دیسک های Ultra HD Blu-ray با پشتیبانی از رزولوشن 4K از راه می رسند

به عقیده انجمن دیسک های بلو-ری «BDA»، هنوز برای خداحافظی با ابزارهای ذخیره سازی فیزیکی زود است. انجمن مذکور هفته جاری اعلام کرد که موفق به ایجاد دیسک های بلو ری با فرمت اولترا HD شده است؛ فرمتی که از  رزولوشن های ۴K تا ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل پشتیبانی می کند و بازه رنگ را نیز به میزان قابل توجهی برای فیلم ها و سریال های تلویزیونی بهبود می بخشد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این فرمت قادر به پخش تصاویر HDR با نرخ بالا (تا حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه) خواهد بود.

تاریخ شروع اعطای مجوز برای استفاده از این فرمت جدید، همین تابستان در نظر گرفته شده و می توان انتظار داشت پخش کننده های فرمت فوق نیز از اواخر امسال به بازار ارائه شوند.

Ultra HD Blu-ray Logo

انجمن BDA تمام تلاش خود را بکار بسته تا افراد را قانع کند که ابزار های ذخیره سازی فیزیکی هنوز بر فرمت های دیجیتالی برتری دارند. «Victor Matsuda» رئیس «کمیته ی ترویج» انجمن مذکور در تایید این موضوع، «قابل تکرار بودن» و «در دسترس بودن همیشگی» را به عنوان مزیت های رقابتی این فرمت در مقابل سرویس های استریم فیلم همچون نت فلیکس، یوتوب و آمازون ذکر می کند که همگی نیز در حال حاضر از فرمت ۴K پشتیبانی می کنند.

بلو ری اولترا اچ دی از فرمت های صوتی فراگیر «مبتنی بر شی» همچون Dolby Atmos و DTS:X نیز پشتیبانی می کند و علاوه بر آن از حالتی به نام «پل دیجیتالی» بهره می برد که کاربر به وسیله آن قادر خواهد بود محتوی را روی دستگاه ها و ابزار های متفاوت مشاهده کند.

برای داشتن چنین قابلیت هایی به فضای مناسب و کافی نیاز است، به همین دلیل است که دیسک های فوق از ظرفیت ذخیره سازی ۶۶ گیگابایتی در مدل های ۲ لایه، و ۱۰۰ گیگابایتی روی دیسک های ۳ لایه برخوردار خواهند بود که در مقایسه با ظرفیت ۲۵ و ۵۰ گیگابایتی بلو ری های معمولی افزایش ۲ برابری را نشان می دهد.

ناگفته نماند چنین حجمی یک جنبه منفی نیز دارد، و آن اینکه پس از همه گیر شدن فرمت فوق، دانلود فیلم های با کیفیت روز طاقت فرسا خواهد شد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟