چرا مایکروسافت تلاش می کند تا استراتژی بیل گیتس در دهه ۸۰ میلادی را احیا کند؟

احتمالا می توان گفت زیرکانه ترین تصمیمی که «بیل گیتس» در زندگی حرفه ای خود گرفت، به سال ۱۹۸۰ برمی گردد؛ جایی که کپی رایت اولین سیستم عاملی که از سوی مایکروسافت توسعه یافت را به IBM نداد.

در سال ۱۹۸۰، شرکت IBM با استارتاپی به نام مایکروسافت قراردادی امضا کرد تا برایش سیستم عاملی به نام DOS بسازد و آن را در زمانی بسیار اندک به او تحویل دهد. کامپیوتر شخصی IBM که به DOS مجهز شده بود، در سال ۱۹۸۱ عرضه شد و در همان ابتدای کار، به شدت مورد توجه قرار گرفت و فروش بالاتری از کامپیوتر Apple II به دست آورد.

شرکت های دیگر، سریعا دست به کار شده و نمونه هایی مشابه از کامپیوتر شخصی IBM توسعه دادند؛ محصولاتی که بتوانند همان نرم افزارها را اجرا کرده و همچنین این امکان وجود داشته باشد که بتوان آنها را به شکل سخت افزاری، بروز رسانی کرد.

malltina

سایر کمپانی ها برای ساختن محصولاتی مشابه با آنچه IBM ساخته بود، مشخصا به DOS نیاز داشتند و برای همین کار، مجبور شدند به سراغ مایکروسافت رفته و با پرداخت هزینه هایی، این سیستم عامل را از همین شرکت دریافت کنند. لازم به ذکر است که در قرارداد مایکروسافت با IBM، این سیستم عامل به شکل اختصاصی برای شریک یاد شده توسعه پیدا نکرده بود.

bill-gates-young

سیستم عامل غیرگرافیکی DOS باعث شد تا مایکروسافت در مرکزیت انقلاب کامپیوترهای شخصی قرار گیرد، اما همین حضور در مرکزیت، باعث شد تا مایکروسافت بتواند در ادامه و با ارائه ی ویندوز، به شکل حقیقی به افزایش فروش کامپیوترهای شخصی کمک کند، زمانی که دیگر IBM تصمیم گرفته بود کم کم از چنین بازاری خود را کنار کشد.

حالا ۳۶ سال از تصمیم هوشمندانه بیل گیتس سپری شده، و لحظه ای که IBM می توانست با تنظیم قراردادی بهتر، تبدیل به ستاره پرفروغ بازار کامپیوترهای شخصی شود نیز به اتمام رسیده. حالا اپل با آیفون، و گوگل با اندروید در حال تاخت و تاز در بازار موبایل هستند در حالی که مایکروسافت شانس حضور زودهنگام در چنین بازاری را از دست داد.

به همین دلیل است که مایکروسافت، شرکتی که حالا تمرکز ویژه ای بر کسب درآمد از فضای ابری و فروش اشتراک های مختلف پیدا کرده، ناگهان سخت افزارهایی نظیر هولولنز یا سرفس بوک تولید می کند. مایکروسافت می خواهد دوباره یک انقلاب ایجاد کند؛ هر انقلابی که بشود؛ انقلابی نظیر کامپیوتر شخصی IBM در سال ۱۹۸۱، و حالا ردموندی ها تمام تلاش خود را می کنند تا در نقش IBM ظاهر شده، و محصولی ارائه دهند که سایرین بخواهند کپی اش کنند.

پرش بلند به سوی آینده

آیفون و اندروید بازار موبایل را به تسخیر خود درآورده اند. همین آیفون بود که باعث شده حدود یک سال، اپل در مقام با ارزش ترین کمپانی جهان جای گیرد. گوگل هم اندروید را دارد که در مقام محبوب ترین پلتفرم نرم افزاری جهان ایستاده.

مایکروسافت شانس حضور در بین این جمع را از دست داد و در ادامه اهالی ردموند باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند همچنان پول به پای پلتفرم موبایلی خود بریزند که فایده مالی برای شان نداشته یا خیر. از سوی دیگر، مایکروسافت در تلاش است تا تحول بعدی پردازش کامپیوتری را پیدا کند. (در خصوص همین موضوع به شکل کامل نوشته ایم.)

اکنون مایکروسافت تصمیم گرفته خودش محصولاتی توسعه دهد که شاید تبدیل به یک تحول شوند و حال که فروش کامپیوترهای شخصی با کاهش رو به رو بوده، به سمت کانسپت علمی-تخیلی گرایش پیدا کرده.

alexkipman_hololens_ted2016_03-w600

این حرکت در سال ۲۰۱۲ و با ارائه سرفس آغاز شد. در ادامه، چنین محصولی تکامل یافت و حالا نسل چهارم از سرفس پرو به همراه یک لپتاپ/ تبلت بی نظیر موسوم به سرفس بوک از سوی همین شرکت تولید شده اند.

به جاده ی پیش رو که نگاه کنیم، می بینیم هولولنز اولین هدست واقعیت افزوده (AR) تجاری است که می تواند هولوگرام ها را در محیط پیرامون کاربر و زاویه دید او، به نمایش بکشد.

دستاورد اصلی مایکروسافت اما تولید سخت افزارهایی نظیر هولولنز یا سرفس بوک نیست. دستاورد اصلی مایکروسافت، این است که سایر شرکت ها را ترغیب به ساخت محصولاتی مشابه از همین گجت ها کند. حالا شرکت هایی مانند سامسونگ، اچ پی و بسیاری دیگر در پی ساخت لپ تاپی مشابه با سرفس بوک هستند در حالی که بیشتر تولید کنندگان کامپیوترهای شخصی، طی سال های گذشته محصولاتی همانند سرفس پرو ارائه داده اند. از سوی دیگر، ایسوس و اینتل سخت مشغول توسعه هدست هایی مشابه با هولولنز هستند.

نکته ی ظریف داستان اینجاست که همه ی این محصولات باید از ویندوز ۱۰ استفاده کنند.

در نتیجه حتی اگر مایکروسافت هیچ سخت افزاری به فروش نرساند، دامنه پذیرش ویندوز ۱۰ را از طریق فروش بالای همان محصولات مشابهی که از سوی شرکت های دیگر به فروش می رسند، بالا برده است. هولولنز به خوبی می تواند همچون یک استاندارد طلایی در میان هدست های واقعیت افزوده و پردازش کامپیوتری از آن دست، عمل کند، اما با توجه به توضیح فوق، نیازی ندارد پرفروش ترین باشد.

این سیاست به نظرتان آشنا نمی آید؟

حاشیه سود اندک

نکته دیگر اینجاست که توسعه و ساخت محصولات پیچیده، تجارتی بسیار کم سود است، آن هم در همه صنعت ها نه فقط در صنعت کامپیوتر.

ساختن یا کامپیوتر (یا هدست هولوگرافیک، یا حتی یک خودرو) پیشرفته، مستلزم زمان زیادی برای توسعه بوده و از اجزای تخصصی بسیاری نیز تشکیل می شود، اجزایی که تهیه و ساخت هر یک از آنها زمانگیر است. شاید جالب باشد بدانید که حاشیه سود شرکت Dell از فروش کامپیوترهایش تنها ۳ درصد است، یا شرکت خودروساز فورد، تنها ۷ درصد حاشیه سود دارد.

در این بین، می توان گفت که مایکروسافت در وهله اول یک شرکت نرم افزار ساز است و سود نرم افزار در قیاس با سخت افزار، همواره تا حد زیادی بیشتر بوده. در سال ۱۹۹۹، در اوج قدرت، حاشیه سود مایکروسافت از محصولی به نام ویندوز که آن را به فروش می رساند، ۵۱.۷ درصد بود.

در آن زمان، یکی دیگر از حرکات زیرکانه مایکروسافت این بود که خودش تجارتی پرسود را مدیریت می کرد، و ساخت سخت افزار که تجارتی کم سود تر به شمار می رفت را به شرکت هایی نظیر  IBM، Dell، HP و... واگذار کرده بود و به آنها نسخه های ویندوز را می فروخت.

screen shot 2015-10-21 at 11.36.16 am-w600

از همین جهت، بسیار بعید به نظر می رسد که در ادامه راه، مایکروسافت خود را به عنوان یک سازنده حقیقی سخت افزار به کاربران نشان دهد چرا که مشخصا حاشیه سودش از فروش ویندوز و آفیس بسیار بالاتر خواهد بود.

خانواده سرفس، دربرگیرنده محصولاتی پرطرفدار است. اکنون اکس باکس وان با افزایش فروش رو به رو شده، اما مایکروسافت به وضوح بیان کرده که آینده خود را در ویندوز ۱۰ و مدیریت فضای ابری می بیند.

بعید به نظر می رسد مایکروسافت از تولید و فروش سرفس ها یا هولولنز دست کشد. اما سود حاصل شده از آنها نیست که در درجه اول اهمیت قرار گرفته؛ مایکروسافت از آنها بهره می جوید تا سایر شرکت های سخت افزار ساز و کاربران را به سوی آینده پردازش کامپیوتری هدایت کند.

و اگر ساتیا نادلا موفق به انجام چنین کاری شود، مایکروسافت دوباره می تواند در مرکزیت یک انقلاب دیجیتالی دیگر جای گیرد؛ درست همانند کاری که بیل گیتس در ابتدای دهه ۸۰ میلادی انجام داد.

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

نسخه بتا مروگر مایکروسافت اج ماه آینده برای لینوکس منتشر می‌شود

در جریان کنفرانس بیلد ۲۰۲۰ مایکروسافت وعده داده بود که تا پایان سال جاری، کاربران لینوکس می توانند از مرورگر مایکروسافت اج بر پایه کرومیوم استفاده کنند. اکنون به نظر می‌رسد حدود یک ماه دیگر این وعده عملی شده و نسخه بتا مرورگر اج بر پایه کرومیوم منتشر خواهد شد.مایکروسافت توضیح کاملی در مورد ویژگی‌های... ادامه مطلب

مایکروسافت کمپانی مالک «بتسدا» را با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار خرید

مایکروسافت با تصاحب کمپانی مادر «بتسدا سافت‌ورکز» به نام «ZeniMax Media» با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار پول نقد موافقت کرد.تصاحب این کمپانی سازنده بازی پس از اعلام ورود بازی‌های بتسدا به سرویس «Xbox Game Pass» در کنسول و PC انجام می‌شود و مایکروسافت می‌تواند روی بازی‌های آینده این کمپانی مانند «Starfield» کنترل داشته باشد. به... ادامه مطلب

یک سرفیس ناشناخته مایکروسافت با پردازنده نسل دهم اینتل در گیک‌بنچ رویت شد

به تازگی نتایج بنچمارک محصولات ناشناخته از سری سرفیس مایکروسافت مجهز به پردازنده نسل دهم اینتل منتشر شده که از معرفی آن‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد.شایعات به برگزاری یک رویداد سرفیس در اواخر ماه جاری میلادی یا اوایل ماه آینده اشاره می‌کنند. انتظار می‌رود در این مراسم شاهد رونمایی از نسل جدید محصولات سری... ادامه مطلب

قابلیت‌‌های نمایشگر دوگانه سرفیس Duo از زبان مایکروسافت [تماشا کنید]

سرفیس Duo یک گوشی منحصر به فرد است که از دو نمایشگر لمسی به همراه یک لولای فلزی مستحکم بهره می‌برد و از تمام برنامه‌های اندرویدی پشتیبانی می‌کند.این گوشی هوشمند قابلیت‌های زیادی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و اخیرا سازنده آن یعنی مایکروسافت ویدیویی از ویژگی‌های منحصر به فرد آن منتشر کرده که ما را... ادامه مطلب

سرفیس Duo از تست مقاومت جان سالم به در برد [تماشا کنید]

اخیرا عملکرد گوشی منحصر به فرد مایکروسافت با دو نمایشگر، سرفیس Duo که به تازگی وارد بازار شده در تست مقاومت مورد بررسی قرار گرفته است.سرفیس Duo یک گوشی گران قیمت است و احتمالا خریداران زیادی در بازار نخواهد داشت، با این حال نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. به تازگی کانال یوتیوبی «JerryRigEverything» ویدیوی... ادامه مطلب

IBM در پی عرضه سیستم کوانتومی ۱۱۲۱ کیوبیت در ۲۰۲۳ است

IBM نقشه راه توسعه رایانش کوانتومی را اعلام کرد. این شرکت به دنبال عرضه کامپیوتر کوانتومی با قدرت محاسباتی ۱۱۲۱ کیوبیت در سال ۲۰۲۳ است.IBM تصاویر یک سیستم خنک کننده با طول و عرض به ترتیب ۳.۶ و ۱.۸ متر منتشر کرده که قرار است پردازنده ۱۱۲۱ کیوبیتی این شرکت به نام IBM Quantum Condor... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟