«گوگل اکس» حالا از نام، لوگو و البته برنامه های جدیدی برای ریسک گریزی بهره می برد

گوگل اکس، آزمایشگاهی پنج ساله و مرموز که از ابتدا ایجاد شده بود تا پروژه هایی بلند پروازانه را پیگیری کند، حالا بالاخره به بخشی مستقل در آلفابت تبدیل شده. بیراه نیست اگر بگوییم که در زمان گوگل [و نه آلفابت]، این آزمایشگاه خواب شب را بر سهام داران کمپانی ساکن مانتین ویو حرام کرده بود چرا که همواره هزینه های بسیاری روی دست شرکت می گذاشت؛ هزینه هایی که مشخص نبود آیا نتیجه ای در بر دارند یا خیر.

پس از تجدید نظر در ساختار گوگل و ایجاد هولدینگ آلفابت، گوگل اکس از کار باز نماند و همچنان به پیگیری پروژه های بلند پروازانه اش می پرداخت اما دست کم این بار به گونه ای محتاط تر این کار را می کرد تا صدای سرمایه گذاران پس از شکست «گلس»، کمتر درآید.

در همین راستا، امروز بالاخره آلفابت اعلام کرد که «گوگل اکس» حالا به «اکس» تغییر نام داده. برای این بخش مستقل اکنون یک لوگوی جدید و جذاب نیز طراحی شده است [که آن را در پایین می بینید]. اما مسئله اصلی همانطور که گفتیم، محتاط تر شدن و نظارت بیشتر بر پروژه های در دست اقدام این آزمایشگاه یا حالا سازمان است. به همین دلیل، آلفابت در خود اکس قسمتی به نام «Foundry» تشکیل داده که در حکم یک نظارت کننده بر اقدامات آن عمل می کند.

x

به شکل های بسیاری، «اکس» حالا شبیه به یک آلفابت کوچک می شود؛ می خواهد استارتاپ های کوچک اما آینده دار را شکار کند و تمرکز ویژه ای بر توسعه سخت افزارها معطوف نماید. راه و رسم این دو مورد را گوگل پیش از این نشان داده که خوب می داند.

این در حالیست که اکنون اکس به عنوان یک کمپانی مستقل تحت نظر آلفابت، باید مخارج خود را به شکلی سازماندهی شده درآورد. در این میان یکی از افراد آشنا با برنامه های اکس بیان می کند که بلندپروازی های فوق العاده عظیم این آزمایشگاه همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند و پیگیری خواهند شد.

دوران پس از «گلس»

sergey-brin-and-google-glass-w600

اکس تولیدات بسیار موفق و شایان ذکری داشته که از میان آنها می توان به «Google Brain» و «یادگیری عمیق» اشاره داشت. پروژه Insight هم که قرار بود نقشه مکان های داخلی را ایجاد کند پس از مدتی با «مپس» ادغام شد. مدتی پیش هم که بخش علوم زیستی از آن جدا شد و به عنوان یک کمپانی مستقل به نام Verily، تحت نظر خود آلفابت آغاز به کار کرد.

با وجود همه موارد یاد شده که هر کدام به تنهایی موفقیتی بزرگ به شمار می روند، آزمایشگاه اکس بیشتر در اذهان عمومی با پروژه ی شکست خورده ی «گلس» شناخته می شود. در ماه مارس سال ۲۰۱۵، دکتر آسترو تلر [Astro Teller]، شخصی که اکنون مدیریت این سازمان را بر عهده دارد گفت که ضعف های بازاریابی و عدم پیگیری راهکار های صحیح باعث شکست گلس شدند نه خود محصول و ضعف هایی که در آن مشاهده می شد. وی همچنین بیان داشت که گوگل به شکلی غیر طبیعی، توجه اذهان عمومی را به این محصول جلب کرد که همین موضوع، کار نادرستی بود.

حال وظیفه تصمیم گیری در خصوص پروژه های در دست اقدام اکس تحت نظارت بخش «Foundry» خواهد بود. این تیم وظیفه «ریسک-زدایی» از پروژه هایی که از سوی اکس متولد می شوند را دارد و اگر تشخیص دهد که پروژه ها در آینده با شکست مواجه می شوند، از پیشرفت آنها جلوگیری به عمل می آورد. در واقع با این راهکار، پروژه ها دو راه پیش روی خود دارند: یا باید در نهایت وارد بازار شده و سودآور باشند یا همان ابتدا در نطفه خفه شوند.

در گذشته چنین بود که سرمایه اکس از گوگل تامین می شد اما حالا مشخص نیست که کمک های مالی آلفابت مشمول حال این بخش می شوند یا خیر و جالب اینجاست که سخنگوی اکس هم حاضر نیست در این خصوص اظهار نظر کند.

آنچه مشخص است اما، اینکه از ۱۶ ماه گذشته تا کنون اکس مدیران و پژوهشگران بزرگی را از دست داده که از میان آنها می توان به Mary Lou Jepsen، Megan Smith، Claire Johnson و البته Chris O’Neill اشاره کرد.

حالا چه کسانی را باید بشناسیم؟

منابع مختلف خبری ادعا می کنند که در سال های ابتدایی اکس، آقای سرگئی برین، یکی از موسسین گوگل، به شدت درگیر مدیریت آزمایشگاه اکس بوده. پس از تغییر سازماندهی و شکل گیری آلفابت اما وی در شرکت مادر به کار مشغول است و دیگر کاری به کار اکس ندارد.

astro-teller_0-w600

دکتر آسترو تلر

حال سرپرستی این سازمان به Astro Teller واگذار شده، شخصی که از زمان مهاجرت موسس آزمایشگاه اکس، آقای Sebastian Thrun از گوگل در سال ۲۰۱۴ به این بخش آمده. البته نمی توان آقای «تلر» را «مدیر عامل» اکس خطاب کرد. آلفابت، برای آسترو تلر که دارای دکترای هوش مصنوعیست، لقب «کاپیتان ایده های بزرگ» را در نظر گرفته است.

Screen Shot 1394-10-23 at 16.58.24-w600

Obi Felten

در این میان خانم «Obi Felten» یکی دیگر از افرادی است که باید با او آشنا شوید. وی سرپرستی بخش Foundry را در خود اکس بر عهده دارد. بخشی که گفتیم برای پروژه های تازه ی اکس تصمیم گیری خواهد کرد تا در نهایت هزینه صرف آنها شود یا خیر.

خانم فلتن ۶ سال در تیم بازاریابی اروپای گوگل خدمت کرده و یکی از کارمندان سابق آزمایشگاه اکس بیان می کند حضور او در تیم مدیریتی این بخش، به معنای آن است که آلفابت نمی خواهد اجازه دهد بخش اکس از این پس به دور ریختن سرمایه ها مشغول گردد.

google-founders-larry-page-and-sergey-brin-15-w600

برخی دیگر که با این سازمان آشنایی دارند البته بر این باور هستند که خانم فلتن قادر به اتخاذ تصمیمات مهم در خصوص حیات یا کنارگذاری پروژه های مهم نیست. آشنایان با آزمایشگاه اکس بیان می کنند که همچنان تصمیم نهایی در مورد پروژه های جدید در اکس و شروع تحقیقات و صرف هزینه برای آنها، در دست «لری پیج» و «سرگئی برین» خواهد بود و این دو فرد هستند که تصمیم آخر را اتخاذ خواهند کرد.

مطالب مرتبط

چگونه گوگل درایو را به طور صحیح سازماندهی کنیم؟

گوگل درایو یک ابزار کاربردی و بی‌نظیر است که با افزایش فایل‌های درون آن، نمی‌توانید به راحتی موارد موردنظر خود را پیدا کنید. ما در این مطلب سازماندهی گوگل درایو را به شما آموزش می‌دهیم.گوگل درایو یک فضای ابری در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید فایل‌های موردنظر خود را در آن ذخیره کرده و... ادامه مطلب

127 طرح جدید ایموجی برای سال2021 منتشر می‌شود

کاربرانی بسیاری در سراسر جهان هر روز از ایموجی‌های مختلف در چت‌های خود استفاده می‌کنند و با سریع‌ترین حالت ممکن، منظور خود را به طرف مقابل منتقل می‌کنند.آخرین نسخه ایموجی 13.1 قرار است با 127 ایموجی جدید سال 2021 منتشر شود.همه گیری کرونا باعث شد در انتشار نسخه ایموجی 14.1 تاخیر بیفتد. اما نسخه ایموجی... ادامه مطلب

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض... ادامه مطلب

تشخیص زودهنگام زلزله 4.5 ریشتری توسط سیستم لرزه‌نگار اندروید

شب گذشته و در پی زلزله 4.5 ریشتری در کالیفرنیا «سیستم هشدار زلزله اندروید» گوگل عملکرد موفقیت آمیزی از خود نشان داد و توانست بر اساس لرزه‌های اولیه نواحی تحت تاثیر احتمالی را پیش‌بینی کرده و هشدارهایی را به کاربران اعلام کند.خرداد ماه امسال خبرهایی در مورد سیستم هشدار زلزله گوگل روی دستگاه‌‌های هوشمند اندرویدی... ادامه مطلب

گوگل فایبر اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه را با قیمت ماهانه ۱۰۰ دلار ارائه می‌کند

گوگل اعلام کرد سرویس اینترنت پرسرعت این شرکت به نام «فایبر» از اواخر سال جاری میلادی اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه را با هزینه ماهانه ۱۰۰ دلار در برخی از شهرهای آمریکا ارائه می‌کند.گوگل اعلام کرد از اواخر سال جاری میلادی سرویس «گوگل فایبر» اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه (۲۵۰ مگابایت بر ثانیه) را به... ادامه مطلب

رونمایی گوگل از باندل سخت افزاری Series One برای اتاق‌های جلسات

گوگل از محصولات «Google Meet Series One» رونمایی کرد که مجموعه‌ای از سخت افزارهای ویدیو کنفرانس برای اتاق‌های جلسه محسوب می‌شود.این دستگاه‌ها که با همکاری لنوو ساخته شده‌اند، از دوربین‌ها و میکروفن‌های قدرتمندی استفاده می‌کنند که به علت وجود ماژول‌های شتاب‌دهنده «Coral M.2» و واحدهای پردازشی تنسور «Edge» از هوش مصنوعی بهره می‌برند.تلاش‌های سخت افزاری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟