همه چیز درباره آیفون 13
برندگان نوبل دقیقاً چه جایزه ای را دریافت می کنند؟

برندگان نوبل دقیقاً چه جایزه ای را دریافت می کنند؟

جایزه نوبل تنها یک تقدیر خشک و خالی نیست، بلکه برندگان این عنوان ارزشمند بین المللی یک مدال طلای ۱۸ عیار به همراه مبلغی در حدود یک میلیون دلار دریافت می دارند.

تصمیم بر اهدای این جایزه نقدی، به پایه گذار این عمل یعنی آلفرد نوبل، شیمیدان و کارآفرین سوئدی بر می گردد که دینامیت را اختراع کرد. او به خاطر کاربرد نظامی اختراعش بسیار ناراحت بود، به همین دلیل در زمان مرگ تصمیم گرفت از سود دارایی هایش (که اکنون ارزشی بالغ بر ۱۹۷.۴ میلیون دلار دارد) هر سال ۵ جایزه مختلف را به افراد برجسته رشته های گوناگون اهدا نماید.

alfred-nobel

او همچنین به صراحت اعلام کرد جوایز رشته های فیزیک و شیمی توسط فرهنگستان علوم سوئد، جایزه فیزیولوژی و پزشکی توسط مؤسسه کارولین در استکهلم، جایزه ادبیات از سوی فرهنگستان استکهلم و نوبل صلح نیز از سوی کمیته ای اختصاصی اهدا گردد.

امسال بنیاد نوبل اعلام کرد برای سال ۲۰۱۶ مبلغ نقدی جایزه تقریباً برابر با ۸ میلیون کرون سوئد، یا به عبارتی ۹۲۳۱۷۹ دلار خواهد بود. مدال طلا نیز به تنهایی ارزش بالایی دارد، به گونه ای که دو نفر از برندگان نوبل در سال های قبل توانستند مدال هایشان را به مبالغ ۷۵۶ هزار دلار و ۴.۷ میلیون دلار به فروش برسانند.

nobel-foundationذکر این نکته ضروریست که به هرکدام از برندگان یک مدال طلا اهدا می شود، اما اگر در رشته ای بیش از یک برنده انتخاب گردد، مبلغ نقدی بین آنها تقسیم خواهد شد.

به عنوان مثال چند روز قبل خواندید که نوبل فیزیک در سال ۲۰۱۶ به سه دانشمند برای بررسی حالات خاص ماده اهدا شد. این سه نفر «دیوید تولس» از دانشگاه واشینگتن، «دانکن هالدین» از دانشگاه پرینستون و «مایکل کوسترلیتز» از دانشگاه براون بودند.

طبق تصمیم هیئت داوران، «تولس» نیمی از جایزه نقدی یعنی ۴۶۱۵۸۹ هزار دلار را دریافت کرد، و به دو دانشمند دیگر نیز هرکدام یک چهارم مبلغ یعنی ۲۳۰۷۹۴ هزار دلار اهدا شد.

physics-noble-prize-2016

نوبل شیمی سال جاری نیز سه برنده داشت: «ژان پیر سوواژ» از دانشگاه استراسبورگ، «فراسر استودارت» از دانشگاه نورث وسترن، و «بن فرینگا» از دانشگاه گرونینگن که همگی در حوزه نانوتکنولوژی فعالیت داشتند. این سه نفر سهمی یکسان را از جایزه نقدی کسب کردند، یعنی به هرکدام از آنها ۳۰۷۷۲۶ دلار رسید.

noble-prize-2016-chemistry

تنها برنده جایزه نوبل پزشکی در سال ۲۰۱۶ یعنی «یوشینوری اسومی» از مؤسسه تکنولوژی توکیو به تنهایی تمامی جایزه ۹۲۳۱۷۹ دلاری را به خاطر تلاش هایش در شناخت پدیده اتوفاژی دریافت نمود.

nobel-prize-in-medicine-2016-yoshinori-ohsumi-of-japan

امروز نیز خواندید که نوبل صلح ۲۰۱۶ به «خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهور کلمبیا به خاطر تلاش در برقراری صلح و پایان دادن به بیش از نیم قرن جنگ داخلی در این کشور اهدا شد.

juan-manuel-santos-peace-nobel-2016-0

گفتنی است باراک اوباما که در سال ۲۰۰۹ نوبل صلح را دریافت کرد، تمامی مبلغ جایزه نقدی را به نهادهای خیریه بخشید. انتظار می رود طی چند روز آینده برندگان جوایز نوبل ادبیات و اقتصاد نیز معرفی گردند.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato