ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

بازگشت احتمالی تیم توسعه دهنده سیانوژن با سیستم عامل LineageOS

روز شنبه در دیجیاتو اخباری در رابطه با پایان فعالیت سیانوژن مطالعه کردید و طبق اطلاعات منتشر شده، شرکت مذکور در تاریخ 11 دی ماه رسماً به تمامی فعالیت های خود در زمینه توسعه و پشتیبانی ...

حسام الدین جعفری
نوشته شده توسط حسام الدین جعفری | ۶ دی ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۰

روز شنبه در دیجیاتو اخباری در رابطه با پایان فعالیت سیانوژن مطالعه کردید و طبق اطلاعات منتشر شده، شرکت مذکور در تاریخ 11 دی ماه رسماً به تمامی فعالیت های خود در زمینه توسعه و پشتیبانی از سیستم عامل سیانوژن پایان خواهد داد. حال به نظر می رسد که تیم توسعه دهندگان و طراحان دست از کار نکشیده و در حال فعالیت بر روی سیستم عامل جدیدی بر پایه سیانوژن هستند.

سیستم عامل جدید تیم مذکور با نام «LineageOS» شناخته شده و کدهای منبع آن در سرویس میزبانی وب گیت هاب قابل مشاهده است. طبق اخبار رسمی منتشر شده، این تیم دوباره از نام «CyanogenMod» استفاده نخواهد کرد زیرا ممکن است برند مذکور به شرکت های دیگر فروخته شود.

پایان فعالیت کمپانی سیانوژن تنها به معنی توقف توسعه سیستم عامل «CyanogenMod» است زیرا این پلتفرم از نظر مالی وابسته به کمپانی مورد اشاره بوده اما کدهای منبع سیانوژن به صورت منبع باز در اختیار توسعه دهندگان خواهد بود.

نکته امیدوار کننده در اظهارنظر رسمی کمپانی، بازگشت تیم قدیمی توسعه دهندگان است که کاربران، سیستم عامل سیانوژن را با نام آنها می شناسند.

در بیانیه رسمی سیانوژن این گونه گفته شده است:

علائه بر اینکه زیرساخت های کمپانی دیگر به فعالیت ادامه نمی دهند ، ما نیز دیگر در جامعه «CyanogenMod» و تحت نام «CM» فعالیت نخواهیم داشت؛ این برند متعلق به «کاندیک» بوده و می تواند آن را به شرکت های دیگر بفروشد. اگر حتی ما یک بار دیگر دور هم جمع شده و از ابتدا شروع به ساخت زیربناهای لازم کنیم، استفاده از نام «CM» کاری عقلانی نبوده زیرا این برند هر لحظه ممکن است که به فروش برسد. ما بر پایه کدهای منبع «CM» و پروژه های تعلیق شده، کار توسعه سیستم عامل خود را شروع کرده و این عملیات بسیار فراتر از یک تغییر نام ساده است.

در پایان باید اشاره کرد که با وجود عدم توسعه و فعالیت سیانوژن، احتمالاً تیم تشکیل دهنده آن با معرفی LineageOS به حیات خود ادامه خواهد داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • margbal
  margbal | ۶ دی ۱۳۹۵

  غلط نوشتاری داره... تصحیح شود

 • haMed
  haMed | ۶ دی ۱۳۹۵

  خيلي وقتا كم اوردم
  خدافظي كردم
  ولي بازم كه اومدم :))

مطالب پیشنهادی