لکسوس NX یا ب ام و X4؛ مقایسه پر فروش ترین کراس اوور های اسپرت بازار

لکسوس NX یا ب ام و X4؛ مقایسه پر فروش ترین کراس اوور های اسپرت بازار

زمانی که تویوتا تصمیم گرفت خودروهای لوکس خود را با نام لکسوس روانه ی بازار کند، کمتر کسی باور می کرد روزی بتواند رقیب مرسدس بنز و بی ام و شود، اما چند سال بعد خبرنگاران خودروهای همکلاس لکسوس را در مقابل همکلاسانش در بنز و بی ام و قرار دادند.

dsc_6937

لازم به ذکر است هیوندای و کیا نیز چند سالی است که در تلاشند به این مهم دست پیدا کنند و البته در این مسیر هم قدم های بزرگی مانند تاسیس برند لوکس جنسیس را نیز برداشته اند.

dsc_6788

اما بازار خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان در ایران هم مانند سایر نقاط جهان با سرعتی باورنکردی به خودروهای کراس اوور و شاسی بلند روی خودش نشان داده است، از این رو تصمیم به سراغ دو گزینه جذاب در این بخش از بازار برویم و لکسوس NX200t را در مقابل بی ام و ایکس ۴ قرار دهیم تا مشخص شود که در عمل هم لکسوس می تواند با آلمانی های مغرور رقابت کند یا خیر؟

dsc_6783

نمای جلو ب ام و X4 بسیار نزدیک به ب ام و X3 به نظر می رسد، به عبارتی تشخیص این دو مدل بی ام و از یکدیگر کاری مشکل می باشد و بهتر است با نگاهی به نمای جانبی خودرو و شیب انتهایی خاص ایکس ۴ متوجه این موضوع شوید.

dsc_6938

نمای جانبی نیز با رینگ هایی زیبا و شیبی خاص از شیشه ی جلو آغاز و تا شیشه ی عقب امتداد می یابد، شباهت زیاد این قسمت به برادر بزرگتر یعنی ایکس ۶ انکار ناپذیر است، نمای عقب نیز با چراغ هایی L شکل و زیبا تکمیل کننده ی جذابیت نمای ظاهری است.

dsc_6916

در حال بررسی ایکس ۴ بودیم که لکسوس ان ایکس وارد شد، به واقع طراحی لکسوس NX بسیار زیبا و چشم نواز است، جشنواره ای از خطوط در قسمت جلو، جانبی و عقب که چهره ای وحشی را از لکسوسی آرام (به دلیل پیشرانه ی آن) به نمایش می گذارد.

dsc_6798

اگر بخواهیم تعصب را کنار بگذاریم و منطقی نسبت به زیبایی دو خودرو نظر بدهیم با تمام احترامی که برای برند بی ام و قائلم ولی برنده ی ماجرا لکسوس خواهد بود، البته موضوع زیبایی امری شخصی است و نمی توان به صورت کلی راجع به آن اظهار نظر کرد اما از اکثریت افرادی که این سوال پرسیده می شود جواب آن ها همانند نگارنده لکسوس ان ایکس می دانند.

dsc_6915

سوار بر بی ام و شده و رهسپار محلی مناسب برای عکاسی شدیم، از نظر هندلینگ و لذت سواری باید گفت بی ام و جزو خودروسازانی است که ید طولایی در این زمینه دارد و یکی از لذت بخش ترین سواری ها را هنگام سوار شدن به محصولات این کمپانی معظم تجربه خواهید کرد.

dsc_6904

ایکس ۴ مورد تست ما با کد ۲۸i که برخلاف تصور اکثر افراد از پیشرانه ی ۱۹۹۷ سی سی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ با خروجی ۲۴۵ اسب بخار و گشتاور ۳۵۰ نیوتن متری برخوردار است و در سایر محصولات بی ام و (با کد موتور نیز ۲۸i) نیز از همین پیشرانه استفاده می شود.

اما ایکس ۴ با توسل به این پیشرانه و گیربکس ۸ سرعته قادر خواهد بود ظرف مدت ۶.۲ ثانیه شتاب صفر تا صد را کسب کند.

dsc_6908

در شتاب گیری های اولیه نیز ایکس ۴ به خوبی جوابگوی نیازهای شماست و با چابکی خاصی به جلو پرتاب می شود، همچنین واکنش به پدال گاز به فرامین راننده باعث می شود که از نظر شتاب گیری کم و کسری نداشته باشید.

dsc_6898

dsc_6892
پیشرانه ب ام و به راحتی تا ۷۰۰۰ دور بر دقیقه دور میگیرد.

همان طور که پیش تر عرض شد از نظر هندلینگ و سواری بی ام و ایکس ۴ در جایگاه یکی از بهترین های این کلاس قرار می گیرد،علاوه بر اینکه عملکرد ترمزهای آن نیز با پشتیبانی از انواع سیستم های کمکی بی نقص به نظر می رسد.

dsc_6933

dsc_6932

اما بی ام و ایکس ۴ نیز همانند تمامی خودروها از نکات ضعفی برخوردار است، یکی از آن ها که البته مختص این مدل نیست و انتقادی است که بیشتر به محصولات بی ام و وارد است، شباهت  کسل کننده ی کابین مدل های مختلف این کمپانی با یکدیکر است، هرچند کابین و چگونگی دسترسی به ادوات بسیار عالی به نظر می رسد و از نظر ارگونومیک در جایگاهی بالا قرار دارد.

dsc_6903

اختلاف قیمت بین X3 و X4 بسته به سطح تجهیزات و مدل از ۱۶ تا ۵۰ میلیون تومان متغییر است و اگر عاشق ظاهر کوپه مانند X4 نباشید، عملا پرداخت رقم اضافی توجیه منطقی خاصی ندارد.

dsc_6882
برخی از آپشن ها و تجهیزات ایمنی و عملکردی ب ام و X4
dsc_6850
برخی از تجهیزات لکسوس  nx که شامل مجموعه رادارهای حفظ فاصله، تشخیص نقطه کور ، رانندگی بین خطوط و.. می شود.

dsc_6867

حال نوبت به آن رسیده که سوار لکسوس شویم و از رانندگی با آن بنویسیم، با باز کردن در راننده و نشستن پشت فرمان این زیباروی ژاپنی بیشتر به جذابیت نمای داخلی آن پی خواهید برد.

dsc_6873

کابین در نهایت زیبایی و دقت طراحی شده است و علاوه بر کیفیتی مثال زدنی جذاب تر و شیک تر از بی ام و به نظر می رسد، به عبارت ساده تر اگر شباهت کابین ایکس ۴ به سایر محصولات بی ام و را نکته ای منفی قلمداد کنیم از کابین لکسوس باید به عنوان نکته ای مثبت یاد کرد.

dsc_6856

گیربکس را درگیر کرده و شروع به حرکت می کنیم، سکوت مشهور خودروهای لکسوس در این مدل نیز وجود دارد و نفوذ صدا به داخل کابین بسیار ناچیز است، نکته جالب این است که خودرو مورد آزمایش از نوع بنزینی و مجهز به توربوچارجر است اما باید دید که مدل هیبریدی لکسوس ان ایکس که با کُد ۳۰۰h، به چه میزان می تواند بی صداتر از لکسوس مورد تست ما باشد.

dsc_6811

dsc_6868

اما پیشرانه ی مدل nx200t از موتوری ۱۹۹۹ سی سی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ برخوردار است که ۲۳۵ اسب بخار توان خروجی داشته و حداکثر گشتاور آن به ۳۵۰ نیوتن متر می رسد.

dsc_6911

با این مشخصات و براساس کاتالوگ، لکسوس با توسل به گیربکس ۶ سرعته خودکار قادر خواهد بود ظرف مدت ۷ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابد.

dsc_6855

اما پشت فرمان لکسوس شرایط به گونه ای دیگر است و NX از نظر شتاب چندان تجربه ای دلچسب را به راننده منتقل نمی کند و عملکرد پدال گاز با مقداری کندی همراه است.

همچنین گیربکس ۶ سرعته لکسوس نیز از نظر پیشرفت و عملکرد بی عیب و نقص به پای تکنولوژی بکار رفته در گیربکس هشت سرعته ب ام و نمی رسد.

dsc_6869
فضای حمل بار لکسوس NX
dsc_6901
فضای حمل بار ب ام و X4

علاوه بر اینکه زمانی که خواستیم مقداری لکسوس را به چالش بکشیم و با افزایش سرعت و انجام مانورهایی سعی داشتیم نقاط ضعف و قوت رانندگی آن را بسنجیم، با بی تعادلی هایی در قسمت عقب و گیج شدن سیستم تعلیق و فرمان جواب ما را داد.

dsc_6935

البته در زمان رانندگی کابین آرام تر و لوکس تری دارید و برای کسانی که این موارد برایشان اهمیت بیشتری دارد لکسوس می تواند انتخاب بهتری باشد.

در یک جمع بندی کلی در خصوص دو خودرو نمای ظاهری و کابین لکسوس زیباتر و جذاب تر از بی ام و به نظر می رسد، اما از نظر شتاب و هندلینگ بی ام و در جایگاه بالاتری قرار می گیرد.

dsc_6805
محدوده ردلاین موتور لکسوس NX قبل از ۶۰۰۰ دور بر دقیقه آغاز می شود.

dsc_6806

dsc_6814

که اگر بخواهید انتخابی بین این دو خودرو انجام دهید همه چیز به اولویت های شما بر می گردد،اگر خواستار کابینی زیبا و زیبایی خودرو هستید که در خیابان نگاه ها به شما معطوف شود انتخاب لکسوس برای شما عاقلانه خواهد بود، البته نمی توان زیبایی بی ام و را کتمان کرد ولی این روزها لکسوس NX هم به خوبی در خیابان نگاه ها را به سمت خود جذب می کند.

dsc_6795

اما اگر هندلینگ و سواری بهتر خودرو برای شما ارجحیت دارد، لحظه ای در انتخاب ب ام و شک نکنید. هرچند در مجموع خرید X3 از نظر فضای بزرگتر برای سرنشینان عقب و قیمت مناسب تر، منطقی تر از X4 به نظر می رسد.

قیمت و شرایط بازار

نمونه های فول ب ام و x4 این روزها در مدل های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در بازار دیده می شوند که قیمت متغییری از حدود ۳۸۵ تا حدود ۴۵۰ میلیون تومان دارند، طبیعتا امکان خرید نمونه های نیمه فول یا کارکرده ب ام و x4 با قیمت های پایین تر از ۳۸۵ میلیون تومان نیز وجود دارد.

dsc_6913

اما آنچه فعلا عرضه x4 به بازار را مختل کرده است، قانون منع واردات خودروهای آمریکایی و برداشت خاص نیروی انتظامی از آن است که مانع از شماره گذاری ب ام و های x3 و x4 به سبب مونتاژ آن ها در کارخانه آمریکایی ب ام و شده است.

dsc_6909

در مقابل لکسوس nx200 t قیمت پایین تری دارد و خرید آن با بودجه ای در حدود ۳۳۰ الی ۳۸۰ میلیون نیز در مدل های فول ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ممکن است. این درحالیست که مدل هیبریدی NX 300H به شکل محسوسی نسبت به نمونه های NX 200 T ارزان قیمت تر هستند و حتی پیدا کردن نمونه های ۲۰۱۶ نیمه فول آن ها با قیمتی در حدود ۲۷۰ میلیون تومان نیز امکان پذیر است.

dsc_6917

از این رو در معقوله قیمت به طور کلی برتری از آن لکسوس NX است و در صورت عدم عرضه مدل های جدید X3 و X4 شاهد تصرف کامل بازار توسط لکسوس خواهیم بود، مگر آنکه مشتریان ناگهان حاضر شوند مدل کوچکتر ب ام و X1 را در عوض X3 و X4 خریداری کنند و بدین شکل ب ام و را در کورس رقابت کراس اوور های اسپرت و لوکس حفظ کنند.

[این مطلب توسط نویسنده مهمان، یاسین مشکوری، به رشته تحریر در آمده است.]

ویجیاتو
نظرات ۱۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato