ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

شما هم می توانید به دانشمندان در شناسایی سیاره های فراخورشیدی کمک کنید

اگر پیش از این شما خواهان آن بودید که سیاره ای فراخورشیدی را کشف کنید اکنون زمانش فرا رسیده تا به کمک محققان بیایید. گروهی از دانشمندان دانشگاه MIT، کارنگی ملون و دیگر دانشگاه ها ...

اگر پیش از این شما خواهان آن بودید که سیاره ای فراخورشیدی را کشف کنید اکنون زمانش فرا رسیده تا به کمک محققان بیایید. گروهی از دانشمندان دانشگاه MIT، کارنگی ملون و دیگر دانشگاه ها مجموعه داده هایی از 61000 اندازه گیری مختلف و 1600 ستاره نزدیک را منتشر کرده اند که تمام آنها در دو دهه اخیر و توسط طیف سنج HiRES اندازه گیری شده اند.

طیف سنج مورد اشاره به یک تلسکوپ ده متری در رصدخانه مونوکی هاوایی متصل شده و از تکنیکی با عنوان سرعت شعاعی بهره برده است. این مجموعه داده حاوی اطلاعاتی نظیر تاریخ، سرعت ستاره و خطای موجود در اندازه گیری سرعت در طول فعالیت طیف سنج است.

«Jennifer Burt» یکی از اعضای گروه تحقیقاتی دانشگاه MIT اذعان کرده است که تعداد اعضای آنها به اندازه نیست تا بتوانند تمام داده ها را خود تحلیل کنند و بر همین اساس نرم افزاری متن باز و طرز کار با آن را ارائه کرده اند که افراد می توانند برای کمک به گروه تحقیقاتی از آن استفاده کنند.

گفتنی است محققان خود شروع به جستجو در داده ها کرده و تاکنون بیش از 100 جسم شبیه به سیاره را یافته اند.

در میان تمام کاندیدها، آنها حضور یک سیاره فراخورشیدی را تأیید کرده ند که در مداری به دور GJ 411، چهارمین ستاره نزدیک به خورشید، می چرخد. این یافته محققان با تئوری دانشمندان مبنی بر چرخش کوچکترین سیاره ها به دور کوچکترین ستاره ها مطابقت دارد. از آنجایی که GJ 411 تنها جرمی معادل با 40 درصد خورشید دارد، سیاره مورد اشاره نیز بسیار کوچک بوده و تنها در 10 روز به دور ستاره خود چرخش می کند.

با توجه به اینکه مجموعه داده مورد اشاره در طول دو دهه گذشته اندازه گیری شده اند، ممکن است تعداد بسیار بیشتری سیاره فراخورشیدی وجود داشته باشند. محققان امیدوار هستند که دیگر دانشمندان با ترکیب داده های منتشر شده با اطلاعات پیشین خود بتوانند سیاره های جدیدی را کشف کنند و یا مطالعات دیگری را در این زمینه انجام دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی