جایزه نوبل صلح 2016 به رئیس جمهور کلمبیا رسید

جایزه نوبل صلح 2016 به رئیس جمهور کلمبیا رسید

«خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهور کلمبیا به خاطر تلاش برای پایان دادن به نزاع ۵۲ ساله با گروه های شورشی چپ گرا به دریافت جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۶ نائل آمد. این درگیری ها طولانی ترین نمونه در قاره آمریکا به شمار می رفت.

دولت کلمبیا و «نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا» یا فارک (FARC) چندی پیش به نزاعی طولانی و خونین پایان دادند، که بیش از ۲۶۰ هزار کشته و ۶ میلیون بی خانمان بر جای گذاشت. البته ۵ روز قبل از اعطای این جایزه، مردم کلمبیا به این پیمان صلح رأی منفی داده بودند.

juan-manuel-santos-peace-nobel-2016-1

«سانتوس» می گوید از طریق پسرش نسبت به تصمیم کمیته اهدای جوایز نوبل آگاه شده، و جایزه خود را به مردم کلمبیا و به ویژه آسیب دیدگان این نبرد خونین تقدیم می کند. او همچنین از رهبران گروه مخالف درخواست کرد تا در تحکیم این معاهده و پایان دادن به درگیری ها نقش فعالی داشته باشند.

اعضای کمیته داوران نوبل پس از اهدای این جایزه اعلام کردند «امیدواریم آقای سانتوس بتواند ادامه این مسیر طاقت فرسا را با دلگرمی بیشتری بپیماید، و مردم کلمبیا طی سال های آتی بتوانند ثمره این مذاکرات صلح را بچشند.»

گفتنی است «سانتوس» دومین شهروند کلمبیاست که به دریافت جایزه نوبل مفتخر می گردد. پیش از او «گابریل گارسیا مارکز» نویسنده شهیر این کشور جایزه نوبل ادبیات را در سال ۱۹۸۲ دریافت نمود.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato