همه چیز درباره آیفون 13
5 خودور اسپرتِ کلاسیک مُدرن برای سرمایه گذاری کلکسیونرها

5 خودور اسپرتِ کلاسیک مُدرن برای سرمایه گذاری کلکسیونرها

بسیاری از کمپانی های خودروسازی در نیمه اول دهه ۹۰ میلادی خودروهای بسیار خوبی به بازار معرفی کردند، خودورهایی که به اندازه ی کافی اسپرت، سریع و ایمن بودند که بتوان برای مصارف روزمره از آنها استفاده کرد.

بازار تشنه خودرو نیز از این گونه خودروها استقبال کرد و باعث موفقیت آنها شد. ما در این مقاله قصد داریم تعدادی از این اسطوره ها که شانس بسیار بالایی برای کلاسیک شدن دارند را به شما معرفی کنید، پس کمربندهای خود را ببندید تا با خودروهای وحشی و رام نشدنی دهه ۹۰ آشنا شویم.

در ادامه این مقاله با دیجیاتو همراه باشید.

مزدا RX-7 1993-95

مزدا در سال ۹۳ نسل سوم RX-7 را معرفی کرد که خودرویی جسور، سبک وزن و دارای موتور روتوری به همراه ۲ توربوشارز بود که قابلیت های اسپرت بالایی داشت و تقریبا نسبت به خودروهای هم رده، گران تر بود.

2

این خودرو در زمان عرضه قیمتی در حدود ۳۰ هزار دلار داشت. البته در حال حاضر پیدا کردن یک نمونه استاندارد و سالم بسیار سخت است. مزدا RX-7 هایی که مخصوص بازار ژاپن بودند با شماره شاسی (VIN) FD3S شروع می شدند و خودروهایی که مخصوص بازار آمریکا بودند با شماره شاسی JM1FD شروع می شدند.

3

این خودرو دارای موتور روتوری به همراه دو توربوشارژر به حجم ۱۳۰۸ سی سی است که توان تولید ۲۵۵ اسب بخار را دارد و می تواند در ۵.۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد.

حداکثر سرعت این خودرو ۲۵۲ کیلومتر در ساعت است که RX-7 را به خودرویی سریع تبدیل می کند. از نمونه R1 تقریبا ۱۴۰۰۰ دستگاه تولید شده که در حال حاضر قیمتی در حدود ۷.۵ تا ۱۵ هزار دلار دارد.

شورلت کوروت ZR-1 1990-95

یکی از بهترین خودروهای اسپرت دهه ۹۰ که در حال حاضر نیز مورد ستایش قرار می گیرد. طراحی موتور این نسل از کوروت توسط تیم طراحی لوتوس انجام شده است که دارای بدنه ای تمام آلمینیومی ۸ سیلندر خورجینی به حجم ۵.۷ لیتر است که دارای ۳۲ سوپاپ DOHC که توان تولید ۳۷۵ اسب بخار را دارد.

4

کوروت ZR-1 در زمان تولید ۲۷ تا ۳۲ هزار دلارقیمت داشت و نمونه معمولی از نمونه کوپه قیمتی ارزان تر داشت. در سال ۱۹۹۳ شورلت، موتور کوروت را مورد بازسازی قرار داد که توان آن را تا ۴۰۵ اسب بخار افزایش داد.

5

این خودرو می تواند به سرعت ۲۸۷ کیلومتر در ساعت برسد. از این نمونه کوروت تعداد ۶۹۳۹  دستگاه تولید شده است. در حال حاضر کوروت ZR-1 قیمتی در حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار دارد.

جی ام سی سیکلون / تیفون ۱۹۹۱-۹۳

در سال ۱۹۹۱ جی م س نمونه ای اسپرت و قدرتمند به نام سیکلون را عرضه کرد که بر مبنای مدل جی م س سونوما ساخته شده بود. این خودرو از موتور ۶ سیلندر خورجینی به حجم ۴.۳ لیتر و مجهز به توربوشارژ بهره می برد که دارای توان ۲۸۰ اسب بخار بود.

6

این خودرو چهار چرخ متحرک هست که با وجود کیت بدنه اسپرت دارای ۲۲۷ کیلوگرم فضای بار است. سیکلون ۱۶۳۳ کیلوگرم وزن دارد که با وجود موتور قدرتمند به وانتی چابک تبدیل می شود و می تواند طی ۵.۳ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد. این خودرو می تواند به حداکثر سرعت ۲۰۲ کیلومتر در ساعت برسد.

7

از سیکلون ۲۹۹۸ دستگاه و از تیفون ۴۶۹۷ دستگاه تولید شد و هم اکنون قیمتی در حدود ۷.۵ تا ۲۲ هزار دلار دارد.  البته نمونه تیفون یک مدل شاسی بلند است که از نظر فنی و ظاهری دقیقا شبیه سیکلون است.

تویوتا MR-2 توربو ۱۹۹۱-۹۵

تویوتا در سال ۱۹۹۱ تولید اولین نسل MR-2 را آغاز کرد و در سال ۱۹۹۳ آن را با تغییراتی که شامل سیستم تعلیق بهبودیافته و رینگ و لاستیک بزرگ تر می شد، عرضه کرد. نمونه استاندارد دارای موتور ۴ سیلندر خطی بود که توان تولید ۱۳۰ تا ۱۳۵ اسب بخار را داشت.

8

نمونه توربوی MR-2 با بهره گیری از توربوشارژر دارای توانی برابر با ۲۰۰ اسب بخار بود و از گیربکس دستی ۵ سرعته بهره می برد. تویوتا MR-2 توربو دارای موتور ۲ لیتری بود که می توانست به سرعت ۲۲۷ کیلومتر در ساعت برسد.

از نسل اول MR-2 تنها ۱۹۱۲۸ دستگاه تولید شد که در حال حاضر قیمتی در حدود ۲ تا ۹ هزار دلار دارد.

فورد ماستنگ کبرا ۱۹۹۳

قبل از اینکه مدل ۹۴ ماستنگ عرضه شود، مهندسان فورد، مدل ماستنگ کبرا را تولید کردند. فورد در پاسخ به تولید شورلت کامارو و پونتیاک فایربرد نمونه کبرا را عرضه کرد. ماستنگ کبرا می توانست در ۵.۶ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد.

9

ماستنگ کبرا دارای موتور ۸ سیلندر به حجم ۴.۹ لیتر می باشد و دارای ۱۶ سوپاپ است و قدرتی برابر با ۲۳۵ اسب بخار دارد و می تواند به سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت برسد.

فورد برای شرکت در مسابقات اتومبیلرانی تعداد ۱۰۷ دستگاه از نمونه خاص و قدرتمند Cobra R را تولید کرد که در سال ۱۹۹۳ قیمتی در حدود ۲۶ هزار دلار داشت. از نمونه استاندارد ماستنگ کبرا ۴۹۹۳ دستگاه تولید شد.

10

در حال حاضر ماستنگ کبرا دارای برچسب قیمتی در حدود ۵ تا ۱۴ هزار دلار می باشد و نمونه کبرا آر ۱۱ تا ۳۱ هزار دلار قیمت دارد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato