ورود اینتل به گجت های پوشیدنی با هدف کمک به تحقیقات بیماری پارکینسون

اینتل برنامه ریزی کرده که از گجت های پوشیدنی همچون ساعت های هوشمند برای زیر نظر داشتن بیماران پارکینسون و دریافت اطلاعات از آنها برای تحقیقات استفاده کند.

روز چهارشنبه، این سازنده تراشه اعلام کرد که با بنیاد سلامتی Michael J. Fox وارد همکاری شده تا یک تحقیقات چند مرحله ای را در رابطه با این بیماری مغز و اعصاب پیش ببرند. پارکینسون دومین بیماری خطرناک مغز و اعصاب بعد از آلزایمر است که برآورد می شود حدود ۵ میلیون نفر مبتلا به آن باشند.

هدف از این تحقیقات دست یابی به امکان استفاده از گجت های پوشیدنی برای تحت نظر داشتن بیماران از راه دور و دریافت اطلاعات سلامتی آنها است.

فاز بعدی این تحقیقات که احتمالا در پاییز آغاز شود، بنیاد قصد دارد اقدام به جمع آوری بودجه برای کشف چگونگی واکنش بیماران به داروها است. مجددا شرکت کنندا از طریق مجموعه ای از دستگاه های پوشیدنی تحت نظر خواهند بود.

معاون ارشد این تحقیقات در بنیاد، خانم سوهینی چائودری در این رابطه به رویترز گفت: "همزمان با افزایش این دستگاه ها در بازار، ما می توانیم اطلاعات بیشتری را جمع آوری کنیم و اثربخشی درمان جدید را بهتر بسنجیم. آزمایشات بالینی که در گذشته انجام می شد بیش از حد "ذهنی" است. به عنوان مثال بیماران ممکن است تنها چند ثانیه رعشه بگیرند در حالی که احساس می کنند چندین دقیقه طول کشیده. من امیدوارم در آینده بیماران و پزشکان بتوانند به وسیله این دستگاه ها امکان اندازه گیری های بسیار دقیق تری در رابطه با شدت و علائم این بیماری داشته باشند."

به گفته خانم چائودری بنیاد به منظور پوشش هزینه های ارائه دستگاه های پوشیدنی به بیماران درخواست بودجه را ادامه خواهد داد.

با استفاده از چنین دستگاه هایی، این بنیاد و دیگر مراکز تحقیقاتی می توانند به دریایی از بیماران دسترسی داشته باشند. چرا که در حال حاضر بسیاری از بیماران به مراکز تحقیقاتی نزدیک نیستند. اما ارائه دستگاه های پوشیدنی یک راه حل مناسب برای پیگیری بیماران از محل کار یا خانه های خود حتی در روستاها است.

اینتل امیدوار است همانند گذشته که عملکرد اش باعث گسترش صنعت رایانه های خانگی شد، در رشد اینگونه تکنولوژی های سلامتی هم سهم به سزایی داشته باشد. مدیر کل داده های بزرگ گروه راه حل های اینتل، ران کاسابیان در این رابطه گفت:  "مرکز داده ها و واحد اینترنت در اشیا نمایندگان اینتل در این پروژه هستند. ما در حال جلو بردن چگونگی تبدیل این هدف به واقعیت هستیم و این امکان را داریم با بررسی عمقی داده ها به بهبود تحقیقات و درک بهتر رفتار و پیشرفت این بیماری کمک کنیم."

کاسابیان تاکید کرد که اینتل در حال بهبود فن آوری های پوشیدنی خود است و پس از آن بیماران می توانند انواع و اقسام ابزارهای پوشیدنی را امتحان کنند. در ماه مارس اینتل قرارداد خرید شرکت Basis Science را نهایی کرد. این استارت آپ به ساخت مچ بندهای سلامتی با قابلیت حس ضربان قلب معروف است.

اینتل انتظار دارد اینگونه برنامه های سلامتی در دیگر حوزه های مراقبه پزشکی هم گسترش یابد.

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟