گزارش امنیتی IBM: افزایش 566 درصدی افشای اطلاعات کاربران در سال 2016

گزارش امنیتی IBM: افزایش 566 درصدی افشای اطلاعات کاربران در سال 2016

بخش امنیتی آی بی ام یعنی IBM Security به تازگی گزارش خود را از وضعیت افشای اطلاعات شخصی در سال ۲۰۱۶ منتشر ساخته که نشان می دهد بیش از ۴ میلیارد رکورد داده در سرتاسر جهان برملا شده است، رقمی که از مجموع رخدادهای مشابه طی دو سال قبلش نیز بیشتر است.

در سال ۲۰۱۶ هکرها به سرقت داده های بدون ساختار روی آورده اند

در گزارش IBM X-Force Threat Intelligence Index 2017 گفته شده که اطلاعات فاش شده عمدتاً شامل کارت های اعتباری، رمزهای عبور، و اطلاعات سابقه پزشکی افراد بوده است، اما شواهد نگران کننده ای در زمینه تغییر استراتژی تبهکاران سایبری نیز دیده می شود. هکرها در سال گذشته میلادی توجه بی سابقه ای به داده های بدون ساختار (Unstructured Data) مانند آرشیو پست های الکترونیکی، اسناد کسب و کار، دارایی های معنوی، و کدهای منبع نرم افزاری نشان داده اند.

«کیلب بارلو» مدیر بخش شناسایی تهدیدات آی بی ام می گوید:

مجرمین سایبری در سال ۲۰۱۶ به نوآوری در روش های نفوذ و جمع آوری اطلاعات روی آورده اند، به گونه ای که می بینیم باج افزارها از حالت محدود بیرون آمده و همه گیر شده اند.

اگرچه در سال گذشته افشای اطلاعات به سطح بی سابقه ای رسیده، اما حرکت به سمت داده های بدون ساختار بسیار نگران کننده است. ارزش داده های ساخت یافته به خاطر کاهش تقاضا و افزایش عرضه، بسیار کاهش یافته و بنابراین هکرها از کلان داده های بدون ساختار درآمدزایی می کنند.

گفتنیست IBM در ارائه این گزارش بیش از ۸۰۰۰ مشتری امنیتی خود را در بیش از ۱۰۰ کشور مورد ارزیابی قرار داده، ضمن اینکه اطلاعات بیشتری را نیز از طریق شرکت های ثالث به دست آورده است. IBM X-Force همچنین در سرتاسر جهان اقدام به تله گذاری برای به دام انداختن هکرها می نماید. طبق اظهارات این کمپانی، بیش از ۸ میلیون اسپم و حمله فیشینگ در روز توسط آنها شناسایی شده و بیش از ۳۷ میلیارد صفحه وب و تصویر مورد تجزیه و تحلیل امنیتی قرار می گیرند.

بحران امنیتی یاهو نقش بسزایی در افزایش بی سابقه افشای اطلاعات در سال ۲۰۱۶ داشته است

طبق گزارش فوق در سال ۲۰۱۶ حوزه های مالی حملات زیادی را تجربه کرده اند و بخش خدمات بهداشتی نیز آسیب های امنیتی زیادی را متحمل شده است، با این حال شرکت های خدمات اطلاعاتی و ارتباطی بیشترین حجم نفوذ و افشای اطلاعات را به خود اختصاص داده اند که ۳.۴ میلیون رکورد داده و ۸۵ مورد نفوذ را در بر می گیرد.

البته همان طور که می دانید نفوذ بی سابقه هکرها به حساب های کاربری یاهو و افشای اطلاعات بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر، به تنهایی نقش قابل توجهی را در افزایش ۵۶۶ درصدی حجم جرائم سایبری در سال ۲۰۱۶ بر عهده داشته است. IBM X-Force بیش از ۱۰۰۰۰ آسیب پذیری نرم افزاری را در سال ۲۰۱۶ به ثبت رسانده که در دوران ۲۰ ساله فعالیت آنها، بی سابقه بوده.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato