استارتاپی که مبارزه با بیماری های عفونی را متحول خواهد کرد

چندی قبل کودکی سه ساله در منطقه خلیج سانفرانسیسکو به خاطر ایجاد چند جوش روی بدنش به بیمارستان مراجعه کرد. تشخیص پزشکان این بود که کودک به یک بیماری رایج مبتلا شده و طی چند هفته آتی سایر بخش های بدنش هم دچار این جوش ها می شوند و در ادامه خوب می شود.

اما وضعیت عمومی آن بچه مرتبا بدتر و بدتر شد و والدینش مجبور شدند که دوباره او را به بیمارستان ببرند. آزمایشات تشخیصی بیشتری روی او انجام شد و متاسفانه نتیجه درستی به دست نیامد.

در ادامه بیمارستان از یک استارتاپ فعال در زمینه بیوتکنولوژی در سانفرانسیسکو کمک گرفت که  تکنولوژی پیشرفته و مبتکرانه ای را برای تشخیص بیماری ها در اختیار دارد.

نمونه خون آن کودک شبانه برای آزمایشگاه وابسته به آن شرکت ارسال شد و تکنولوژی اختصاصی آن (که میتواند منبع عفونت خواه از نوع ویروسی اش و خواه از نوع باکتریایی یا انگلی را با تحلیل ذرات DNA شناور در خون بیمار مشخص کند) موفق شد روز بعد تشخیص درست را ارائه دهد.

تشخیص: تب موش گزیدگی.

به احتمال زیاد موش خانگی بچه خراشی را در بدن او ایجاد کرده بود.

Mickey Kertesz مدیرعامل این شرکت که Karius نام داد در این باره گفت:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا هم همین تشخیص را داد اما چندین ماه طول کشید تا به این نتیجه برسد. علت این تاخیر هم آن است که تکنولوژی های فعلی مبتنی بر فرضیه هستند: یعنی پزشک در رابطه با علت بیماری فرضیه ای را مطرح می کند، نمونه دریافتی از بیمار را کشت می دهد و بعد منتظر دریافت نتیجه مثبت یا منفی می ماند. اگر نتیجه منفی بود هم پزشک ایده دیگری را مطرح می کند.

این رویکرد باعث شده آنتی بیوتیک هایی برای بیماران تجویز شود که نیازی به آنها ندارند و در پاره ای از موارد به تشخیص نادرست بیماری ها منجر گردیده که در نهایت وخیم تر شدن حال بیمار را به دنبال داشته است.

البته باید اشاره کنیم تست های این شرکت همه عفونت ها را هم در بر نمی گیرد، با این همه متخصصان آن توانایی تشخیص بیش از هزار بیماری شامل تب موش گزیدگی را با استفاده از تکنولوژی اختصاصی شان دارند.

اما ایرادی که هم اکنون به این تست وارد می شود آن است که هزینه انجامش برابر با دو هزار دلار عنوان شده که به مراتب بیشتر از تست های تشخیصی سنتی است. به همین خاطر مدیران Karius انجام این تست را در مواردی پیشنهاد می کنند که فرد به شدت بیمار است و نتیجه تست های اولیه آن منفی بوده اند.

به گفته Kertesz حدودا پنجاه درصد از تست ها به تشخیص قطعی می انجامند و علت هم این است که گاهی اوقات بیماری فرد منشاء عفونی ندارد یا اینکه عفونت در بدن فرد از بین رفته و قابل تشخیص نیست.

این استارتاپ در نظر دارد مراکز تست خود را در سرتاسر خاک آمریکا تاسیس نماید و تا کنون ۵۰ میلیون دلار سرمایه برای رسیدن به این هدف جذب کرده است.

انقلابی در صنعت پزشکی

پزشکانی که تکنولوژی ابداعی Karius را مورد استفاده قرار داده اند از آن تحت عنوان آینده تشخیص و درمان بیماری های عفونی یاد کرده اند.

Chin-Hong از جمله متخصصانی است که در زمینه تشخیص بیماری های عفونی در بیمارستان وابسته به دانشگاه سانفرانسیسکو فعالیت دارد. او در این باره گفت:

فکر می کنم این تکنولوژی صنعت پزشکی را دستخوش انقلابی می کند. مردم نمی دانند که پزشکی علمی غیردقیق است و ما از آنتی بیوتیک های زیادی استفاده می کنیم تا عفونتی که نمی بینیم را از بین ببریم.

این استاد دانشگاه سانفرانسیسکو در ادامه گفت: اینکه به سرعت پاسخ مناسبی در مورد وضعیت یک بیمار پیدا کنیم می تواند در نهایت به نجات جان وی کمک کند، به خصوص در مواردی که سیستم ایمنی بدن فرد به خاطر عفونت تضعیف شده باشد.

شرکت Karius اعلام کرده به دنبال استفاده از نمونه های دیگری غیر از خون است تا طیف عفونت های قابل تشخیص خود را افزایش داده و همچنین امکان تشخیص بیماری های عفونی جدید را هم پیدا کند. این شرکت امیدوار است که در ادامه با محققان سلامت عمومی وارد همکاری شود تا آنها را در تشخیص بیماری های شایع یاری دهد.

مطالب مرتبط

چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت کنیم؟

«چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟»؛ این سوال به خاطر شیوع ویروس کرونا ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. سیستم ایمنی بدن به طور کلی از ورود بسیاری از عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری می کند. ولی برخی اوقات این سیستم نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و... ادامه مطلب

آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیل کاسته است؟

پاسخ پیچیده ترین سؤالات خود را با جستجوی ساده در گوگل می یابیم و انواع ویدیوهای آموزشی با تنها چند کلیک قابل دسترسی هستند. حال این پرسش مطرح می شود که آیا پیشرفت تکنولوژی از اهمیت تحصیلات دانشگاهی کاسته است؟ این سؤال را Bart Epstein استاد دانشگاه ویرجینیا پاسخ می دهد.تعداد افراد تحصیلکرده دنیا در... ادامه مطلب

کشف سلول ایمنی جدید برای درمان انواع سرطان

سرطان با تمامی مشکلاتی که دارد، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. با این حال مشکلات زیادی در حین درمان ممکن است برای بیماران پیش بیاید. همین مشکلات کافیست تا دانشمندان همواره به فکر راه‌های درمان کم‌هزینه‌تر و از آن مهمتر کم‌درد‌تر بیفتند. جدیدترین دستاورد دانشمندان، کشف سلول ایمنی است که می‌تواند سلول‌های سرطانی... ادامه مطلب

محققین به روشی برای استخراج اکسیژن از غبار ماه دست یافتند

سطح ماه پوشیده از لایه ای به نام سنگ پوشه یا رِگولیت است که تقریبا به همه چیز چسبیده و گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلات فنی در دستگاه ها می شود. با این حال فراوانی آن در قمر زمین محققان را به فکر بکارگیری این ماده برای ساخت سکونتگاه یا حتی ذوب کردن آن با لیزر... ادامه مطلب

ساخت سلول های گلبول قرمز ابرانسانی در آزمایشگاه با قابلیت انتقال سریع دارو در بدن

محققان دانشگاه مک مستر از کشف تازه خود با نام «سلول های گلبول قرمز ابر انسانی» رونمایی کردند. در تکنیک کشف شده توسط این دانشمندان سلول های گلبول قرمز عادی از مولکول های مصنوعی دارو پر می شوند تا نوعی سلول ترکیبی قدرتمند بسازند و داروهای مورد نظر پزشکان را به سمت موقعیت های از... ادامه مطلب

انتشار اولین تصویر از بدن انسان با لیزر فراصوت توسط محققان MIT

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، اولین تصاویر گرفته شده از بدن انسان با تکنیک تصویربرداری فراصوتی لیزری را منتشر کردند. در این روش برخلاف سونوگرافی فراصوتی سنتی، نیازی به تماس دستگاه با پوست نبوده و در طیف گسترده ای از بیماران قابل استفاده است.سونوگرافی فراصوتی یکی از ارزان ترین و آسان ترین روش های تصویربرداری... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟