تولید چیپ رادیویی با اندازه یک مورچه و بی نیاز از منبع تغذیه

تولید چیپ رادیویی با اندازه یک مورچه و بی نیاز از منبع تغذیه

این وعده یی است که برای آینده ی به ما داده شده و بر مبنای آن تمامی گجت هایمان -از تلفن همراه گرفته تا یخچال منزل- قادر هستند با یکدیگر به صورت بی سیم ارتباط برقرار نموده و به تبادل اطلاعات بپردازند، آنهم بدون نیاز به حضورمان در اطراف آنها.

و اکنون ابزار جدیدی که حاصل تلاش و تحقیق پروفسورهای دو دانشگاه برکلی و استنفورد است شاید به روند محقق گشتن وعده ی یاد شده سرعت بخشد، زیرا این افراد توانسته اند چیپی را برای ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی طراحی نمایند که اندازه اش با یک مورچه برابری می نماید.

چیپ بسیار کوچک یاد شده انرژی مورد نیاز خود را از طریق برداشت سیگنال های رادیویی تامین کرده و نیازی به منبع تغذیه ی جداگانه ندارد و ابعاد آن به قدری کوچک است که می تواند در هر یک از گجت های موجود در خانه ی شما جای گرفته و و کماکان قادر به ارسال و دریافت سیگنال نیز باشد.

طراحان و تولید کنندگان ابزار مذکور امیدوارند تا تولید کنندگان گجت های مختلف با به بکارگیری حاصل تلاش آنها به شکل گسترده در محصولاتشان هر چه سریعتر مفهوم اینترنت اشیا را تحقق بخشند.

مسلماً گجت های بسیاری در حال حاضر نیز قابلیت یاد شده را دارا هستند ولی تکنولوژی مذکور می تواند سبب وارد شدن آن به انواع گجت ها با هزینه یی بسیار پایین و تنها در حد چند سنت گردد. نظر شما چیست؟ آیا مفهومی مانند اینترنت اشیاه در آینده ی نزدیک به واقعیت خواهد پیوست یا کماکان از آن فقط به عنوان یک کانسپت در منابع مختلف یاد خواهد شد؟

در پایان از شما دعوت به عمل می آوریم ویدئویی که در آن امیر اربابیان یکی از محققین پروژه ی مذکور به توضیح در مورد این دستاورد می پردازد را مشاهده نمایید.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Stanford-engineers-design-ant-sized-radio.mp4"]

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato