ATV Sherp، کامیونتی شکست ناپذیر از دشت های یخ زده روسیه [تماشا کنید]

ATV Sherp، کامیونتی شکست ناپذیر از دشت های یخ زده روسیه [تماشا کنید]

خودروهای اصطلاحا همه جا رو یا آفرود معمولا وسایل نقلیه ای بسیار بزرگ و سنگین وزن هستند و همین وزن زیاد هم باعث افزایش مصرف سوخت آن ها و نیاز به موتورهای حجیم و قدرتمند با وزن بیشتر می شود.

مجموع این عوامل باعث می شوند که خودروهای همه جا رو حتی در کاربردی ترین شکل در نمونه های نظامی نیز با محدودیت هایی از نظر عملکرد و قابلیت حرکت در شرایط سخت مواجه باشند، اما حالا یک مبتکر روس کل این محاسبات را تغییر داده است و با ابداع ATV Sherp نسل تازه ای از خودروهای آفرود را پدید آورده است.

RUSS-2

رمز تفاوت عملکرد این مدل را باید در چرخ های بسیار بزرگ آن به ابعاد ۱۶۰۰x600x25 میلیمتر جستجو کرد که با فاصله اندکی تقریبا کنار هم قرار گرفته اند. با این کار چند مزیت برای Sherp ایجاد شده است.

RUSS-8

نخست آنکه به دلیل ارتفاع زیاد چرخ ها، زاویه ورود و خروج از شیب به بیشترین حد ممکن رسیده است و به لطف ارتفاع زیاد و فاصله کم، قابلیت رد شدن از روی موانع بزرگ نیز افزایش یافته است.

RUSS-6

مسئله بعدی به حجم هوای بسیار زیاد درون این چرخ ها مربوط می شود که عملا باعث کاهش فشار و چگالی کلی خودرو شده است.

RUSSH-4

به صورتی که Sherp با وزن حدود ۱.۳ تُن حتی می تواند روی آب یخ زده نیز حرکت کند و این چرخ ها مانند تشکی از هوا خودرو را از غرق شدن نجات می دهند.

RUSS-9

نوع خاص آج تایرها نیز در این مهم نقش دارند و در حالت حرکت بر روی آب، مانند پروانه عمل کرده و باعث پیش روی خودرو می شوند.

همچنین به دلیل وزن نسبتا کم، امکان استفاده از یک موتور جمع و جور ۱.۵ لیتری دیزلی فراهم بوده که تنها ۴۴ اسب بخار قدرت تولید می کند و مصرف سوخت بسیار کمی نسبت به سایر خودروهای آفرود در این سطح دارد.

RUSS-5

البته Sherp به هیچ عنوان خودرو سریعی نیست و بر روی خشکی تنها ۴۵ کیلومتر بر ساعت سرعت می گیرد.

این رقم در زمان حرکت بر روی دریاچه یخ زده تا ۶ کیلومتر بر ساعت کاهش می یابد که واقعا رقم قابل توجهی نیست اما برای طبیعت گردان طالب هیجان کافی به نظر می رسد.

RUSS-7

مهمترین نکته در مورد Sherp به قیمت گذاری آن مربوط می شود که برخلاف بسیاری خودروهای آفرود و نظامی توانمند برای عموم افراد قابل خرید است.

RUSS-3

سازنده رقمی در حدود ۵۰ الی ۷۰ هزار دلار را برای این مدل دو نفره در نظر گرفته است که برای چنین خودرو خارق العاده ای چندان هم بیراه به نظر نمی رسد.

RUSH-10

Sherp می تواند مانند تانک در محیط بسیار کم دور بزند و به لطف قابلیت تنظیم باد چرخ ها، از توانمندی آفرود بسیار بالایی در گذر از سنگ و صخره و خاک و شن و گل و جنگل و باتلاق برخوردار است.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato