چالش جدید مجله AUTO CAR؛ رقابت محصولات آلپینا، آئودی، آلفارومئو و ب ام و برای دست یابی به سرعت بیشتر و مصرف کمتر

چالش جدید مجله AUTO CAR؛ رقابت محصولات آلپینا، آئودی، آلفارومئو و ب ام و برای دست یابی به سرعت بیشتر و مصرف کمتر

مجله اتوکار به عنوان پرسابقه ترین مجله کشور انگلستان، در یک اقدام جدید و نوآورانه چالش سرعت و مصرف سوخت را به راه انداخته است.

به گونه ای که خودروهای شرکت کننده در این چالش باید توانایی رسیدن به سرعت ۱۵۰ مایل بر ساعت (۲۴۱ کیلومتر بر ساعت) را با وجود مصرف سوختی برابر با ۵۰ مایل به ازای هر گالن (۵.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) با سرعت ثابت ۹۶ کیلومتر بر ساعت را دارا باشند.

speed-13

در تاریخ بررسی های این مجله، هیچ خودرویی توانایی انجام این کار را نداشته است.

این تست با هدف قرار دادن رسیدن به سرعت نسبتا بالا و مصرف سوخت پایین، طراحی شده است. به گونه ای که هر شرکت کننده ۱.۶ کیلومتر فضای مستقیم برای رسیدن به سرعت در نظر گرفته شده را دارد.

تست مصرف سوخت در یک پیست مخصوص صورت می گیرد، و با سرعت ثابت ۹۶ کیلومتر بر ساعت خودروها را به حرکت در می آورند تا ببینند توانایی رسیدن به عدد مورد نظر را دارند یا خیر.

speed-11

شرکت کنندگان حاضر در این چالش به شرح زیر هستند: ب ام و تیونینگ شده با موتور دیزلی از شرکت آلپینا، با کد فنی D3 Biturbo Touring، آئودی A4 3.0 TDI، آلفا رومئو ۴C اسپایدر و بی ام و i8 هیبریدی.

سازندگان هر ۴ خودرو بالا این ادعا را دارند که می توانند به سرعتی بیش از ۲۴۱ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کنند. اتحادیه اروپا آن ها را نسل جدید خودروهای با مصرف سوخت بسیار پایین می داند.

speed-12

در جدول زیر مشخصات دقیق و اعلام شده از سمت سازنده را بیان خواهیم کرد.

آلپیناD3 ب ام و i8 آئودی آلفارومئو
قیمت ۴۹.۹۵۰ پوند ۹۴.۸۴۵ پوند

(۵ هزار پوند اعطایی از طرف دولت)

۳۸.۱۳۵ پوند ۵۹.۵۰۰ پوند
موتور ۶ سیلندر تویین توربو شارژ ۳ سیلندر توربو+موتور الکتریکی در محور جلو ۶ سیلندر ۴ سیلندر توربو
حجم ۲۹۹۳cc ۱۴۹۹cc ۲۹۶۷cc ۱۷۴۲cc
قدرت ۳۴۵ اسب بخار در دور ۴۰۰۰rpm ۳۵۷ اسب بخار در دور ۵۸۰۰rpm(ترکیبی) ۲۶۸ اسب بخار در دور۴۲۵۰ rpm ۲۳۴ اسب بخار در دور ۶۰۰۰rpm
گشتاور ۵۱۶  lb-ft در بازه ۱۵۰۰-۳۰۰۰rpm ۴۲۰ lb-ft در ۳۷۰۰ rpm ۴۴۲ lb-ft در بازه۱۵۰۰-۳۰۰rpm ۲۵۸ lb-ft در بازه ۲۲۰۰-۴۲۵۰rpm
وزن ۱۷۳۰ kg ۱۵۶۰ kg ۱۷۳۵ kg ۹۴۰ kg
جعبه دنده ۸ سرعته اتومات ۶ سرعته اتومات ۸ سرعته اتومات ۶ سرعته دوبل کلاچ اتومات
صفرتا۱۰۰ ۴.۶ ثانیه ۴.۴ ثانیه ۵.۳ ثانیه ۴.۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۷۰ مایل بر ساعت ۱۵۵ مایل بر ساعت ۱۵۵ مایل بر ساعت ۱۶۰ مایل بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی ۵.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر ۲.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر(ترکیبی موتور برقی و بنزین سوز) ۵.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
سوخت مصرفی گازوییل بنزین+الکتریسیته گازوییل بنزین

 

همه خودروها با باک پر، رقابت را شروع خواهند کرد. اما به دلیل حضور یک خودروی هیبریدی رقابت کمی پیچیده شده است.

به این دلیل که موتور برقی i8 در هر دو بخش سرعت و مصرف می تواند  مزیت خاصی برای این خودرو ایجاد کند. برای این که رقابت به صورت کاملا عادلانه باشد. در بخش تست مصرف سوخت، بی ام و i8 را در حالت تمام بنزینی تست خواهیم کرد.

speed-16

این امر زمانی میسر خواهد شد که در باتری ها هیچ گونه شارژی وجود نداشته باشد. اما در بخش سرعت هر خودرو توانایی استفاده از همه قابلیت و قدرت خود را خواهد داشت. پس ب ام و در حالت بیشترین بیشینه خود رقابت خواهد کرد.

چالش سرعت:

کار را با تست سرعت شروع می کنیم. اولین خودرویی که روی خط شروع ایستاده آلفا ۴Cاست.

این خودرو مجهز به لانچ کنترل است و وزن سبک و ارائه قدرت در دورهای پایین یک خودروی پرشتاب از آلفا ساخته است. شتاب صفرتا۹۶ کیلومتر بر ساعت را در حدود ۵.۱ ثانیه طی کردیم.

speed-17

پس از ۱۲.۴ ثانیه به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت رسیدیم. اما پس از سرعت ۲۰۰ کیلومتر به دلیل فشار نیروی درگ سنگینی که به آلفا وارد شد. این خودرو نتوانست به سرعت مورد نظر ما یعنی ۱۵۰ مایل بر ساعت برسد.

حداکثر سرعتی که با آلفا در مسیر ۱.۶ کیلومتری بدست آوردیم ۲۲۷.۵ کیلومتر بر ساعت بود.

speed-15

نوبت آئودی رسیده و این خودرو به دلیل استفاده از سیستم چهارچرخ متحرک قابلیت های بالایی دارد. آئودی ۱۵ ثانیه زمان لازم داشت تا به سرعت ۱۶۰ کیلومتر برساعت برسد و حداکثر سرعتی که با این خودرو بدست آوردیم۲۱۸ کیلومتر بر ساعت بود.

نوبت به آلپینا رسیده است، آلپینا تیونر رسمی شرکت بی ام و در بخش خودروهای دیزلی است.

به همین دلیل انتظار از این خودرو بالاتر از آئودی به عنوان یک رقیب دیزلی دیگر است. در هر صورت آلپینا به سرعت۲۳۱  کیلومتر بر ساعت رسید. و اگر فضا کمی بیشتر بود. قطعا به سرعت مورد نظر ما می رسید.

در آخر تنها یک خودرو باقی مانده است.

speed-6

بی ام و i8

تمام گروه نگران این هستند که هیچ خودرویی امروز نتواند به سرعت مورد نظر برسد، بی ام و بر روی خط شروع قرار می گیرد و همانطور که انتظار می رفت. به دلیل بهره گیری از موتور برقی و لانچ خوب، به سان تیری از چله کمان رها می شود و تا آخر مسیر با تمام قدرت سعی در شتاب گیری دارد.

در انتها مسیر بی ام و به حداکثر سرعت۲۴۳ کیلومتر بر ساعت می رسد. و تنها خودرویی گروه لقب می گیرد که توانست به سرعت مورد نظر برسد و حتی سریع تر هم باشد.

speed-3

چالش مصرف سوخت:

چالش مصرف به صورت کاملا کامپیوتری صورت خواهد پذیرفت، تا خطا به حداقل خود برسد.

در مسیر پیست خود ۳ دور با سرعت ثابت حرکت می کنیم تا به میزان مصرف دقیق خودروها در هر ۱۰۰ کیلومتر برسیم. نتایج این بخش هم به شرح زیر است.

speed-14

میزان مصرف سوخت نشان دهنده:

بی ام و آی هشت، ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر (رقم دقیق کالیبره شده:۶.۹)

speed-1

آلپینا  دی سه: ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر (رقم دقیق کالیبره شده:۶.۶)

speed-4

آئودی آ چهار: ۵.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر (رقم دقیق کالیبره شده:۶.۵)

speed-5

آلفارومئو ۴C اسپایدر:  ۶.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر (رقم دقیق کالیبره شده:۶.۴)

speed-6

در نهایت هیچ یک از خودروها در بخش میزان مصرف سوخت به عدد مورد نظر ما دست پیدا نکردند و در عین شگفتی آلفا به عنوان یک خودرو مجهز به موتور بنزینی توربو با تکنولوژی رایج و غیر هیبرید، توانست کمترین رقم مصرفی گروه را به ثبت برساند.

speed-7

گرچه اگر ب ام و در حالت هیبرید حرکت می کرد عدد بسیار بهتری را هم می توانست به ثبت برساند. به نظر می رسد که باید ب ام و را برنده این رقابت اعلام کنیم.

speed-8
هر آنچه از موتور ۱.۵ لیتری و سه سیلندر (درون سوز) ب ام و i8 دیده می شود

زیرا ب ام و i8، تنها خودرویی بود که توانست یکی از دو چالش مورد نظر ما را انجام دهد.

speed-10

speed-9

 

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato