بلیط یکی از قدیمی‌ترین سامانه‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار است. در این وب‌سایت می‌توانید با یک بار جستجو لیست تمامی پروازها به مقصد مورد نظرتان را مشاهده کرده و به مقایسه‌ی قیمت بلیط هواپیما بپردازید. لازم به ذکر است مراحل خرید آنلاین بلیط هواپیما در مستر بلیط بسیار آسان است. بنابراین در کمترین زمان می‌توانید بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خود را تهیه کنید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x