این ستاره یک میلیون سال دیگر معادلات منظومه شمسی را به هم می ریزد

این ستاره یک میلیون سال دیگر معادلات منظومه شمسی را به هم می ریزد

بیش از یک میلیون سال دیگر ساکنان کره زمین می توانند نگاه به مراتب نزدیک تری به یکی از ستاره های بزرگ کهکشان راه شیری داشته باشند.

ستاره ی خورشید مانند «گلیز ۷۱۰» که در حال حاضر ۶۴ سال نوری با ما فاصله دارد در سال ۱۹۹۹ کشف شد و محققین بر این باورند که با سرعت ۵۱۵۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت به سمت منظومه شمسی است.

تا اینجای کار می دانستیم که این ستاره عجول در آینده از میان منظومه شمسی عبور خواهد کرد، اما محاسبات دقیق تر اخترشناسان لهستانی نشان می دهد طی یک میلیون سال آتی، گلیز ۷۱۰ از فاصله ۷۷ روز نوری کره زمین عبور می کند و این مسئله احتمالاً برخی از معادلات مداری و حیاتی منظومه را به هم خواهد ریخت.

tabby_star_new_story_0

این یافته تازه مسافتی معادل با ۵ بار کمتر از دانش قبلی را بازگو می کند و اخترشناسان دانشگاه «میکیویکز» لهستان مدعی هستند تجهیزاتی ۱۰ برابر دقیق تر از گمانه های قبلی آژانس فضایی اروپا در اختیار دارند.

هرچند با این حال تا ۵۰ درصد احتمال خطا برای این یافته در نظر گرفته شده و ستاره مورد بحث ممکن است حتی تا فاصله ۴۰ روز نوری نیز نزدیک شود.

برخی از محققین و تاریخ شناسان بر این باورند که رویداد مشابهی که حدود ۶۵ میلیون سال پیش اتفاق افتاده یکی از دلایل اصلی انقراض دایناسورها از روی سطح کره زمین است و گلیز ۷۱۰ می تواند چنین رخدادی را تکرار نماید.

همانطور که ذکر شد این اتفاق بیش از ۱ میلیون سال دیگر اتفاق می افتد و ممکن است پیش از آن هرگونه واقعه ای برای منظومه شمسی و کره زمین رخ دهد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato