برخورد دهنده هادرونی مرکز تحقیقات هسته ای اروپا موفق به کشف کلاس جدیدی از ذره شد

برخورد دهنده هادرونی مرکز تحقیقات هسته ای اروپا موفق به کشف کلاس جدیدی از ذره شد

برخورد دهنده هادرونی مرکز تحقیقات هسته ای اروپا موفق به کشف کلاس جدیدی از ذره شد

پژوهشگران Large Hadron Collider (برخورد دهنده هادرونی بزرگ) از کشف پنتا کوارک خبر داده اند؛ گروهی از ذرات زیر اتمی که حاوی چهار کوارک و یک آنتی کوارک است که به یکدیگر متصل گردیده اند.

همچون بوزون هیگز (نوعی ذره بنیادین در الگوی استاندارد فیزیک ذرات) که پیشتر کشف شده بود، محققین، تا سال ها در مورد پنتاکوارک به نظریه پردازی می پرداختند، اما آزمایشات صورت گرفته در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی که ادعا می کردند این شکل غیر عادی از ماده را شناسایی کرده اند، بعد ها بی اعتبار خوانده شدند.

از آن زمان به بعد، بسیاری از دانشمندان تصمیم گرفتند که مطالعه در مورد پنتاکوارک را برای مدتی کنار بگذارند، اما این بار، فیزیکدانان سازمان تحقیقات هسته ای اروپا موسوم به CERN ادعا کرده که موفق به کشف این ذره شده اند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

همانطور که از نامش پیداست، پنتاکوارک ذره ای است که از ۵ کوارک (Pen به معنای ۵ است) ساخته شده که به یکدیگر متصل گردیده اند. کوارک ها نیز ذرات بنیادین هستند که در قالب ۶ نوع مختلف وجود دارند و از آنها تحت عنوان طعم یاد می شود (این طعم ها نیز اسامی نامتعارفی چون بالا یا Up، پایین یا down، شگفت یا Strange، سر یا Top و ته یا Bottom را به خود می گیرند).

این طعم ها در قالب ترکیب های مختلف به یکدیگر متصل می گردند تا طیف گسترده ای از ذرات کامپوزیتی را بسازند که از جمله مهم ترین این ذرات می توان به نوترون ها و پروتون ها اشاره کرد که هر کدام از سه کوارک تشکیل می گردند.

گای ویلکینسون سخنگوی پروژه LHC و یکی از هفت پژوهشگر مشارکت کننده در این پروژه، در این رابطه می گوید: پنتاکوارک به هیچ وجه ذره تازه ای نیست و در عوض نمایانگر روشی برای کنار هم قرار دادن کوآرک ها به شمار می رود و الگویی را ارائه می کند که ظرف ۵۰ سال تحقیق تا به حال مشاهده نشده است.

وی در ادامه گفت: با مطالعه روی خصوصیات این ذره درخواهیم یافت که مواد متعارف (یعنی همان پروتون ها و نوترون هایی که ما از آنها ساخته شده ایم) چگونه تشکیل شده اند.

این کشف با بررسی نوعی از یک ذره زیر اتمی تحت عنوان باریوم Lambda B صورت گرفت. گفتنی است اطلاعات مربوط به مقاله ای که در این رابطه تدوین گردیده (و برای چاپ در نشریه Physics Review Letters پیشنهاد داده شده است) بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی گردآوری شده اند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل