پوشش ویژه دیجیاتو از نمایشگاه CES 2020

برخورد دهنده هادرونی مرکز تحقیقات هسته ای اروپا موفق به کشف کلاس جدیدی از ذره شد

پژوهشگران Large Hadron Collider (برخورد دهنده هادرونی بزرگ) از کشف پنتا کوارک خبر داده اند؛ گروهی از ذرات زیر اتمی که حاوی چهار کوارک و یک آنتی کوارک است که به یکدیگر متصل گردیده اند.

همچون بوزون هیگز (نوعی ذره بنیادین در الگوی استاندارد فیزیک ذرات) که پیشتر کشف شده بود، محققین، تا سال ها در مورد پنتاکوارک به نظریه پردازی می پرداختند، اما آزمایشات صورت گرفته در اوایل دهه 2000 میلادی که ادعا می کردند این شکل غیر عادی از ماده را شناسایی کرده اند، بعد ها بی اعتبار خوانده شدند.

از آن زمان به بعد، بسیاری از دانشمندان تصمیم گرفتند که مطالعه در مورد پنتاکوارک را برای مدتی کنار بگذارند، اما این بار، فیزیکدانان سازمان تحقیقات هسته ای اروپا موسوم به CERN ادعا کرده که موفق به کشف این ذره شده اند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

همانطور که از نامش پیداست، پنتاکوارک ذره ای است که از 5 کوارک (Pen به معنای 5 است) ساخته شده که به یکدیگر متصل گردیده اند. کوارک ها نیز ذرات بنیادین هستند که در قالب 6 نوع مختلف وجود دارند و از آنها تحت عنوان طعم یاد می شود (این طعم ها نیز اسامی نامتعارفی چون بالا یا Up، پایین یا down، شگفت یا Strange، سر یا Top و ته یا Bottom را به خود می گیرند).

این طعم ها در قالب ترکیب های مختلف به یکدیگر متصل می گردند تا طیف گسترده ای از ذرات کامپوزیتی را بسازند که از جمله مهم ترین این ذرات می توان به نوترون ها و پروتون ها اشاره کرد که هر کدام از سه کوارک تشکیل می گردند.

گای ویلکینسون سخنگوی پروژه LHC و یکی از هفت پژوهشگر مشارکت کننده در این پروژه، در این رابطه می گوید: پنتاکوارک به هیچ وجه ذره تازه ای نیست و در عوض نمایانگر روشی برای کنار هم قرار دادن کوآرک ها به شمار می رود و الگویی را ارائه می کند که ظرف 50 سال تحقیق تا به حال مشاهده نشده است.

وی در ادامه گفت: با مطالعه روی خصوصیات این ذره درخواهیم یافت که مواد متعارف (یعنی همان پروتون ها و نوترون هایی که ما از آنها ساخته شده ایم) چگونه تشکیل شده اند.

این کشف با بررسی نوعی از یک ذره زیر اتمی تحت عنوان باریوم Lambda B صورت گرفت. گفتنی است اطلاعات مربوط به مقاله ای که در این رابطه تدوین گردیده (و برای چاپ در نشریه Physics Review Letters پیشنهاد داده شده است) بین سال های 2009 تا 2012 میلادی گردآوری شده اند.

مطالب مرتبط

ده سال در خط مقدم علم؛ برخورد دهنده هادرونی بزرگ چه می کند؟

دهم سپتامبر 2008 برابر با بیستم شهریور 1387 برخورد دهنده هادرونی بزرگ (LHC) برای اولین بار در مرکز تحقیقاتی سرن (CERN) آغاز به کار کرد. بزرگ ترین و قوی ترین شتاب دهنده ذره در جهان طی این یک دهه فعالیت در رخدادهای علمی مهمی نقش داشته که مهم ترین آنها، کشف بوزون هیگز در سال... ادامه مطلب

برخورد دهنده هادرونی بزرگ برای اولین بار به یک اتمِ کامل شتاب داد

دانشمندان موفق شده اند از طریق برخورد دهنده هادرونی بزرگ (LHC) که در آزمایشگاه تحقیقاتی سِرن (CERN) سوئیس قرار دارد، یک هسته اتمی با الکترون آن را شتاب دهند و البته بدون اینکه الکترون از آن جدا شود.به طور خلاصه هدف برخورد دهنده هادرونی بزرگ این است که ذرات زیر اتمی (ذرات کوچکتر از اتم) را با انرژی... ادامه مطلب

انتشار عمومی اطلاعات برخورد دهنده هادرونی بزرگ به کشف جدیدی منجر شد

در سال 2014 آزمایشگاه تحقیقاتی سِرن (CERN) داده های حاصل از آزمایشات متعدد برخورد دهنده هادرونی بزرگ (LHC) را از طریق یک پورتال آنلاین در اختیار عموم قرار داد. این حرکت کمی عجیب بود و اطلاعات ارزشمند LHC را در اختیار افرادی قرار می داد که به این شتاب دهنده دسترسی نداشتند.البته این اطلاعات کاملاً... ادامه مطلب

برخورد دهنده ذرات چیست و چگونه کار می کند؟

برای اینکه بخواهیم سر از کار جهان هستی درآوریم، باید همه چیز را تا جای ممکن قطعه قطعه کرده و آنها را مورد مشاهده قرار دهیم؛ مشکل اینجاست که هر چیزی را نمی توان به راحتی مشاهده کرد، و هنوز قادر به شکافتن بعضی چیزها نیستیم.در یونان باستان، نظریه ای بنیادی شکل گرفت. «دموکریت» (ذیمقراطیس)... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟