آیا هدفون جدید گوگل جایگزین مترجم ها می شود؟

آیا هدفون جدید گوگل جایگزین مترجم ها می شود؟

همان طور که می دانید کمپانی گوگل هفته گذشته در کنار معرفی موبایل های جدید پیکسل ۲ و پیکسل ۲ اکس ال، از یک هدفون بی سیم به نام «Pixel Buds» نیز رونمایی کرد که به دستیار صوتی هوشمند Google Assistant مجهز شده است.

محصول مورد بحث علاوه بر بهره گیری از هوش مصنوعی، توانایی ترجمه همزمان ۴۰ زبان زنده دنیا را نیز دارد که باعث شده برخی تحلیلگران، نظرات مختلفی درباره تهدیدهای شغلی بالقوه ای که «پیکسل بادز» برای مترجم ها ایجاد می کند، ارائه دهند.

برخی معتقدند که هوش مصنوعی توانایی ترجمه روان امور تخصصی را نخواهد داشت

برخی متخصصین در این زمینه اعتقاد دارند که نرم افزارهای مخصوص ترجمه، نهایتاً در امور روزمره و محاوره ها کاربردی هستند و بیشتر به درد توریست ها خواهند خورد. آنها اظهار می کنند که ترجمه عباراتی مانند «صبح بخیر» برای هوش مصنوعی چندان دشوار نیست اما اگر به عنوان مثال بخواهید برای صحبت کردن با یک فرد ژاپنی درباره مسائل فنی احداث چاه نفت، از یک نرم افزار ترجمه و هوش مصنوعی استفاده کنید حتماً با مشکل مواجه می شوید.

از سوی دیگر اما گروه دیگری از تحلیلگران بر این باورند که هوش مصنوعی در آینده، بسیاری از شغل ها (از جمله مترجمی) را از انسان ها می رباید. حتی مؤسسه «PwC» نیز پیش بینی کرده تا سال ۲۰۳۰، شغل بیش از ۳۸ درصد از مردم آمریکا به دلیل اتوماسیون در معرض نابودی قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که در این بین برخی افراد دیدگاه خوشبینانه تری داشته و اظهار می کنند فناوری جایگزین مترجم ها نخواهد شد، بلکه مترجم هایی که از فناوری استفاده می کنند جایگزین مترجم های سنتی خواهند شد.

گفتنی است حتی در صورت پیشرفت تکنولوژی و ارائه سیستمی که بتواند تمام مباحث (از جمله مسائل فنی) را ترجمه کند، باز هم زمان زیادی تا پذیرش فناوری و ارائه قوانین دقیق برای استفاده از هوش مصنوعی به جای انسان باقی خواهد بود.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato