ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سامانه هشدار سونامی ژاپن در زلزله شدید امروز به خوبی عمل کرد

امروز ساعت 5:59 صبح به وقت محلی، زمین لرزه ای به بزرگی 7.4 درجه در مقیاس ریشتر سواحل شرقی ژاپن را لرزاند. مرکز هواشناسی این کشور سریعاً دستور تخلیه مناطق مربوطه را صادر کرد و ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵

امروز ساعت 5:59 صبح به وقت محلی، زمین لرزه ای به بزرگی 7.4 درجه در مقیاس ریشتر سواحل شرقی ژاپن را لرزاند. مرکز هواشناسی این کشور سریعاً دستور تخلیه مناطق مربوطه را صادر کرد و وقوع سونامی با موج هایی به ارتفاع بیش از 3 متر را پیش بینی نمود.

پس از بروز زلزله، استان های اطراف کرانه شرقی این کشور اخطار سونامی را دریافت کردند، اما استان فوکوشیما به وضعیت قرمز درآمد، زیرا همان طور که می دانید زمین لرزه 9 ریشتری سال 2011 خسارات جبران ناپذیری را به نیروگاه هسته ای شماره یک فوکوشیما وارد آورد.

fukushima-nuclear-explosion
فاجعه هسته ای نیروگاه هسته ای شماره یک فوکوشیما در سال 2011

امروز تقریباً 4 ساعت پس از اخطار اولیه، مقامات ژاپن وضعیت عادی را اعلام کردند و تاکنون گزارش خاصی مبنی بر خسارات ناشی از زلزله یا سونامی منتشر نشده، بنابراین به نظر می رسد خطر رفع شده.

با این حال، این زمین لرزه توانست کارآمدی سیستم های نصب شده پس از فاجعه سال 2011 را به خوبی آزمایش کند. سامانه های ویژه کامپیوتری دائماً در حال اندازه گیری و ثبت داده های لرزه نگاری از سرتاسر جهان هستند و زمانی که وقوع زلزله را حس کنند، وضعیت قرمز اعلام می نمایند.

pacific-tsunami-warning-system

طبق اخبار موجود، «مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام» در کمتر از یک دقیقه از وقوع زمین لرزه باخبر شده و با اندازه گیری های دقیق، توانست تنها پس از گذشت 3 الی 4 دقیقه، این خبر را همراه با برآورد دقیق وضعیت در تمامی کشور ژاپن منتشر نماید تا مناطق مربوطه از حالت فوق العاده باخبر شوند.

گفتنیست در سال 2011 مرکز هواشناسی ژاپن زودتر از موعد و قبل از انجام سنجش های علمی، نسبت به وقوع سونامی هشدار داد. به همین دلیل مردم اعلان های عادی اولیه را جدی نگرفته و پس از مدت کوتاهی به منازل خود بازگشتند، در حالی که بزرگ ترین موج ایجاد شده به ارتفاع بیش از 10 متر هنوز به ساحل نرسیده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی