بودجه سال آینده ناسا به 19.3 میلیارد دلار افزایش یافت

بودجه سال آینده ناسا به 19.3 میلیارد دلار افزایش یافت

امروز برای مدیران و کارکنان ناسا روز بسیار دلچسبی است. کنگره آمریکا تصمیم گرفته تا به این آژانس، بودجه ای عظیم اختصاص دهد، حتی بیشتر از آنچه که ناسا درخواستش را داده بود. رهبر جمهوری خواهان، امروز پروپوزال بودجه سال مالی ۲۰۱۶ دولت را منتشر کرد که یکی از عجیب ترین نکات آن، بودجه در نظر گرفته شده برای ناسا است.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

سال آینده، ناسا سرمایه ای معادل ۱۹.۳ میلیارد دلار را دریافت خواهد تا در پروژه های فضایی آن ها را خرج کند. سال گذشته، بودجه ناسا اندکی بیشتر از ۱۸ میلیارد دلار برآورد شده بود و اوباما برای سال آینده، درخواست ۱۸.۵ میلیارد دلار داده بود که گویا کنگره آمریکا در این زمینه کاملا دست و دل باز است. سرمایه بیشتر، به معنی و مفهوم سرعت و شانس بیشتر در اجرایی شدن طرح های مهم ناسا است.

با این بودجه، ناسا یک قدم در طرح اعزام فضانوردان توسط کمپانی های خصوصی به ایستگاه بین المللی فضایی نزدیک تر می شود. مدیران ناسا برای انجام این کار مبلغی معادل ۱.۲۴ میلیارد دلار درخواست کرده بودند، درست همان مقداری که اوباما در طرح خود داشت و کنگره حالا کاملا موافقت کرده است.

با در نظر گرفتن اینکه ناسا به بودجه مورد نظر خود دست یافته، این انتظار می رود که در سال ۲۰۱۷، همانطور که برنامه ریزی شده، شاهد اعزام اولین فضانوردها توسط شرکت های خصوصی نظیر اسپیس اکس، بویینگ و ... باشیم. پیش از این، چارلز بولدن، مدیر کل ناسا از تامین نشدن سازمانش حکایت داشت و گفت اگر هزینه ها کفاف ندهد، احتمالا اولین پرواز به سال ۲۰۱۸ موکول شود.

به نظر می رسد انگیزه اصلی سیاستمداران آمریکایی در اختصاص دادن بودجه کلان به ناسا، پایان بخشیدن به همکاری با روسیه است. پس از تعطیلی برنامه شاتل در سال ۲۰۱۱، فضانوردان آمریکایی برای رسیدن به ایستگاه بین المللی فضایی از راکت های سایوز روسیه بهره می بردند که استفاده از آن برای هر فضانورد حدودا ۸۰ میلیون دلار هزینه دارد. حال چارلز بولدن و دیگر سیاستمداران آمریکایی قصد دارند هر چه سریع تر استقلال پیشین خود را باز یابند و فضانوردان آمریکایی را با راکت های آمریکایی روانه آسمان کنند.

سفر به Europa، ماه سیاره مشتری و تقویت سیستم پرتابی موشک ها از دیگر برنامه های ناسا برای سال آینده است. با این حال، تا نهایی شدن این ارقام هنوز یک روز فاصله داریم. فردا و پیش از تعطیلی کنگره آمریکا برای تعطیلات کریسمس، کاخ سفید رای خود را در ارتباط با این برنامه صادر خواهد کرد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato